TOZ 120-12-1E

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

TOZ 120-12-1E

Postprzez Paweł Stec » 25 października 2004, 09:36

Witam!

Chce nabyć bocka jak w tytule. Jednospustwowy, z ejektorami, nowy cena 2000 PLN. Czy ktos z kolegów moze mi doradzić czy to dobra broń i czy warto ją kupić za tą cenę.

Jako alternatywę rozważam zakup używanego TOZ- dwuspustwoego lub Iża.

Mam jeszcze możliwość zakupy TOZ-34-EP (dwuspustwoego) nowego za 1800PLN. Może jednak warto kupić tego?

z góry dziękuje za pomoc
serdecznie pozdrawiam
Paweł
Paweł Stec
 
Posty: 3
Dołączył(a): 25 października 2004, 09:26

Postprzez Piotr Kukier » 25 października 2004, 20:18

Witam.
Niestety o broni tej wiem tylko tyle ile udało mi się znaleźć w sieci: pojedynczy spust, przełącznik do selektywnego wybierania luf w bezpieczniku. Wydaje mi sie, że gdzies w prasie widziałem ogłoszenie i była w nim mowa również o wymiennych czokach.

Należy zwrócić uwage na sposób wyboru lufy do strzału, bo np. w Iżu aby strzelic z drugiej (górnej) lufy należy pchnąć spust do przodu! Gdzie sens takiego systemu??? Wyobrazmy sobie sytuacje tego typu: na polowaniu zbiorowym mamy w dolnej lufie kule, a w drugiej śrut. Ile musimy wykonac czynnosci aby strzelic do lisa? I-przesuwamy palec do tyłu, II-pchamy spust do przodu, III-przekładamy palec znowu do przodu, IV-oddajemy strzał (o ile lis jest jeszcze w zasięg). W przypadku klasycznego dwuspustowego układu wykonujemy tylko czynności I i IV! I jeszcze jedno: jeżeli po przełączeniu na górną lufę nie strzelimy do lisa, a na lini pojawi się dzik, to aby wygarnąć mu z breneki musimy złamać broń! Paranoja!

W TOZie sprawa wygląda już nieco lepiej, ale uważam, że na polowaniu najlepiej sprawdzi się broń z dwoma spustami. Polecam np. Iż 27ME MC - 3 wymienne czoki, 2 spust, eżektory. Cena ok. 2500, lub, jeśli taki jest, TOZa w podobnym układzie.

Ale jak już nieraz na Forum zostało napisane: co myśliwy to inny pogląd na broń... Szukajmy wiec swoich ulubionych kalibrów, producentów, systemów....

Pozdrawiam, DB!
Piotr Kukier
 
Posty: 106
Dołączył(a): 28 czerwca 2004, 11:31
Lokalizacja: Lubartów/Kościerzyna

Postprzez PiotrL » 25 października 2004, 20:32

Zgadzam się z zarzutami dotyczącymi selekcji spustu w Iżu - z drobną różnicą - przełączenie luf najłatwiej zrobić przez naciśnięcie spustu do przodu kciukiem prawej reki - nawet z palcem wskazującym leżącym na spuście.
Do polowania wg. mnie znacznie bardziej nadaje się broń dwuspustowa - chyba że polujemy na zwierzyną ...." jednoładunkową" - typu ptactwo czy zające - kiedy nie ma konieczności kombinowania lufami - najwyżej ze wzgledu na czoki...
Tak przy okazji - u Malików - www.assa.pl - sa do dostania wymienne czoki do Iża - 1/4,1/2,3/4,1/1 za 149 zł. Sprzedają drogą korespondencyjną.Tutaj jedna uwaga - nie słyszałem żeby ktoś sprzedawał wymienne czoki cylindry - a trzelanie breneką z czoków wymiennych ciaśniejszych - może na upartego być efektowne....
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Postprzez Piotr Kukier » 25 października 2004, 21:00

Hej!

Ten adres to www.bron.assa.pl!!! Gdy nie napiszemy .bron. to otworzy sie inna stronka! Wiem, bo sam sie dzis pomylilem :D

Co do wyboru lufy to lepiej miec taka mozliwosc niz jej nie miec :) Nawet polujac na (jednoładunkowe) ptaki. Moj Ojciec polujac na bażanty ładuje w górną lufe trójke (w dolną 4 a nawet 5), bo chodzac za kogutami często można spotkac liska i wtedy 3 wystarczy, a bazantowi nie robi to wiekszej róznicy :)

Czy te wymienne czoki są do broni która juz jest z wymiennymi czokami czy mozna je jakos zastosowac (po jakichs przerobkach) do starszego boka który takiej mozliwosci nie miał?

Pozdrowienia!
Piotr Kukier
 
Posty: 106
Dołączył(a): 28 czerwca 2004, 11:31
Lokalizacja: Lubartów/Kościerzyna

Postprzez Piotr Kukier » 25 października 2004, 21:48

Zwracam honor! www.assa.pl to ta sama strona tylko "z drugiej strony". Ale oferta dla mysliwych to www.bron.assa.pl.

Sposób z kciukiem jest bardzo twórczy, ale troche ekwilibrystyczny i mam wrazenie ze niezbyt bezpieczny. No i kwestia tego dzika po niestrzelanym lisie... Ja tam zostaje przy 2 spustach.

Pozdrawiam serdecznie i niech stan zwierzyny drobnej bedzie taki, aby te ruskie boki nigdy nie stały bezczynnie w sejfach!!!
Piotr Kukier
 
Posty: 106
Dołączył(a): 28 czerwca 2004, 11:31
Lokalizacja: Lubartów/Kościerzyna

Postprzez PiotrL » 25 października 2004, 22:32

Po kolei:
Ja tez zostaję przy dwóch spustach - jak chodze na łowy z gładką to z horyzontalnym Merklem kal.16/70. Myśląc o zwierzynie " jednoładunkowej" miałem na myśli głównie ptactwo wodne - bo tylko na nie naprawdę los zdarzył popolować. Na bażantach byłem raz w życiu....za to mnóstwo dzików w okolicy biega - coś za coś.
Wymienne czoki? myślę że to do zrobienia - wyfrezowanie otworu o większej średnicy i nagwintowanie - kwestia tylko za ile i co to da? z reguły stałe czoki bardzo dobrze sprawują się do polowania. Nad sensem powinien się zastanowić i wypowiedzieć rusznikarz
Przełączanie kolejności luf- nie wiem dlaczego uważasz że to ekwilibrystyka i niebezpieczne - ja tak przełączam zawsze w Iżu Sportingu - fakt - zawsze na spokojnie na strzelnicy - opuszka palca jest znacznie bardziej czuła do tego lekkiego i z niewielkim skokiem nacisku niż grzbiet wsadzonego za spust palca.....przynajmniej dla mnie. Każdy to zrobi tak i tym czy mu wygodnie
Pozdrawiam
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Postprzez Piotr Kukier » 25 października 2004, 23:11

Zgadzam sie z przedmówcą :D
Co do spustów w Iżu to na strzelnice ok, ale na polowaniu: troszke nerwów (a własciwie podniecenia :) ) a i czsem rączki zmarzną :) i o pomyłke nie trudno, ale przy dwoch spustach tez sie zdaza niestety.
A jesli idzie oczoki to moglyby sie przydac, a na pewno nie zaszkodza, tak jak mozliwosc wyboru lufy, nawet na kaczkach.
Z drugiej strony jednak moj Ojciec mawia: g..no czoki, g..no lufa, a i amunicja numer w tą czy w tamtą nie robi róznicy, jak dobrze przymierzysz to i tak padnie! I ma dużo racji! Ale chodzi o te indywidualne upodobania i o to aby było nad czym pomyslec i podyskutowac na forum!
Serdeczne dzieki za miłą dyskusje.
Piotr Kukier
 
Posty: 106
Dołączył(a): 28 czerwca 2004, 11:31
Lokalizacja: Lubartów/Kościerzyna

Postprzez Piotr Kukier » 25 października 2004, 23:25

Zobaczcie na www.lowiecki.pl : Iż 27 Sporting na zbiorówce.
DB
Piotr Kukier
 
Posty: 106
Dołączył(a): 28 czerwca 2004, 11:31
Lokalizacja: Lubartów/Kościerzyna

Postprzez PiotrL » 26 października 2004, 12:12

Piotr - również dziękuję - za miłą dyskusję. Doświadczń zbiorówkowych z Iżem i selektorem nie mam - bo albo dubeltówka albo dryling. Zresztą - na polowania to on mi się zupełnie nie widzi....:-)
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Postprzez Paweł Stec » 27 października 2004, 15:46

Witam ponownie !

W między czasie zdążyłem pogadac z rusznikażem i wszystko się zgadza. Zdecydowałem się na nowego IŻ-a 27 EM z dwoma spustami i stałymi czokami (pełnym i półpełnym). W piatek go odbieram. Cena wydaje się bardzo, bardzo atrakcyjna 1850 PLN do zapłacenia. Rusznikarz twierdził ze na polowanie tylko dwa spusty a ponadto zdecydowanie odradził mi kupowanie TOZ-a. Twierdzi że mechanicznie TOZ jest bardzo kiepskiej jakości a ponadto kiepsko wykończony. W sobotę jede z nim do Suchodołu na strzelnicę wiec w poniedziałek opisze swoje wrażenia.

serdecznie dziękuje za pomoc
Paweł
Paweł Stec
 
Posty: 3
Dołączył(a): 25 października 2004, 09:26

Postprzez Paweł Stec » 27 października 2004, 16:20

i jeszcze raz ja

Po przeczytaniu swoejego ostatniego postu doszedłem do wniosku że jest wyjątkowo mętny więc dla rozjaśnienia:

- oczywiście na strzelnicę z bokiem a nie z rusznikarzem
- a broń zamierzam wykorzystywać głownie do polownia, strzelnica tylko przy okazji

pozdrawiam
Paweł
Paweł Stec
 
Posty: 3
Dołączył(a): 25 października 2004, 09:26

Postprzez PiotrL » 27 października 2004, 16:46

Bardzo rozsądnie. Cena jest niezwykle atrakcyjna - raczej normalna jest ok 2000. Jak nie plamujesz strzelnicy - stałe czoki i dwa spusty. Co do TOZ-a - też słyszałem takie opinie - ale nie wiem czy to prawda...
Najważniejsze że jesteś do tego przekonany - i niech się sprawuje....
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Postprzez Piotr Kukier » 27 października 2004, 17:53

Rzeczywiscie cena b atrakcyjna! W sklepach stoi nawet 2200. A tak przy okazji skąd jest ten rusznikarz i ile u niego kasztuje Iż dwuspustowy ale z wymiennymi czikami?

Pozdrawiam i zycze miłego strzelania!
Piotr Kukier
 
Posty: 106
Dołączył(a): 28 czerwca 2004, 11:31
Lokalizacja: Lubartów/Kościerzyna


Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości