Czy wspomaganie polowania elektroniką jest ok!

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Postprzez novi » 11 stycznia 2008, 09:48

Muflon

§ 4.1. Do wykonywania polowania dopuszcza się używanie wyłącznie przyrządów optycznych umożliwiających postrzeganie celów w naturalnym świetle.

Czy w takim razie swiatło emitowane przez przetwornik jest swiatłem naturalnym?

Jak zdałes egzaminy?
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez muflon123 » 11 stycznia 2008, 10:45

I tu jest dylemat , przetwornik wzmacnia naturalny obraz , tak jak lornetka , tyle że bardziej zaawansowaną technologią. O moje gzaminy się nie martw , wtedy nikt jeszcze o nokto nie słyszał i żeby była jasność - ja jestem przeciwnikiem tego typu urządzeniom. Prawdą jest również to , że to nie ja będę w najbliższej przyszłośći decydował o ich dopuszczeniu, bo nowe , nowoczesne pokolenie myśliwych , wychowanych w otoczeniu nowoczesnej techniki musi na siebie wziąc rozwiązanie tego i podobnych problemów. Nie da się powstrzymać techniki , możemy jedynie wyrażać swoje opinie , licząc na zrozumienie . Co do głównego tematu - jest to sprawa interpretacji przepisu - będzie to robił prawnik w oparciu o opinię eksperta , warto by władze PZŁ od razu przecięły ten problem zajmując stanowisko. Moja opinia jest jedną z wielu , ale oparta jest na wiedzy fachowej , zaobserwujcie , że tak media łowieckie jak i sklepy zaczynają coraz szerzej oferować te urządzenia - a prawo pieniądza jest przecież tak potężne , że jest w stanie zmienić wszystko.I jeszcze raz - proszę nie wpisywać mnie na listę zwolenników tego rozwiązania.
muflon123
 
Posty: 67
Dołączył(a): 15 czerwca 2007, 12:09
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez Hubertus17 » 11 stycznia 2008, 11:01

Panowie po kazdy wyraza swoje zdanie jak gdyby bylby bog wie kim ;) jesteśmy tylko ludźmi i choć jestem jeszcze bardzo młody to raz w zyciiu pojechalem na polowanie z kolesiem co mial noktowizor.. i to byl moj ostatni raz choć nie wiedziałem wczesniej ze zamierza polować z tym czymś. a na taką elektronike JEŚLI dla Kogoś Etyka i Pasja to [u]jJEDNO[/u] to polecam polowania w bieszczadach, z odpowiednia Osobą! BYłem i widziałem jak sie tam poluje .. cudo poprostu luneta, zwykla lornetka i wiecie co? wole wyjechać w lowisko i 20 razy nie strzelać i pojechać 21 pierwszy razem i strzelić dzika bo jak ktoś chce postrzelać to niech na strzelnice jedzie. Pieśń myśliwska [ I ]

Gdy wybije mej śmierci godzina,
pochowajcie mnie w kniei zielonej
niech nade mną zaszumi gęstwina
hymn myśliwski radości minionej...
Kiedy wiosna radosna nastanie,
niech nade mną pieśń głuszca posłyszę,
niechaj słonek miłosne chrapanie
do snu moją mogiłę kołysze...
Gdy po letnim szaleństwie zieleni
szczere złoto okryje konary,
gdy nadejdzie cudny czas jesieni
niech nade mną zagrają ogary...
Na ten głos, mej duszy tak miły
żar zakipi w sercu wystudzone, -
i ożyję, i wstanę z mogiły,
chwycę broń i polecę za gonem...
o tym marze ja a Wy Panowie?:)
Avatar użytkownika
Hubertus17
 
Posty: 100
Dołączył(a): 20 października 2007, 11:48
Lokalizacja: Podkarpacie

Postprzez novi » 11 stycznia 2008, 14:53

Muflon
A od kiedy to przetwornik noktowizora wzmacnia obraz tak jak lornetka?
Nie wazne jest w tej chwili czy jestes tego zwolennikiem czy przeciwnikiem. ważne ze sprzedajesz tu informacje błedne a jako podobno fachowiec te głupoty zostaja wzmocnione.

Przy uzyciu noktowizora widzisz swiat w swietle szczątkowym? czy w momochromatycznym zielonym emitowanym przez lampe przetwornika?
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez sharkq » 11 stycznia 2008, 15:50

Tu akurat zgadzam się z kolegą novi... noktowizor ma podobne przenoszenie obrazu jak w aparacie cyfrowym (szczątkowe światło -przetwornik- monitor), oczywiście biorąc pod uwagę że to zupełnie do innego zastosowania urządzenia. W prosty sposób można to udowodnić! Pilotem od telewizora wycelować w noktowizor będzie widoczne światło z diody ir (podczerwień), podobnie jak w aparacie foto!

Gdyby noktowizor przenosił rzeczywisty obraz szczątkowego światła (to samo światło wzmocnione) nie było by widać podczerwieni bo oko ludzkie tego nie widzi. Testowałem....
sharkq
 
Posty: 18
Dołączył(a): 6 stycznia 2008, 01:00
Lokalizacja: MłAWA

Postprzez sharkq » 11 stycznia 2008, 15:53

http://www.elektronik-system.pl/?action ... rodukt=262

Tu jest to opisane bardzo dobrze....
sharkq
 
Posty: 18
Dołączył(a): 6 stycznia 2008, 01:00
Lokalizacja: MłAWA

Postprzez muflon123 » 11 stycznia 2008, 17:42

I o to idzie , poczytajcie ten artykuł (z pełnym zrozumieniem , bo dobry)
to że w nokto widać promieniowanie IR to normalne , bo przecież [b]aktywny[/b] ten rodzaj promieniowania wykorzystuje do oświetlenia celu
powiększanie jest - czytaj artykuł , światło szczątkowe- to nie podczerwień tylko naturalne oświetlenie panujące w danym momencie które przez obiektyw trafia do urządzenia , więc do obserwacji nie wykorzystuję oświetlenia celu niczym co było by "nienaturalne" a więc postrzegam cel w naturalnym świetle to jest ten hak , bo przepis nic nie mówi jakiej obróbce ma dalej podlegać obraz -ciągle mówimy o [b]pasywnym[/b] , nie mieszać z [b]aktywnym[/b]. Wczytajcie się w przepis i artykuł , przetwornik jak z nazwy wynika obraz przetwarza i wzmacnia , ale to "naturalny" obraz. Układ optyczny lornetki też przecież przetwarza obraz , bo to co widzisz jest 5 czy 10 razy powiększone i po drodze jeszcze obrócone. Tutaj mamy problem z tym "przetwarzaniem " obrazu.Zaczyna mi się podobać ta dyskusja , bo staje się coraz bardziej merytoryczna - i o to idzie.
muflon123
 
Posty: 67
Dołączył(a): 15 czerwca 2007, 12:09
Lokalizacja: lubuskie

nowinki w łowiectwie

Postprzez seles » 11 stycznia 2008, 18:02

Może więc dopuścić noktowizję (pasywną i aktywną) do polowań, a ograniczć możliwość polowania w nocy do np. 5 dni przed i po pełni.
Dzisiaj za używanie noktowizji karany jest ten kto ma słabego prawnika, a nie ten kto jej uzywa.
seles
 
Posty: 153
Dołączył(a): 14 lutego 2005, 07:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez novi » 11 stycznia 2008, 18:35

Muflon.
I Ty postrzegasz w swietle szczątkowym?
A kolory w noktowizorze rozrózniasz? Skoro postrzegasz w szczatkowym to jest tam zapewne całe widmo widzialne od fioletu po czerwień tak?
To kiego... w nim widac na zielono?

I co Ci po artykułach - nawet tych ciekawych skoro (mimo ześ podobno fachowiec) nie potrafisz pojąc ze to co widzisz to nie swiatło szczątkowe a swiatło emitowane przez lampe noktowizora a więc swiatło juz nie naturalne i w takim to własnie swietle "postrzegasz" w przeciwieństwie do lornetki z której "wychodzi" to samo promieniowanie które do niej "wpadło".

Co zas do liberalizacji prawa to moze zamiast pozwalac na uzywanie zezwolic na odstrzał delikwentów posługujacych się czyms takim?
Sa kraje gdzie polowanie w tzw moro, mozna przepłacic zyciem więc dlaczego by polowanie ze sprzetem szczególnie niebezpiecznym nie mialo by byc tak ciekawym?
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez szymon » 11 stycznia 2008, 18:47

Ja tak nieśmiało - jeśli można... - w lornetce nocą, to też za wielu kolorów nie widać. Powiedziałbym raczej odcienie szarości. Wygląda to nawet podobnie do obrazu z noktowizora pasywnego, który chyba jednak nie jest tak zupełnie zielony.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Postprzez novi » 11 stycznia 2008, 19:10

A jak przez telornetkę popatrzysz na księzyc to on tez jest zielony? jak w tym noktowizorze?
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez szymon » 11 stycznia 2008, 19:13

Właśnie o to chodzi, że w noktowizorze pasywnym on nie jest zielony tylko jakiś taki żółto szary. Nie wiem może to są jakieś filtry, albo co, ale obraz nie jest zielony.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Postprzez novi » 11 stycznia 2008, 19:17

To udaj się do okulisty jezeli jest zółty.
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez szymon » 11 stycznia 2008, 19:30

Nie twierdze, że jest idealnie żółty, ale z zielenią to on raczej nie ma za wiele wspólnego. Jest trochę jak na czarno białym filmie.
To ja może zaprezentuje:
http://www.youtube.com/watch?v=kV7PuORR ... re=related
A tu dla odróżnienia zieleń "noktowizyjna"
http://www.youtube.com/watch?v=kj_zkLLs ... re=related
A tu się ładnie oczy świecą, więc wnioskuje, że to aktywny z jakimiś filtrami.
http://www.youtube.com/watch?v=deMYhq3Y ... re=related
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Postprzez sharkq » 11 stycznia 2008, 20:28

Tu akurat kolor widzianego obrazu nie ma nic wspólnego z obrazem rzeczywistym. Kolor w nokto jest uzależniony od rodzaju i producenta, a jest on tak dobrany by oczy nie były naświetlone podczas długotrwałych obserwacji. Czy jest on szary czy zielony to ciągle jest to tylko obraz emitowany przez lampę monitora. Wg badań na kolorze zielonym mozna pokazać najwięcej odcieni szarości i w dodatku jest to naj mniej męczące światło. oczywiście wlot i wylot strumienia światła przez soczewki i lustra!
sharkq
 
Posty: 18
Dołączył(a): 6 stycznia 2008, 01:00
Lokalizacja: MłAWA

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości