co oznacza JS W BRONI MYSLIWSKIEJ

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

co oznacza JS W BRONI MYSLIWSKIEJ

Postprzez piotrek728 » 27 października 2007, 11:42

PROSZE O ODPOWIEDZ :wink:
piotrek728
 
Posty: 50
Dołączył(a): 18 lutego 2007, 12:17

Postprzez Krakus » 27 października 2007, 17:17

Sądzę, że pytanie powinno dotyczyć kalibru a nie broni. Z literkami JS w oznaczeniu broni dotąd (chyba) się nie spotkałem – jest to natomiast bardzo popularne oznaczenie stosowane w kalibrach 8 mm opracowanych przez Paula Mausera, lub bazującej na jego łuskach (8x57 i 8x60).

Pierwszym kalibrem z „mauserowskiej” rodziny był 8x57, opracowany w 1888 roku łącznie z doskonałym (na tamte czasy) wojskowym karabinem typu Mauser 93 – wprowadzonym do armii niemieckiej w 1893 roku, stąd nazwa. Kaliber łączył w sobie większość ówczesnych potrzeb wojskowych i wkrótce zyskał zainteresowanie do użytku cywilnego.

Rozwijając swój pomysł, Paul Mauser w roku 1892 wprowadził 2 myśliwskie kalibry: 7x57 i 8x57J. Kaliber 7x57 (popularnie zwany 7mm Mauser) był prostą modyfikacją 8x57, szyjka łuski została zwężona do pocisku o średnicy 7.21mm (dla lufy o średnicy w bruzdach wynoszącej 7.24 mm i średnicy w polach 6.98mm – lufa ma głęboki gwint, więc konieczne było zostawienie pewnego luzu pomiędzy pociskiem a bruzdami gdyż materiał „wyciskany” przez pola gdzieś się musi zmieścić). Natomiast 8x57J był dokładnie kalibrem wojskowym elaborowanym półpłaszczowymi pociskami myśliwskimi – stąd J, od Jagd. Wkrótce okazało się, że kaliber ten posiada dość poważną wadę, ze względu na bardzo płytki gwint niewłaściwie stabilizował ciężkie pociski o miękkich płaszczach gdyż gwint w pociskach był zrywany zamiast nadawać odpowiednią prędkość obrotową. Problem ten występował w jeszcze większym stopniu w kalibrze 8x60, z założenia skonstruowanym w 1898 roku dla ciężkich pocisków. Bazując na potwierdzeniu opinii o pozytywnym wpływie głębokiego gwintu na stabilizację ciężkich pocisków w kalibrze 7x57 Mauser pogłębił bruzdy kalibru 8 mm w 1905 roku wprowadzając jednocześnie nowy szpiczasty pocisk. Nowemu kalibrowi dołożył S od kształtu pocisku (Spitzer).

Reasumując, JS dotyczy wyłącznie oznaczenia kalibrów Mauser w średnicy 8 mm, przy czym:

J – występuje wyłącznie w kalibrze 8x57, oznaczając elaborację myśliwską (od Jagd);
S – oznacza lufę o średnicy w bruzdach 8.20 mm i w polach 7,89 mm, jego brak oznacza średnicę w bruzdach 8.08 mm.

Warto przy tym dodać, że kaliber 8x57JS nawet, gdy elaborowany jest wojskowymi pociskami pełnopłaszczowymi, zawiera oznaczenie J gdyż jest to kaliber z założenia myśliwski zaadoptowany również na potrzeby armii. Co ciekawsze, jest to chyba jedyny kaliber o cywilnym rodowodzie masowo w wojsku stosowany, inne popularne kalibry myśliwskie (223Rem, 6.5x55, 308W, 30-06, 300 WinMag, 9.3x57, 9x62) przeszły drogę odwrotną – z armii do cywila.
Krakus
 
Posty: 169
Dołączył(a): 6 maja 2007, 14:56

Postprzez Wania » 27 października 2007, 18:31

Mam wrażenie, że Krakus prowokuje, bowiem nie sądzę żeby nie wiedział co pisze. A napisał trochę przekłamań i powielił przynajmniej jeden nieprawdziwy mit.
Kolego piotrek728 jak masz ochotę i znasz choćby trochę niemiecki to polecam http://www.waffeninfo.net/mun_8x57.php. Tam dowiesz się wszystkiego.

Pozdrawiam

Wania
Wania
 
Posty: 135
Dołączył(a): 2 lutego 2007, 12:27
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez kamel » 27 października 2007, 20:56

Przeczytałem
Nie wszystko co pisze w internecie jest wiedzą rzeczywistą i autentyczną, jest wiele nieprawdy bzdur i głupot.

Piszą internauci o różnej wiedzy, po kilku latach dostępu do internetu, do niektórych informacji podchodze z ostożną rozwagą, a w wielu przypadkach informacja mija się z prawdą.

Dzisiaj nap wyczytałem w ogłoszeniu pewnej firmy handlującej materiałami ściernymi że szlachetny węglik krzemu zastępuje.... diament... dosłownie.

DB
K
kamel
 
Posty: 210
Dołączył(a): 18 maja 2005, 13:54
Lokalizacja: Radom

Postprzez Krakus » 27 października 2007, 23:48

Wania,

Nie uzurpuję sobie prawa do posiadania racji i bez wstydu przyznaje się, że moja skromna wiedza posiada wiele luk. Mogłem się pomylić, podobnie jak mógł się pomylić autor strony, do której link podałeś – podobnie jak ja, tylko amator. Nie mam też pewności czy dobrze zrozumiałem tekst niemiecki ale doszukuję się tam co najmniej jednego błędu – 8x57 nigdy nie został wprowadzony do produkcji w karabinach Mauser 88, do końca był to Schmidt-Rubin 7,5 mm (7.5x53.5 Swiss). Oczywiście Paul Mauser przerobił dla testowania nowego kalibru kilka egzemplarzy tej broni, lecz były to przeróbki a nie produkcja – choćby dlatego, że jego konstrukcja była zbyt słaba do tak mocnego kalibru.

Domyślam się, że mitem który mi przypisujesz jest pochodzenie litery J w oznaczeniu kalibru. Dla mnie z kolei mitem jest jakoby I miało pochodzić od piechoty (Infanterie), bo i czemuż oznaczenie 7.9x57J pojawia się już w 1893 a 8x57I dopiero w 1896 – podobno po raz pierwszy użyte przez George Roth w materiałach „porównawczych” zbieranych na potrzeby opracowania kalibru 6.5x55. Zwolennicy teorii, którą i ja reprezentuje, twierdzą, że oryginalnie był Jagd natomiast armia niemiecka korzystając z pomyłki Rotha dorobiła sobie „legendę” o Infanterie. Prawdy zapewne nikt już nie dijdzie bo materiały źródłowe zostały zniszczone, możemy jedynie wierzyć w jedną lub drugą wersję, przy czym obie są domniemaniami gdyż żadna dokumentacja się nie zachowała.

Innym mitem, którego też będę bronić, a „popełnienie” którego możesz mi zarzucać, jest twierdzenie iż Mausera 88 nie produkowano w kalibrze 8x57. Nieporozumienie polega na jednoczesnym wprowadzeniu dwóch różnych karabinów, obu będących przeróbką czarnoprochowego Mausera 71. Fabryka Mauser opracowała M88 z kalibrem 7.5x53.5, stojąc na stanowisku, że konstrukcja jest zbyt słaba (co potwierdziły doświadczenia „konkurencji”) do amunicji porównywalnej z francuskim 8 mm Lebel. Równocześnie Schlegelmilch w arsenale Spandał, wzorując się na rozwiązaniach użytych w Mannlicherze 1886, przekonstruował go do kalibru 7.9x57 i ta broń została zatwierdzona przez Wilhelma II pod nazwą Gewehr 88. Często popełniana pomyłka polega na taktowaniu tych dwóch RÓŻNYCH karabinów za ten sam model Mauser 88 – zewnętrznie prawie identycznych, lecz różniących się kalibrem oraz konstrukcją zamka i magazynku. Gewehr 88 od samego początku sprawiał wiele problemów i został uznany za całkowicie chybiony projekt, przede wszystkim pękały zamki, urywały się łuski, zrywane były rygle i występowały bardzo częste zacięcia przy przeładowywaniu. Szczęśliwie do wypadków dochodziło nadzwyczaj rzadko gdyż całkiem przypadkowo rączka zamka okazała się tak mocna, że nawet przy pęknięciu trzonu zamka lub zerwaniu rygli stanowiła „dodatkowe tylne ryglowanie”.
Krakus
 
Posty: 169
Dołączył(a): 6 maja 2007, 14:56

Postprzez Wania » 29 października 2007, 19:42

Przeczytałem pogląd Krakusa i cóż mogę powiedzieć, są różne teorie. Niektórzy wierzą, że Ziemia jest płaska jak omlet, inni że niemieckie obozy zagłady to wymysł aliantów, a jeszcze inni, że zamachami z 11 września kierowało CIA. Można wierzyć w różne alternatywne wersje historii, w żadnym razie nie jest to zabronione.
Swoją drogą chętnie poczytam różne źródła wskazujące, że 8x57 powstał do celów łowieckich i jest całkowicie cywilnym kalibrem zaadoptowanym dla pruskiej armii.
Podobnie można twierdzić, że "popularne kalibry myśliwskie (223Rem, 6.5x55, 308W, 30-06, 300 WinMag, 9.3x57, 9x62) przeszły drogę odwrotną – z armii do cywila". Zgadzam się że 30-06 i 300 Win. Mag są popularne ale co do reszty to już niekoniecznie. 223 Rem i 308 Win są zabronione do użytku cywilnego w niektórych krajach europejskich więc mają tam zerową popularność, 6,5x55 se jest popularny tylko regionalnie. Twierdzić natomiast, że 9,3x57 i 9x62 są popularne to może świadczyć tylko o dużym poczuciu humoru.
Co do rodowodu większości zgoda (nic nie wiem o 9x62, poza tym że podawane jest przy nim nazwisko Karl Puff - czyżby konstruktor ?)
Odnośnie 300 Win Mag to znowu według źródeł które są powszechnie dostępne, nic nie wiadomo aby był skonstruowany na potrzeby armii i natychmiast do niej wprowadzony jako przepisowy kaliber, co wcale nie oznacza że nie jest używany prze niektóre armie jako tzw. kaliber snajperski.

Pozdrawiam

Wania
Wania
 
Posty: 135
Dołączył(a): 2 lutego 2007, 12:27
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez kamel » 29 października 2007, 21:45

Wania.... nieprecyzyjnie odpisujesz na tekst Krakusa, więc dyskusja nie ma sensu, zaczyna przypominać ....zielony.
W takim przypadku niech każdy pozostanie przy swoich wiadomościach.
DB
K
kamel
 
Posty: 210
Dołączył(a): 18 maja 2005, 13:54
Lokalizacja: Radom

Postprzez Krakus » 30 października 2007, 00:58

Wania,

Bardzo krótko.

1. Przekręciłeś moją wypowiedź o pochodzeniu 8x57 – był on kalibrem opracowanym dla armii, dla cywili opracowany był 8x57JS, jeszcze raz przeczytaj co wcześniej pisałem.

2. Z informacji na podstawie których pisałem wynika, że 300 Win Mag był odpowiedzią na zapotrzebowanie amerykańskiej armii na kaliber snajperski o większym zasięgu od 308 Win. Przedstawiony Pentagonowi w 1961 roku (1962?) spotkał się z niewielkim zainteresowaniem gdyż jego szyjka krótsza od średnicy kalibru wzbudziła obawy o „solidność” tak wykonanej amunicji w warunkach transportu i przechowywania na ewentualnym terenie prowadzenia działań wojennych. Ponieważ armia nie „położyła na nim łapy” Winchester skierował go na rynek cywilny w 1963 roku.

3. 9.3x57 był (podobno, bo tych czasów nie mogę pamiętać) najpopularniejszym „grubym” kalibrem myśliwskim w Europie w latach międzywojennych stosowanych w sztucerach powtarzalnych.

4. 9.3x62 (można się było domyśleć, że o ten kaliber chodziło, zamiast czepiać się „zgubionego” .3) został opracowany przez Otto Bocka do Mausera 98 w 1905 roku na potrzeby pruskiej armii w afrykańskich koloniach.
Krakus
 
Posty: 169
Dołączył(a): 6 maja 2007, 14:56

Re: co oznacza JS W BRONI MYSLIWSKIEJ

Postprzez kamil328 » 23 sierpnia 2015, 17:49

Ja chciałem podpiąć się pod temat jaka jest różnica łuską między 308 a 8x57js?
kamil328
 
Posty: 10
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 18:17

Re: co oznacza JS W BRONI MYSLIWSKIEJ

Postprzez szymon » 24 sierpnia 2015, 14:17

kamil328 napisał(a):Ja chciałem podpiąć się pod temat jaka jest różnica łuską między 308 a 8x57js?


Zasadnicza ;)
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: co oznacza JS W BRONI MYSLIWSKIEJ

Postprzez januszg » 24 sierpnia 2015, 16:35

A moze wejsc na http://www.mauser.com/en/service/contact/ is zapytac producenta? Mysle, ze to najbardziej wiarygodne zrodlo informacji.
januszg
 
Posty: 6
Dołączył(a): 24 lipca 2015, 16:49
Lokalizacja: Toronto, Kanada

Re: co oznacza JS W BRONI MYSLIWSKIEJ

Postprzez kamil328 » 24 sierpnia 2015, 22:48

a czy jest możliwe wystrzelenie 308 z lufy z 8x57js? jestem zielony w tych tematach wiec prosze o wyrozumiałość
kamil328
 
Posty: 10
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 18:17


Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 97 gości