"NAPRAWA" poroża

Zrzuty czyli wszystko co w lesie leży

Moderatorzy: Cyzio, szydlos

"NAPRAWA" poroża

Postprzez gatewayfl » 8 października 2014, 14:14

Witam Panie i Panowie ;-)
W czasie wędrówki z aparatem po lesie trafiłem na niestety padłego jelenia byka. Analizując lokalizację znaleziska oraz uszkodzenia byka w okolicy łba można domniemywać, że to tegoroczna ofiara potrącenia.
Tak czy inaczej ma uszkodzenie przy prawej tyce, a konkretniej przy jej "mocowaniu" przy czaszce.
Kiedy go podnosiłem było to niewidoczne i niosłem go trzymając za prawą tykę..., która została mi w reku a łeb upadł. Okazało się ze chyba w tym miejscu dostał i dał radę tylko uskoczyć w gęstwinę i tam już zaległ.
Domowymi sposobami, gotowanie, czyszczenie, mrowisko, pehydrol nawet ładnie się dał spreparować. Mam teraz problem z wyborem sposobu lub wybrania kleju by solidnie i na trwale przymocować tykę do czaszki. O tyle jest dobrze, że jest ona "utrącona" z kawałkiem czaszki co daje większą powierzchnię by ją przymocować.
Może ktoś z Was już miał podobną sytuację lub słyszał gdzieś o jakimś dobrym kleju lub sposobie na "naprawienie" poroża z podobnym uszkodzeniem.
Postaram się zaraz dodać kilka zdjęć poglądowych tego mojego dziesiątka jednostronnie koronnego. ;-)
Avatar użytkownika
gatewayfl
 
Posty: 16
Dołączył(a): 6 września 2014, 10:04
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA - Tarnów

Re: "NAPRAWA" poroża

Postprzez gatewayfl » 8 października 2014, 14:28

Zdjęcia na szybko z telefonu więc jakość kiepska ale pozwala ocenić stan poroża:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
gatewayfl
 
Posty: 16
Dołączył(a): 6 września 2014, 10:04
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA - Tarnów

Re: "NAPRAWA" poroża

Postprzez majster77 » 8 października 2014, 16:45

Wg mnie poxipol załatwi sprawe ale przed zabiegiem musisz odtłuścić miejsca klejenia Dobry jest też klej do drewna rakol ale zostawia żółtą spoine
Avatar użytkownika
majster77
 
Posty: 495
Dołączył(a): 4 stycznia 2014, 18:39
Lokalizacja: ŁĘŻANY woj warmińsko-mazurskie

Re: "NAPRAWA" poroża

Postprzez gatewayfl » 8 października 2014, 17:36

Własnie odtłuszczenie raz a druga sprawa to wyschnięcie poroża, straci coś z wagi i i szczeliny w miejscu pęknięcia też chyba mogą się zwiększyć i nie wiem czy nie zaczekać aby wyschło i wtedy kleić....?
Avatar użytkownika
gatewayfl
 
Posty: 16
Dołączył(a): 6 września 2014, 10:04
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA - Tarnów

Re: "NAPRAWA" poroża

Postprzez ryjjec » 9 października 2014, 21:11

Polecam książkę "Trofea łowieckie" Bohdan Jasiewicz. Znajdziesz tam rzeczowe informacje jak uratować
trofea zwierzyny padłej, jak oprawiać zrzuty, jak odnawiać zaniedbane kolekcje... :wink:
ryjjec
 
Posty: 837
Dołączył(a): 25 lutego 2014, 21:28

Re: "NAPRAWA" poroża

Postprzez Navades » 19 września 2016, 12:17

Również polecam tą książkę, możecie w niej znaleźć wiele ciekawych wskazówek.
Navades
 
Posty: 8
Dołączył(a): 31 sierpnia 2016, 10:55

Re: "NAPRAWA" poroża

Postprzez nefere222 » 1 grudnia 2016, 08:58

Książka Bohdana Jasiewicza jest faktycznie dobra, jednak jeszcze bardziej polecam pozycję "Preparowanie trofeów myśliwskich" Albina Łąckiego. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki oraz instruktywne ryciny, dzięki którym łatwo odtworzysz piękne trofeum. Książkę można znaleźć w dobrych antykwariatach. Jakbyś nie znalazł, to poszukaj również w tych internetowych :)
nefere222
 
Posty: 5
Dołączył(a): 1 grudnia 2016, 08:18


Powrót do Zbieractwo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości