Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Zrzuty czyli wszystko co w lesie leży

Moderatorzy: Cyzio, szydlos

Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez Jasinski » 15 marca 2014, 16:07

Czy w ogóle jest na to jakaś zasada? Chodzę po lesie odkąd tylko pamiętam, a mam 50 lat i nigdy nic nie znalazłem. Mieszkam w małej okolicy, dookoła las.
Wcześniej chodziłem specjalnie żeby poszukać zrzutów, żeby coś sobie wyrzeźbić z nich (bo tym się zajmuję), ale nic.

Nie szukałem tylko przy drogach, odchodzę daleko, zwiedzam polany, jak na złość nic :/
Jasinski
 
Posty: 2
Dołączył(a): 15 marca 2014, 15:58

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez Vermilion » 16 marca 2014, 17:25

Mam ten sam problem ;c
Co roku znajduje tylko zrzuty saren i to po jednym.
Avatar użytkownika
Vermilion
 
Posty: 7
Dołączył(a): 12 marca 2014, 22:01

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez reeta12 » 22 września 2014, 06:41

A teraz dzisiejsze strzały :D
reeta12
 
Posty: 2
Dołączył(a): 22 września 2014, 06:26

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez traperczłopa » 22 września 2014, 19:23

Najlepiej zacząć od sprawdzenia czy jeleń u was występuje. Sprawdzić tropy czy są , czy jelenie byki wycierają poroże o drzewka , krzewy itp. Następnie znaleźć ich ostoje, trasy którymi się przemieszczają oraz gdzie wychodzą na żer . Jeżeli będziecie znali te miejsca to podejrzewam że pewnego dnia coś podniesiecie :wink:
Avatar użytkownika
traperczłopa
 
Posty: 727
Dołączył(a): 16 lutego 2014, 11:33
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez szydlos » 23 września 2014, 18:40

.
Avatar użytkownika
szydlos
 
Posty: 440
Dołączył(a): 1 stycznia 2014, 19:58
Lokalizacja: Grajewo

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez szewka » 24 września 2014, 20:42

Ja zaczalem sie jarać zbieraniem poroży mniej wiecej rok temu. Przeczytałem mase artykułów, obejrzalem duzo filmikow i przeczytalem chyba wiekszosc postów na tym forum jesli chodzi o styl zycia jeleni oraz o ich porożach.
Juz swojego pierwszego dnia znalazłem zrzuta dokładnie 22lutego.
Także wskazowka taka żebys tez troche sie zagłębił w ten temat a na pewno cos ci się uda.
Wczesniej na pewno trzeba poznać dobrze obszar na ktorym jelenie bytują. Gdzie przebywają w ciągu dnia a gdzie żerują w nocy. To jest klucz do sukcesu.
Jak narazie 1 sezon spędziłem na zrzutach, z tego może z 5-6 razy wyszedłem na pół dnia do knieji. Znalazłem ok. 8 zrzutów.
Z tego 2 najlepsze znalazłem na polu, w pobliżu lasu gdzie rośnie zboże. Nocą po prostu zwierzyna ciągle tam żerowała i było pełno świezych tropów
Avatar użytkownika
szewka
 
Posty: 33
Dołączył(a): 23 lutego 2014, 20:29
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez janek99 » 27 grudnia 2014, 19:10

U mnie na terenie gdzie ja zbieram jest duża konkurencja na zrzuty.Jeleni trochę jest nie za dużo nie za mało.
Ja chodziłem już 2 rok i w każdym roku znalazłem tylko po jednym zrzucie.
U mnie ludzie chodzą nawet w nocy z latarkami aby tylko coś znaleźć i niestety wszystko przede mną wyzbierają :cry:
Na dodatek doszły jeszcze wilki i rozgoniły wszystkie chmary na małe chmarki takie po max 12sztuk
Teraz gdy są długie zimowe wieczory rozmyślałem jaką opracować taktykę na nadchodzący sezon gdyż pozostały
już tylko dwa miesiące :D Myślałem aby zakarmiać w wybrane miejsce gdzie nikt by się nie spodziewał i tam chodzić w poszukiwaniu zrzutów.
Mam teraz pytanie czy taka taktyka może się sprawdzić.Czym zakarmiać i jak długo może to trwać aby znalazły karmowisko.
Teren jest typowo leśny sosnowy.Są pojedyńcze łąki do wypasania krów które są pilnowane z domów gospodarzy.
Są też poletka myśliwskie wraz z karmowiskami które rozmieszczone są na jednym obszarze a ja myślałem aby zakarmiać sobie 10 km dalej gdzie niema karmowisk.
Co o tym myślicie.
Proszę o odpowiedzi.
Avatar użytkownika
janek99
 
Posty: 22
Dołączył(a): 25 grudnia 2014, 16:37

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez traperczłopa » 27 grudnia 2014, 20:03

Powiem ci tak , że u mnie też jest b.duża konkurencja i wolałem jechać 20 -30 km dalej gdzie nie ma tylu zbieraczy . I np. w moim przypadku owocowało to podniesieniem 6 szt w jeden dzień . Co do dokarmiania to jak najbardziej tak . Zwierzyna będzie miała łatwy dostęp do pokarmu dlatego powinna często tam zaglądać ( gdy ma ograniczony dostęp , ciężką zimą ) to i szansa na podniesienie jakiejś tyki jest . Chociaż to jest ryzyko w postaci gościa który zawsze może Cię wyprzedzić :lol: Lub w przypadku lekkiej zimy twoje wysypywanie karmy może być nadaremne , ponieważ wszędzie będzie miała łatwy dostęp do pokarmu i rzadko może tam zaglądać. Ja tam nic nie wysypuję wystarczy znać dobrze wędrówki jeleni na żerowisko oraz ostoje i to wystarczy do sukcesu :wink: Podstawa to ich nie spłoszyć, jeżeli zalegają to poobserwować czy noszą jeszcze czy już zwaliły . Ja nawet jadę np. godzinę przed świtem i czekam jak zaczną jelenie schodzić z pul i obserwuję jakie jelenie schodzą czy warto tu zaglądać . Mam takie tereny gdzie w okresie kiedy zaczyna się pora do zrzucania to jelenie byki przepadają gdzieś i zostają same łanie i młodzież . Dużo by tu mówić i gdybać . Do tego musisz dojść sam , gdzie , co , jak i kiedy. Bycie niewidzialnym ani wyczuwalnym dla zwierzyny oraz częste przebywanie w terenie da Ci w przyszłości piękne zrzuty :D

Kolega pisze że Wielkopolska a miejscowość ? ( jeżeli nie tajemnica )
Avatar użytkownika
traperczłopa
 
Posty: 727
Dołączył(a): 16 lutego 2014, 11:33
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez janek99 » 27 grudnia 2014, 20:22

okolice sierakowa
Avatar użytkownika
janek99
 
Posty: 22
Dołączył(a): 25 grudnia 2014, 16:37

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez traperczłopa » 27 grudnia 2014, 20:44

O to kolego ty masz tam ładne tereny. Ja w Chojnie często na rybkach jestem . W miejscowości Mokrz często widuję ładne byki . Warto tam zajrzeć . :wink:
Avatar użytkownika
traperczłopa
 
Posty: 727
Dołączył(a): 16 lutego 2014, 11:33
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez janek99 » 27 grudnia 2014, 20:49

Jeśli miałbym zamiar wysypywać to tylko w tedy gdy byłby śnieg.Wiadomo gdy go niema to pójdą gdzie chcą a najchętniej na uprawkę :D
Co do jechania w dalsze tereny to odpada bo jeżdżę rowerem.Czy jeśli sa u mnie wilki (3 watachy) to jelenie będą trzymały się nadal własnych ostoi czy raczej mogą pójść gdzie indziej.W zeszły sezon chodziłem m.in. w jedno miejsce miałem tam ładna chmarę jeleni i zawsze mi gdzieś uciekły przede mna.Chodziły do paśnika obok były zmaltretowane świerki i nic nie zostawiły.Podczas grzybobrania obczaiłem ich trasę wędrówki i poczekamy do następnego sezonu :D Jak już pisałem u mnie niema pól lecz las gdzie one mnie prędzej zauważą niż ja je :oops: Wiesz może kiedy mógłbym liczyć na pierwsze zrzuty?
Słyszałem że na pomorzu gubią wcześniej a w górach później czy to prawda.Całe szczęście że myśliwi strzelają u mnie mało byków w 3 klasie.
Czy mógłbym ruszać w knieje z końcem lutego czy już nawet przed 20 ?
I co najważniejsze mam małe problemy z odróżnieniem większych byków takich w 2 klasie i więcej od tych młodzików słyszałem że tak idzie czy to prawda?
Avatar użytkownika
janek99
 
Posty: 22
Dołączył(a): 25 grudnia 2014, 16:37

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez traperczłopa » 27 grudnia 2014, 20:59

Masz wiadomość priv
Avatar użytkownika
traperczłopa
 
Posty: 727
Dołączył(a): 16 lutego 2014, 11:33
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez szydlos » 28 grudnia 2014, 16:03

janek99 napisał(a):Jeśli miałbym zamiar wysypywać to tylko w tedy gdy byłby śnieg.Wiadomo gdy go niema to pójdą gdzie chcą a najchętniej na uprawkę :D
Co do jechania w dalsze tereny to odpada bo jeżdżę rowerem.Czy jeśli sa u mnie wilki (3 watachy) to jelenie będą trzymały się nadal własnych ostoi czy raczej mogą pójść gdzie indziej.W zeszły sezon chodziłem m.in. w jedno miejsce miałem tam ładna chmarę jeleni i zawsze mi gdzieś uciekły przede mna.Chodziły do paśnika obok były zmaltretowane świerki i nic nie zostawiły.Podczas grzybobrania obczaiłem ich trasę wędrówki i poczekamy do następnego sezonu :D Jak już pisałem u mnie niema pól lecz las gdzie one mnie prędzej zauważą niż ja je :oops: Wiesz może kiedy mógłbym liczyć na pierwsze zrzuty?
Słyszałem że na pomorzu gubią wcześniej a w górach później czy to prawda.Całe szczęście że myśliwi strzelają u mnie mało byków w 3 klasie.
Czy mógłbym ruszać w knieje z końcem lutego czy już nawet przed 20 ?
I co najważniejsze mam małe problemy z odróżnieniem większych byków takich w 2 klasie i więcej od tych młodzików słyszałem że tak idzie czy to prawda?



Witaj janek99,jeśli chodzi o zrzuty jeleni to nie wcześniej jak po 20 lutym oczywiście jeśli masz mocne byki.Jak jest sama młodzież w I i II kl. to spokojnie można czekać i ruszyć dopiero na początku marca.To prawda że trochę wcześniej zrzucają na zachodzie, pózniej mazury i góry :) A teraz co do podsypywania, ja tak robię i jakieś efekty tam są.Najlepiej robić to niedaleko miejsc gdzie zwierzyna ma ostoję.Wyszukaj takiej miejscówki aby nikt tam nie zaglądał(oczywiście w zimę ciężko takie miejsce ukryć bo zostawiamy ślady po śniegu) Najlepiej jakiś gęsty lasek ,żeby byczek trochę się natrudził zanim dotrze do smakołyków.Najlepiej podsypywać marchew ,mogą być jabłka.Na początku dobrze jest wywieść siano-kiszonkę lub kiszonkę aby poczuły zapach i znalazły miejsce z podsypem.Jak już trafią na Twoją miejscówkę wystarczy tylko regularnie coś im podsypywać nie płosząc oczywiście no i czekać na zrzuty :D
Avatar użytkownika
szydlos
 
Posty: 440
Dołączył(a): 1 stycznia 2014, 19:58
Lokalizacja: Grajewo

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez Slawek » 29 grudnia 2014, 10:19

Wg mnie zasada jest prosta, są byki to i zrzuty. Łowisko to swoista mapa, są miejsca, na których można skupić się wcześniej lub poświęcić im więcej uwagi. Początkowo zrzuty znajdowane są w pobliżu ostoi lub w samych ostojach. Z racji czego co niektórzy nie są tego świadomi. Oczywiście jeleń jak każde inne stworzenie żywe potrzebuje pożywienia. Długo zalegająca pokrywa śnieżna zmusza jelenie do żerowania na oziminach, tam też stosunkowo wczesna porą można znaleźć zrzuty. Radze też się nie napalać w lutym na kapitalne tyki, bo może być i tak że młody dobrze zapowiadający się dziesiątaczek pozbędzie się swego oręża wcześniej niż potężne szesnastaki czy czternastaki. To jest w ten sposób ukierunkowane ale nie do końca tak to działa... Ważną role odgrywa wiek zwierzęcia, ale trzeba wziąć pod uwage kondycje osobnika po właśnie kończącej się zimie. W populacji jeleni występuje takie, może by sie wydawać oczywiste zachowanie jak hierarchia. A jak to sie ma do zrzucania? Otóż wg mnie ma i to dużo. Na przestrzeni lat zaobserwowałem, iż te najokazalsze, największe a za razem najpiękniejsze zrzuty znajduje w jednym i tym samym rejonie. W ręcz mógłbym rzec w dwóch miotach! Można zbierać na ilość lub na jakość jak kto uważa. Oziminy pola uprawne śródleśne łąki. Tam co roku zalega masa zrzutów. Trzeba również pamiętać o tym, że nie wszyscy przestrzegają etyki i w łowisku maja miejsce naganne zachowanie ze strony ludzi chcących zdobyć cenne trofeum. Są to przeważnie miłośnicy taniego wina, nie ubliżając tu nikomu. Oczywiste że alkohol jest dla ludzi. Kolejnym ważnym elementem jest pogoda. W piękne słoneczne marcowe dni jelenie zażywają kąpieli słonecznych na polanach i grądach, zaś w pochmurne deszczowe szukają schronienia w świerkowym gąszczu. Terminy gonią. Im bliżej maja tym bardziej rozlegle tereny poszukiwań. W kwietniu można ich szukać dosłownie wszędzie!
Pozdro dla zbieraczy! :)
Slawek
 
Posty: 51
Dołączył(a): 12 stycznia 2014, 21:36
Lokalizacja: PZŁ Tarnobrzeg

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez szydlos » 29 grudnia 2014, 16:44

Pięknie Sławku to opisałeś, zgadzam się w 100%.Od siebie dodam ,że jak wiosna wcześniej zawita jak w poprzednim sezonie to kilka zrzutów trafiłem na ścieżkach do leśnych bagienek,wodopojów.Dwa nawet nad samymi wodopojami.Było Ciepło i sucho więc często odwiedzały takie miejsca.Oziminki nie były przez mnie doceniane dopóki nie wybrałem się Quadzikiem z lornetką na objazd większego obszaru, jak się okazało zrzuty często leżały poza zasięgiem ludzkiego oka i czekały aż je zlustrowałem lornetką :wink: W tym roku już zaznaczam na mapce miejsca w pobliżu których bytują byki a gdzie są pola z oziminą i będę sobie wyznaczał trasy objazdowe w marcu żeby jak najwięcej terenu zlustrować :D
Avatar użytkownika
szydlos
 
Posty: 440
Dołączył(a): 1 stycznia 2014, 19:58
Lokalizacja: Grajewo

Następna strona

Powrót do Zbieractwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości