Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Zrzuty czyli wszystko co w lesie leży

Moderatorzy: Cyzio, szydlos

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez ryjjec » 29 grudnia 2014, 17:04

Jak ja lubię to słowo, zlustrować! Widzę, że napięcie wzrasta! Dużo też zależy od kierunku wiatru. Tam gdzie
spodziewałem się znaleźć tykę, to jej nie było. A tam gdzie przechodziłem na skróty, tam też leżała. Jeleń idzie pod
wiatr i czasem ulubioną ostoję pominie. Powędruje w jeżyny, pokrzywy... Jeleń ma kilka ostoi, a kierunek wiatru też
wymusza jego obecność.
ryjjec
 
Posty: 837
Dołączył(a): 25 lutego 2014, 21:28

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez Slawek » 29 grudnia 2014, 17:23

To że jeleń idzie pod wiatr to prawda, z resztą jak wszystkie inne dzikie zwierzęta. Ale pogoda zmienną jest i myśle że to mało znaczący czynnik oddziałujący na cykl zrzucania i nakładania poroża. Kierunek wiatru może mieć jedynie znaczenie w przemieszczaniu sie z punktu A do punktu B. W tym przypadku z ostoi na żerowisko i na odwrót.
Slawek
 
Posty: 51
Dołączył(a): 12 stycznia 2014, 21:36
Lokalizacja: PZŁ Tarnobrzeg

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez Ofelas » 30 grudnia 2014, 05:48

Od siebie moge dodac już tylko to że każda dzika Zwieżyna ma swoje stałe szlaki wędrówki takie przejścia . Którymi od lat podąża tak jak to kolega Slawek napisal z punktu A do punktu B. Starzy mysliwi nazywali takie miejsca "wagami" . Poznanie takich wag też może zaowocowac pieknymi tykami :)
Ofelas
 
Posty: 539
Dołączył(a): 2 marca 2014, 19:29
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez ryjjec » 30 grudnia 2014, 23:04

Ofelas napisał(a):Od siebie moge dodac już tylko to że każda dzika Zwieżyna ma swoje stałe szlaki wędrówki takie przejścia . Którymi od lat podąża tak jak to kolega Slawek napisal z punktu A do punktu B. Starzy mysliwi nazywali takie miejsca "wagami" . Poznanie takich wag też może zaowocowac pieknymi tykami :)


Muszę to rozważyć, a nóż tyki się posypią! :wink:
ryjjec
 
Posty: 837
Dołączył(a): 25 lutego 2014, 21:28

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez piotr69 » 2 stycznia 2015, 14:50

Ciekawie i konkretnie koledzy podpowiadacie co należy uwzględnić aby nasze wypady do kniei przynosiły efekty. Gdy weźmiemy pod uwagę powyższe wskazówki, to podniesienie pierwszego zrzuta będzie już tylko kwestią czasu... :D Prawdą jest, znaleźć można wszędzie, w kilkuarowym zagajniku wśród pól, tuż za stodołami dużej wsi albo na środku leśnej drogi... Reguły nie ma. Byki naprawdę mogą nas zadziwić...
Ze swej strony położę nacisk na właściwy termin poszukiwań. Bo cóż z tego jeśli poznamy wszystkie przesmyki, ostoje, babrzyska, wodopoje,żerowiska, karmowiska, lizawki, a pojawimy się w terenie parę dni lub godzin za późno? Tam gdzie zbieractwo zrzutów jest modne, ma to kolosalne znaczenie!
Każdy "stary" poszukiwacz to potwierdzi, a więc i ja, że nic nie jest tak ważne jak właściwy czas i odpowiednie miejsce . :) Doświadczenie przychodzi stopniowo. Las niejako sam nauczy nas jak i gdzie rozglądać się za zrzutami...Na pewno nie osiągniemy sukcesu gdy będziemy wręcz biegać po lesie.
Im wolniej przemieszczamy się w łowisku tym lepiej. Nie wolno celowo płoszyć zwierząt. Zrzuty trzeba wytropić niczym zwierzynę. Po cichu, ostrożnie,
powoli... :D Wszystkim zbieraczom życzę samych okazów w nowym sezonie! :wink:
piotr69
 
Posty: 87
Dołączył(a): 27 października 2014, 19:58

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez jacek25 » 2 stycznia 2015, 20:34

panowie wszystkie wskazówki są cenne; lecz jak ludzie wręcz ganiają po lesie i zwierzyna jest niespokojna przeganiana z miejsca na miejsce to zrzuty mogą być wszędzie. Najlepiej dać jej spokój a i para może będzie w jednym miejscu,bo zwierzynie także należy się spokój i szacunek
Avatar użytkownika
jacek25
 
Posty: 132
Dołączył(a): 27 stycznia 2014, 21:37

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez Ofelas » 2 stycznia 2015, 21:04

Ale nie wszyscy potrafia zrozumiec że lepiej jest dać spokój bykom niż je gonić od switu do zmierzchu po tropach. U mnie w zeszłym sezonie jakis idiota bo inaczej nie można nazwać tego gościa pod koniec lutego od switu do nocy łaził po lesie z dwoma non stop ujadajacymi burkami. To tak byki wypłoszył ze długo się nie pokazywały. Sam scyzoryk mi się w kieszeni otwierał jak słyszałem co dzień te burki ganiajace za zwierzyną.
Ofelas
 
Posty: 539
Dołączył(a): 2 marca 2014, 19:29
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez jacek25 » 2 stycznia 2015, 21:57

Ofelas powiem ci tak u nas takich kretynów nie brakuje jak zaczną łazić z kundlami od rana do wieczora to szlak człowieka może trafić kilku to synalkowie myśliwych a ich ojcowie nie lepsi .kundle potrafią gonić zwierzynę do upadłego sam sprzątnąłem kilka kundli które zagryzały zwierzynę, teraz pozostałe skubańce jak podejdą do mnie w lesie to uciekają żadnej.właścicielom brak etyki kultury
Avatar użytkownika
jacek25
 
Posty: 132
Dołączył(a): 27 stycznia 2014, 21:37

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez piotr69 » 30 stycznia 2015, 10:47

Powiem jeszcze raz, nie warto gnębić jeleni chodząc notorycznie po tropach. Można iść non stop nawet 30km i nic nie podnieść.
Można też po 100m tropienia trafić na ekstra parkę...Ot taki leśny totolotek. Najczęściej jednak, po takich gonitwach za bykami
najłatwiej można przynieść...zmęczoną gębę, na obolałych i wyczerpanych nogach...
Nie mówię, że jestem "święty". Na przestrzeni lat zdarzało się iść za jeleniami. Jednak wole nie nękać zwierząt chodząc zwyczajowo
po tropach. Nie jest to metoda etyczna na zdobycie zrzutów. Dla mnie obecność tropów na śniegu jest jedynie wskazówką, że
warto w tym miejscu pokręcić się i wnikliwie zlustrować rewir.
Co do psów pomagających w poszukiwaniu tyk. Jestem przeciwnikiem takich eksperymentów. Wzbudza to niepotrzebnie
dodatkowy niepokój w łowisku, a mogą być także i inne nieprzyjemne sytuacje związane z obecnością psa w leśnych ostępach...
piotr69
 
Posty: 87
Dołączył(a): 27 października 2014, 19:58

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez traperczłopa » 30 stycznia 2015, 20:16

Powiem tak . Ze najwięcej zrzutów jeleni można trafić na olx-e i allegro :lol: :lol: :lol:
Avatar użytkownika
traperczłopa
 
Posty: 727
Dołączył(a): 16 lutego 2014, 11:33
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez ryjjec » 30 stycznia 2015, 22:31

traperczłopa napisał(a):Powiem tak . Ze najwięcej zrzutów jeleni można trafić na olx-e i allegro :lol: :lol: :lol:


:lol: :wink:
ryjjec
 
Posty: 837
Dołączył(a): 25 lutego 2014, 21:28

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez Szelina » 8 marca 2015, 10:00

Witam jestem nowy, a to mój pierwszy rok, w którym zacząłem szukać zrzutów w sezonie czyli w okresie kiedy jeleniowate pozbywają się poroża.
W tamtym roku sporo "spacerowałem" ale dopiero na jesień, bo wcześniej nie było mnie w Polsce.
W mojej okolicy znajduje się średni kompleks leśny. Sporo chodzę, dziennie pokonuje około 10km.
Widuje Sarny, Kozły, Lisy, Zające, Łosie, Łanie, a ostatnio nawet trafiłem na buchtujące dziki w odległości ok. 20-30 metrów ode mnie :)
Raz w tamtym roku udało mi się spotkać chmarę byków - 7 sztuk i od tamtej pory ślad po nich zaginął.
Chciałem zapytać bardziej doświadczonych ode mnie czy być wytrwałym i się nie zniechęcać, bo skoro są łanie to będą i byki tylko ich nie widać ? Czy może lepiej pojechać gdzieś dalej, a tutaj dać sobie spokój z poszukiwaniem ? :)
Avatar użytkownika
Szelina
 
Posty: 3
Dołączył(a): 7 marca 2015, 13:11
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez parol1 » 8 marca 2015, 11:07

Szelina napisał(a):Witam jestem nowy, a to mój pierwszy rok, w którym zacząłem szukać zrzutów w sezonie czyli w okresie kiedy jeleniowate pozbywają się poroża.
W tamtym roku sporo "spacerowałem" ale dopiero na jesień, bo wcześniej nie było mnie w Polsce.
W mojej okolicy znajduje się średni kompleks leśny. Sporo chodzę, dziennie pokonuje około 10km.
Widuje Sarny, Kozły, Lisy, Zające, Łosie, Łanie, a ostatnio nawet trafiłem na buchtujące dziki w odległości ok. 20-30 metrów ode mnie :)
Raz w tamtym roku udało mi się spotkać chmarę byków - 7 sztuk i od tamtej pory ślad po nich zaginął.
Chciałem zapytać bardziej doświadczonych ode mnie czy być wytrwałym i się nie zniechęcać, bo skoro są łanie to będą i byki tylko ich nie widać ? Czy może lepiej pojechać gdzieś dalej, a tutaj dać sobie spokój z poszukiwaniem ? :)

Witam nie poddawac sie i tyle.sam latałem 4 lata na pusto az w koncu trafiło sie i od razu para :D tak jak napisał kolega Piotr69 "ot taki lesny totolotek" wytrwałosci :lol: pozdrawiam
parol1
 
Posty: 10
Dołączył(a): 7 marca 2014, 14:46
Lokalizacja: warminsko-mazurskie

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez szydlos » 9 marca 2015, 12:47

kolego Szelina ,ja też mam u siebie ciężki teren i rzadko kiedy widuję byki,praktucznie wcale.A zrzuty są :D O tym czy byki bytuja poznasz po :
- odchodach Różnia się bobki byka od łani
- Tropach
- drzewkach na których byki wycierają poroże.

Powodzenia
Avatar użytkownika
szydlos
 
Posty: 440
Dołączył(a): 1 stycznia 2014, 19:58
Lokalizacja: Grajewo

Re: Gdzie najlepiej szukać poroża jelenia?

Postprzez monikaaw » 9 marca 2015, 19:00

Ja właśnie w tym roku wybieram się na pierwsze prawdziwe poszukiwanie.
Praktycznie przygotowywałam się do tego rok. Zaczęłam od obserwacji pewnych terenów gdzie często widzę chmarę jeleni. Dokładnie wiem gdzie żerują, odpoczywają, chodzą, piją... Wszystko... Warto poznać je na wylot. Nie wiem tylko co dzieje się z nim w nocy, bo nigdy nie miałam okazji w nocy iść na obserwację. Obserwuję jednego obecnie byka. Ustaliłam mniej więcej jego wiek po porożu i posturze. Warto przeczytać książki. Dużo książek. Najlepiej tych starszych, które pisane są często na podstawie obserwacji z dokładnymi opisami. Nawet jeśli z jakiegoś powodu zatarł się ślad jelenia i brak świeżych, bądź ciężko określić czy jest świeży warto patrzeć, jeżeli są na danym terenie, na ślady wilka. Wilki często, co zauważyłam, podążają za chmarami. I nie raz jak faktycznie widziałam ścieżki i ciężko mi było określić, która ma najświeższe ślady to szukałam odcisku łap wilka. Warto poczytać o zachowaniu jeleni przez całą porę roku. Wiem, że byk, którego "mam na oku" ma mniej więcej 6 lat. Stawiam, że przyszły tydzień będzie jego tygodniem właśnie, więc szykuję trasę :) Mam nadzieję, że coś znajdę. Byk ten się już mnie tak nie boi. Ucieka dopiero jak się jakoś bardziej poruszę. Tyle razy mnie widział, że śmiem zażartować, że ma dość mojego widoku i myśli: "To znowu ona?!" jak mnie widzi :D
PS. Przy okazji takiego obserwowania stadka znalazłam nory borsucze. Polecam oglądanie ich podczas cieczki. Oczywiście wszystko z głową. Poruszam się powoli i spokojnie z uwzględnieniem bezpiecznej odległości i odpowiednim zachowaniem. Taki wieczór w takim czasie to niesamowita przygoda! Biegają wszędzie dosłownie jak małe, szczęśliwe pieski! Czasem podbiegną na metr nawet! Popatrzą i znów gdzieś pobiegną. Nie przeszkadza im wtedy widok człowieka. :)
monikaaw
 
Posty: 6
Dołączył(a): 9 marca 2015, 18:19
Lokalizacja: Warmia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zbieractwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości
cron