dubeltówka na początek

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

dubeltówka na początek

Postprzez olowis » 3 listopada 2004, 20:23

Witam i proszę o radę w zakupie dubeltówki jako 1-szej broni w życiu. Mam możliwość wyboru 12 i 16 - ta druga w okazyjnej cenie, obie w podobnym stanie (ocena rusznikarza). moja watpliwość to , czy 16 jest dobrym kalibrem , wystarczającym na polowania zbiorowe, jak wygląda sdprawa z amunicją do niej - być może są inne aspekty posiadania tego kalibru - bardzo proszę o radę!!!
olowis
 
Posty: 6
Dołączył(a): 3 listopada 2004, 19:29

Postprzez kuki » 3 listopada 2004, 21:06

12/70 i bok, poszukaj dalej może trafi się coś w lepszym stanie
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Postprzez PiotrL » 3 listopada 2004, 23:43

16/70 jest jak najbardziej kalibrem na polowania - amunicja jest - choć trzeba przyznać że w tej chwili najmodniejsze kalibry to 12/70;12/76 i 20/76. Mimo to nie ma najmniejszych problemów z kupieniem srutu czy kul. Zamiast patrzeć tylko na kaliber może popatrzec na markę, jakość i stan proponowanej broni. Rada Kukiego - rzecz gustu - bok jest nowoczesniejszy , lepiej się z niego celuje i strzela - zwłaszcza na strzelnicy - ale horyzontalna dubeltówka to sama klasyka i smak...
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Postprzez wuju(HUNTER) » 4 listopada 2004, 20:11

Uwazam ze powienienes wziasc 16/70 chcialbym tylko sie dowiedziec jakiej marki jest ta bron jezeli jakis merkel z ladnym grawerunkiem sprawny to sie nie zastanawiaj-dubeltowka klasyka,a pozniej mozesz sobie dokupic jakas 12steczke np.12/76 ja wlasnie cos akiego planuje tylko zaczalem troche od konca bo najpierw 12/76 nowy IŻ 27 em a teraz bede polowal na jakas ladna 16 lub 20 nawet mam juz upatrzona(MERKLA)hehe.A z amunicja problem?...wolny rynek tylko miec kaske.PozdroDB
Avatar użytkownika
wuju(HUNTER)
 
Posty: 139
Dołączył(a): 21 kwietnia 2004, 14:59
Lokalizacja: świetokrzyskie

Postprzez olowis » 4 listopada 2004, 22:02

[quote="wuju(HUNTER)"]Uwazam ze powienienes wziasc 16/70 chcialbym tylko sie dowiedziec jakiej marki jest ta bron

dziękuję wszystkim za wskazówki - zdecydowałem, że zostanę posiadaczem ładnego IŻ-a 16/70 (nawet na żonie zrobił wrażenie) , właściwie nie użwanego, z dobrym skupieniem, a sprzedawanego przez starszego Pana z przyczyn - powiedzmy - różnych , w cenie - 150 pln !!!
Uznałem to za okazję, wypróbuję na Hubertusie, a na coś bardziej markowego przyjdzie czas w miarę mojego zaangażowania w przygodę łowiecką...
olowis
 
Posty: 6
Dołączył(a): 3 listopada 2004, 19:29

Postprzez PiotrL » 4 listopada 2004, 22:07

ŁAdna bron i jeszcze za tak śmieszna cenę...Z ta bardziej markowa nie szalej - tak naprawde to w praktycznym uzyciu niewielka jest róznica. To co warto miec markowego -to na pewno optyka - luneta i lornetka, na pewno montaz do lunety, na pewno latarka i nóz - a broń - jak starczy pieniędzy...
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Postprzez olowis » 6 listopada 2004, 14:45

[quote="PiotrL"] To co warto miec markowego -to na pewno optyka - luneta i lornetka, na pewno montaz do lunety, na pewno latarka i nóz /quote]

planuję zakup nowego sztucera - czeską CZ 550 + lunetę docter 3-12/56, montarz u znanego na roztoczu rusznikarza, a jako , że jestem leworęczny- wymianę kolby. Co do latarek i noży - chciałbym mieć coś co posłuży dobrze, ale nie wiem na co się zdecydować - bardzo proszę o Wasze opinię i rady
olowis
 
Posty: 6
Dołączył(a): 3 listopada 2004, 19:29

Postprzez olowis » 6 listopada 2004, 14:55

olowis napisał(a):
PiotrL napisał(a): To co warto miec markowego -to na pewno optyka - luneta i lornetka, na pewno montaz do lunety, na pewno latarka i nóz /quote]

planuję zakup nowego sztucera - czeską CZ 550 + lunetę docter 3-12/56, montarz u znanego na roztoczu rusznikarza, a jako , że jestem leworęczny- wymianę kolby. Co do latarek, LORNETEK i noży - chciałbym mieć coś co posłuży dobrze, ale nie wiem na co się zdecydować - bardzo proszę o Wasze opinię i rady
olowis
 
Posty: 6
Dołączył(a): 3 listopada 2004, 19:29

Postprzez PiotrL » 6 listopada 2004, 20:26

Latarki i noże to akurat chyba najtrudniejszy temat - bo dużo zależy od gustu. Powiem co ja uzywam. W łowiectwie jestem zwolennikiem czystej klasyki - dlatego moimi faworytami są stałe noże skandynawskie - klasyczne finki - firm Marttiini i Helle .Maja drewnianą rekojeść dzieki czemu można je spokojnie używać na mrozie, znakomitą stal - i po prsotu dla mnie surowe piękno. Często uzywam prostego i taniego noża firmy Frosts - można go za 25 0 30 zl kupić w każdym sklepie wędkarskim i myśliwskim - jego wartośc jest wielokrotnie większa niż jego cena.Przyznam się szczerze że jestem mianiakiem noży - mam ich kilkanaście - ale ulubione dwa - trzy.
Latarki.
Podstawową moją latarką jest trzybateryjny Mag-Lite - solidna metalowa, znakomicie świecąca latara znana z filmów np. o amerykańskiej policji. Jako rezerwa w kieszeni Mag- lite Mini. Jako ukłon w stronę nowoczesnośći znakomita latarka Midi 25 firmy Docter - dość droga ale znakomita - daje równe jednolite światło - pod nogami w postaci koła śr. ok 50 cm - jednolicie wysyconego - znakomitego do szukania farby.Kształt tej latarki - jak paczka papierowsów - sprawia że jest wygodna w przechowywaniu. Znakomitą nowością jest trójdiodowa latarka na głowę firmy Zweitbruder - coś niesamowicie wspaniałego do patroszenia i do dochodzenia zwierzyny - ma się wtedy wolne ręce a świeci tam gdzie się patrzy. Kupiłem sobie też ostatnio 5-diodową latarkę kieszonkową na Allegro - ale jeszcze na " bojowo ' nie miałem okazji wypróbować. Patrząc na rodzaj światła, niezawodnośc i długotrwałość świecenia - latarki z LED-ami na pewno wyprą klasyczne żarówkowe.
Lornetki - tutaj tak jak z lunetami - im bardziej markowe tym lepsze. Zdecydowanie lepsze przy niższej cenie są używane lornetki Carl Zeiss Jena - zwłaszcza model 7x50 lub bezpryzmatyczny 7x40 - można je dość łatwo kupić na róznych giełdach czy aukcjach. Bardzo dobre notowania ma tez lornetka Minolta Activa - ale że w ręku nie miałem - nie będę się na jej temat wypowiadał...
Pozdrawiam
P.S. - w jakim kalibrze kupujesz tą CZ? Przy okazji - zestaw znakomity!!
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Postprzez marcinkrk » 25 listopada 2004, 10:13

Witam, po pierwsze jako nowy na forum. Podobnie jak kolega olowis w chwili obecnej rozważam zakup broni - po dopiero co zdanych egzaminach. Plan jest taki, wydaje na sztucer i lunete, oszczędzam na śrutówce. Sztucer podobnie, CZ 550 Lux w kalibrze 30-06, do tego luneta Meopta 2100 z podświetlanym krzyżem. Śrutówka zapewne IŻ, kaliber 12/70 za max 500-800 zł. I teraz pytanie zasadnicze. Popatrzcie na tą stronę:
http://www.cabelas.com
W dziale hunting/optics LUNETY jest ogromny wybór sprzętu, w cenach znacznie chyba lepszych niz u nas. Mam znajomych w stanach, mogą mi kupić i wysłać co zechcę, a za cenę tej Meopty ( ok. 3000 zł ) mozna by tam chyba zaszaleć. Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam.
marcinkrk
 
Posty: 1
Dołączył(a): 25 listopada 2004, 09:54
Lokalizacja: KRK


Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 87 gości