8x68S ELABORACJA ORAZ WSZELKIE INFORMACJE O TYM KALIBRZE!!!

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

8x68S ELABORACJA ORAZ WSZELKIE INFORMACJE O TYM KALIBRZE!!!

Postprzez PASJONAT-HB » 11 sierpnia 2009, 20:06

WITAM SERDECZNIE WSZYSTKICH KOLEGÓW!
PROSZĘ O RADY I INFORMACJE DOTYCZĄCE ELABORACJI AMUNICJI W KALIBRZE 8x68S ( OD PODSTAW ). Jakie pociski, proch, spłonki, łuski, matryca, gdzie pozyskać ? i wszystko co koledzy wiedzą na temat tego kalibru i jego zastosowania!
DZIĘKIUJĘ!
PASJONAT-HB
 
Posty: 161
Dołączył(a): 10 marca 2009, 11:36
Lokalizacja: Podkarpacie

Postprzez PASJONAT-HB » 11 sierpnia 2009, 20:07

DZIĘKUJĘ!!!
PASJONAT-HB
 
Posty: 161
Dołączył(a): 10 marca 2009, 11:36
Lokalizacja: Podkarpacie

Postprzez ULTRA » 11 sierpnia 2009, 21:02

Na temat elaborcji to Ci Kolego niestety nie pomogę bo tego nie robiłem i nie mam o tym prawdę mówiąc zielonego pojęcia ale o samym kalibrze troche mogę powiedzieć.
Polowałem z niego w sumie niedługo (wystrzeliłem około 100 patronów) a moje spostrzeżenia są następujące:
- kaliber bardzo mocno działa na zwierza (praktycznie wszystko względnie przyzwoicie trafione leży w ogniu) a na strzelca nic specjalnego normalna pukawka siłe czuć tylko w ciężkim odgłosie strzału ale nie jest on kąśliwy jak niektóre kalibry
- kaliber z którego można strzelać od zera do prawie 300 metrów bez nanoszenia poprawek
- jak na polskie warunki bardzo mało uniwersalny bo praktycznie tylko na duże jelenie i dziki. Niektórzy walą z tego do wszystkiego ale moim zdaniem jest to wypuszczanie do lasu bardzo dużego nadmiaru energii i kasy :lol: :lol:
- broń w tym kalibrze musi swoje ważyć i mierzyć do chodzenia średni się nadaje

Ogólnie myślę, że jak ktoś nie ma zapędów snajperskich i strzela na przyzwoitym myśliwsko dystansie to bardziej odpowiednie są kalibry wolniejsze nie znaczy mniejsze np. 8x57JS czy nawet 9,3x62

Pozdrawiam DB
ULTRA
 
Posty: 65
Dołączył(a): 25 marca 2009, 19:54

Postprzez Cyzio » 11 sierpnia 2009, 22:45

Witam.
A proszę popatrzeć na www.elaboracja.pl
Pozdrawiam.
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Postprzez PASJONAT-HB » 13 sierpnia 2009, 18:52

Dziękuję za informacje!
PASJONAT-HB
 
Posty: 161
Dołączył(a): 10 marca 2009, 11:36
Lokalizacja: Podkarpacie

Postprzez PASJONAT-HB » 13 sierpnia 2009, 18:53

Coś się dzieje ze stroną, zjadło moje wypociny!
PASJONAT-HB
 
Posty: 161
Dołączył(a): 10 marca 2009, 11:36
Lokalizacja: Podkarpacie

Postprzez PASJONAT-HB » 13 sierpnia 2009, 19:18

Wracając do tematu, poluję z SAUER'EM w kal.8x68S z przeznaczeniem jelenie i dziki ( 60kg i większe ).
Testuję amunicję RWS:
- KS 11,7g ( jeleń strzelony na komorę odszedł ok 100m, farbowanie jakiego wcześniej nie widziałem, na całej trasie - ok 30cm szerokości pas silnie spryskany, kula w tuszy)
- KS 14,5g ( jeleń strzelony na łopatkę wyjście pocisku zbliżone średnicą do wejścia, odskoczenie na ok 30m, średnia farba )
- EVO 13g ( jeleń strzelony na wysoką komorę odszedł ok 50m, słabe farbowanie )
- dzik 100kg, strzał na miękie odszedł na ok 200m gdzie po ok 30min. został dostrzelony, bardzo słaba farba, dojscie zwierza dzięki znajomości łowiska zanim dojechał pies
- dzik 62kg, strzelony na łopatkę ukośnie, kula została w żuchwie odskoczył na ok 50m co mnie bardzo zdziwiło, słaba farba
HMK 13g , DK 11,7g i w/w pociski ( kilka dzików w przedziale 70-118kg poległych w ogniu po strzałach na łopatkę i kark, efekt jak przy innych kalibrach!
PASJONAT-HB
 
Posty: 161
Dołączył(a): 10 marca 2009, 11:36
Lokalizacja: Podkarpacie

Postprzez PASJONAT-HB » 13 sierpnia 2009, 19:32

Jestem w trakcie poszukiwań najskuteczniejszego POCISKU do polowań na jelenie, z myślą o strzałach mniej udanych, tak aby dochodzenie kończyło się sukcesem i jak najkrótszymi cierpieniami zwierza!
Planuję samodzielną elaborację.
Proszę kolegów o opinie, spostrzeżenia i rady dotyczące omawianego kalibru i zastosowania doń pocisków ( interesuje mnie pocisk KJG i wszystkie inne z jakimi koledzy sie spotkali).
Pozdrawiam!!!
PASJONAT-HB
 
Posty: 161
Dołączył(a): 10 marca 2009, 11:36
Lokalizacja: Podkarpacie

Postprzez PASJONAT-HB » 13 sierpnia 2009, 19:34

Przepraszam za błędy.
PASJONAT-HB
 
Posty: 161
Dołączył(a): 10 marca 2009, 11:36
Lokalizacja: Podkarpacie

Postprzez ULTRA » 13 sierpnia 2009, 19:39

To ci Kolego strasznie daleko ta zwierzyna lata po tych strzałach. Ja strzelałem z EVO i prawie wszystko w ogniu. Raz łania poszła mi jakieś 30-40 metrów i raz cielak mi pomykał (ale go zaraz doszedłem z psami) ale on był niezbyt szczęśliwie trafiony i nawet chyba .500 Nitro by tu nic nie zmieniło :lol: :lol:

Z tego co piszesz to efekty tych Twoich strzałów prawie niczym nie odbiegają od .30-06 :lol: :lol: :D
ULTRA
 
Posty: 65
Dołączył(a): 25 marca 2009, 19:54

Postprzez ULTRA » 13 sierpnia 2009, 19:42

A jeżeli chodzi o kulki to tochę widziałem efektów strzałów z Noslera Partition 13g właśnie z własnoręcznej elaboracji i myślę, że to mógłby być ten dobry dla Ciebie
ULTRA
 
Posty: 65
Dołączył(a): 25 marca 2009, 19:54

Postprzez PASJONAT-HB » 13 sierpnia 2009, 20:14

Ma kolega rację!
Liczyłem, że efekt obalający bedzie robił wieksze wrażenie, ale nie to jest największym problemem.
Martwi mnie słabe farbowanie, mam nadzieje, że uda mi sie znaleść pocisk, który zrobi ładny kanał poprawiając farbowanie przy mniej udanych trafieniach a obniżenie prędkości poprawi efekt obalający.
Słyszałem wiele dobrego o Noslerowskim pocisku, gdyby kolega miał chwilkę i coś więcej o pocisku, efekcie działania i gdzie można go pozyskać?
Ps. Ogólnie jestem zadowolony, choć opowiesci, że gdzie byś nie trafił to leży w ogniu, są silnie przesadzone.
Oddaje honor 7x65R i czeskiej amunicji z pociskami Sierra!
PASJONAT-HB
 
Posty: 161
Dołączył(a): 10 marca 2009, 11:36
Lokalizacja: Podkarpacie

Postprzez ULTRA » 13 sierpnia 2009, 21:17

Jest to dość destrukcyjna kula ale tylko jej przednia część a tylna najczęściej daje mocno farbyjący wylot. Ta przednia część ekspanduje dość mocno nawet na tak drobnej przeszkodzie jak sarna i nie polecam strzelać do nich z tej elaboracji- wiem o czy mówię bo widziałem efekty.

Myślę, że to powinno z grubsza Cię zadowalać ponieważ da to dość dużą ranę zaraz przy wlocie i dość spory, mocno farbujący przestrzał (duże prawdopodobieństwo przestrzału).

Kiedyś Hirtenberger scalał ammo z Noslerem Partition w tym kalibrze ale już tego nie robią. Podobnym konstrukcyjnie, przynajmniej w teorii, pociskiem jest CDP Blasera ale od użytkowników słyszałem, że kupa totalna ale jest to info zasłyszane
ULTRA
 
Posty: 65
Dołączył(a): 25 marca 2009, 19:54

Postprzez PASJONAT-HB » 13 sierpnia 2009, 21:30

RWS HMK powinien działać podobnie, ale pozyskane dziki z pomocą tego pocisku trafiłem centralnie w kark i padły w ogniu.
Mam jeszcze kilka HMK i może niebawem przekonam się jak ten pocisk bedzie działał po trafieniu na komorę.
Pozdrawiam!
PASJONAT-HB
 
Posty: 161
Dołączył(a): 10 marca 2009, 11:36
Lokalizacja: Podkarpacie

Postprzez ULTRA » 18 sierpnia 2009, 21:30

Myślę, że RWS HMK może także spełnić twoje oczekiwania bo jest to bardzo agresywna kula i także dająca z założenia dużą pewność przestrzału.

Tylko uwaga na drobne przeszkody bo na nich ta kula mocno cierpi :lol: :lol:
ULTRA
 
Posty: 65
Dołączył(a): 25 marca 2009, 19:54

Następna strona

Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 57 gości