Kaliber do strzelań precyzyjnych

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Kaliber do strzelań precyzyjnych

Postprzez Snajper » 23 września 2009, 15:30

Witam kolegów. Zwracam się do was z prośbą o radę. Planuję zakup sztucera który ma mi służyć do polowań na sierściuchy (drapieżniki), sarny, warchlaki, przelatki oraz do ćwiczenia oka na strzelnicy. Nie będzie to moja podstawowa broń. Posiadam też kniejówkę w kalibrze 7x65R/ 20/76. Sztucer który palnuję zakupić chcę w jak najmniejszym kalibrze pytanie tylko w jakim? Planuję do niego zakupić jakąś lunetę ze zmniennym powiększeniem np. do 25-30x w celu oddawania precyzyjnych strzałów na dopuszczalną górną granicę odległości (200m) Jaki kaliber koledzy radzicie? Myślałem o 5,6x57 ale amunicja jest bardzo dorga - powyżej 200zł za 20 sztuk. Czy 223 rem nie będzie za słaby do tego typu celów. Mam jeszcze jedno pytanie jaka jest różnica na korzyść bądź niekorzyść w przewyższeniu i płaskim torze lotu pocisku w przypadku 223 rem, 6,5x55 SE i 243 win, nie interesuje mnie energia ponieważ w przyadku każdego z wyżej wymienionych kalibrów jest wystarczająca do zastosowań jakie wymieniłem. Proszę o rady które będą dla mnie bardzo cenne.
DARZ BÓR
Snajper
 
Posty: 80
Dołączył(a): 28 sierpnia 2006, 12:36

Postprzez bock » 23 września 2009, 16:17

Wszystko by grało (pomysł masz the best)gdyby nie przelatki i kaliber 223Rem(tak z tego wynika).
Zrob tak, odszukaj w lowieckim dzial akcesoria i wpisz 6,5x55 SE vel SM (to mój typ) ,znajdz posty Peter ,gość biegły w elaboracji ,broni i bawi się strzelectwem. Mysle ,ze na priv słuzy radą.
Db bock.
Avatar użytkownika
bock
 
Posty: 244
Dołączył(a): 13 lutego 2008, 19:01
Lokalizacja: http://giwera.ubf.pl/news.php

Postprzez Snajper » 23 września 2009, 20:36

Rozumiem że 223 rem jest ciut przy słaby na przelatki. Ten sztucerek ma mi służyć do polowań od marca praktycznie do końca sierpnia ewentualnie październikowa zasiadka bez księżyca na kozy, koźlęta, lisy.
Dzięki za radę. Zapraszam również innych kolegów do luźnej dyskusji. Co myślicie na ten temat
DARZ BÓR
Snajper
 
Posty: 80
Dołączył(a): 28 sierpnia 2006, 12:36

Postprzez hunter77 » 3 grudnia 2009, 11:36

Kolego 223 rem jest to najmniejszy kaliber dopuszczczony do polowań na przelatki (wg. przepisów) W praktyce jednak musisz precyzyjnie umieścić kule za uchem, gdyż siła obalająca teko kalibru jest niewystarczająca. Na kozy, kożlęta nie ma problemu, zostają w ogniu.
Darz bór
hunter77
 
Posty: 12
Dołączył(a): 23 października 2009, 09:26

Postprzez Wilderer » 3 grudnia 2009, 16:56

Na przelatki? A na wycinki to nie? A dlaczego niby na grube odyńce miałby nie być dopuszczony?
Wilderer
 

Re dla Wilderera

Postprzez latin1970 » 4 grudnia 2009, 10:09

Gratulacje dla Wilderera. Totalnie nie znasz przepisów. :lol:

Dla kolegi Snajpera. Amunicję masz zamiar kupować, czy elaborować samodzielnie? :D
latin1970
 
Posty: 29
Dołączył(a): 16 października 2009, 14:50

Postprzez Wilderer » 4 grudnia 2009, 11:15

No nie znam. Dlatego tu jestem. Zeby od takich specjalistów jak ty dowiedzieć się czegoś.
A moze tak rozpędem podał byś przepisy, których oczywiście nie znam a które pozwalają na strzelanie z tego kalibru do przelatków a zabraniają do wycinków i odyńców?
Potrafisz? Czy tu "wiedza" sie kończy? :D
Wilderer
 

Postprzez latin1970 » 4 grudnia 2009, 12:07

Skoro nie znasz podstaw to szkoda na Ciebie czasu Wilderer. To jest forum dla myśliwych, a nie pyskaczy internetowych.
latin1970
 
Posty: 29
Dołączył(a): 16 października 2009, 14:50

Postprzez Wilderer » 4 grudnia 2009, 13:05

Przeciez ja nie pyskuje. Ja tylko grzecznie pytam. Moze to ty jeszcze nie dorosleś skoro tak emocjonalnie podchodzisz do prostego pytania?
Podobno to takie oczywiste, a mnie się wydaje że nie bardzo? Dlatego pytam, dlaczego z 223Rem można strzelac do przelatka a do wycinka jak twierdzicie nie?
Wilderer
 

Postprzez richy » 4 grudnia 2009, 23:25

energia
richy
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2 grudnia 2009, 13:05

Postprzez kuki » 4 grudnia 2009, 23:59

Wilderer napisał(a):Na przelatki? A na wycinki to nie? A dlaczego niby na grube odyńce miałby nie być dopuszczony?

Widzisz to jest tak jak spotkają się w ringu dwaj bokserzy; wagi ciężkiej i wagi papierowej. Ten lżejszy może trafić i nie koniecznie powalić byka. Ale ten wagi ciężkiej ma taka energię w łapie, że jak tylko dosięgnie tego z papierowej to ten leży i na tym finał i tyle.
Na większego zwierza - odyńca nie wystrarczy 223. Należy zastosować większy kaliber. Choćby 6,5x55. Ten już w zupełności wystarczy.
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Postprzez richy » 5 grudnia 2009, 09:41

http://www.winchester.com.pl/balistyka/sako.php
tutaj można wiele się dowiedzieć.
richy
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2 grudnia 2009, 13:05

Postprzez Wilderer » 5 grudnia 2009, 10:41

Energia?
A co to ta energia? Moze kolor spłonki - białe się nadają a żółte nie?

Może, nie może, powali, nie powali. Wy to Panowie z własnych doświadczeń wiecie, czy moze z doswiadczeń wujka Wacka?

A ta stronka to przepraszam jakiś wyznacznik prawa i wiedzy podstawowej której ponoć - według latin 1970 - nie mam.

Latin - mówisz ze szkoda na mnie czasu? Jak pomyślę ze 1970 to rok twojego urodzenia to faktycznie szkoda tego czasu. Bez mała 40 lat poszło się kochać... Teraz musisz nadrabiać! Dobrze ze czytać potrafisz:) Jest szansa ze przez kolejne 40 nadrobisz... jak Bozia pozwoli.

Czy to:
ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ŚRODOWISKA1)

z dnia 23 marca 2005 r.

w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz

Jest obowiązujące? czy może cos się zmieniło?
Wilderer
 

Postprzez Wilderer » 7 grudnia 2009, 21:06

Co jest? Jeszcze z polowan na przelatki nie powracali że nikt "mądry" nie odpowiada na proste pytanie?
Wilderer
 

Postprzez icer_cmg » 17 grudnia 2009, 03:07

Z jednej strony kolega Wilderer racje. Przepisy wspominają jedynie o energii minimalnej wymaganej do warchlaków. O reszcie dzików dyskretnie milczą. Z drugiej jednak strony każdy z nas kto ma choć trochę wyobraźni wie że .223 na odyńca 130kg nie wystarczy (do chyba że snajper).

Z drugiej strony dziecinne czepianie się i udawanie idioty nie powinno mieć miejsca w tak zacnym gronie. Wystarczyło przecież samemu wyjaśnić.
icer_cmg
 
Posty: 7
Dołączył(a): 14 września 2009, 10:41
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 101 gości