Sztucer Cz. 550 lux,kaliber 308win.

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Sztucer Cz. 550 lux,kaliber 308win.

Postprzez mysliwy1000 » 15 stycznia 2006, 16:51

Co sądzicie o tej broni,czy kaliber dobry na dzika i jelenia ?? , jak radzi sobie z przeszkodami typu gałązie i trawa, jakom lunete byśxie polecali??
Z góry dziękuje za odpowiedzi !! :)
_______________
DARZ BÓR :D
Avatar użytkownika
mysliwy1000
 
Posty: 157
Dołączył(a): 22 listopada 2005, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Postprzez lesnik14 » 15 stycznia 2006, 16:58

lesnik14
 
Posty: 270
Dołączył(a): 12 czerwca 2005, 18:10
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Postprzez Yetti » 16 stycznia 2006, 12:35

Bardzo przyjemny i skuteczny kaliber. Mam już kilka lat w kniejówce i chwalę. Duży wybór amunicji. Wolę lekkie kule np. 9,7 g ale to sprawa do dyskusji. Sako elaboruje naboje, które mają energię tylko nieznacznie mniejszą na 100 m niż 30.06, ale osobiście nie polecam. Najlepiej sprawdziła mi się amunicja RWS - H - mantel (lekka, chba 9,7g) oraz Norma nosler. Na bliskich odległościach dużo zwierzyny zostaje w ogniu, ale uwaga, wtedy dosyć często nie ma wylotu. Farbę daje dobrą. Niezły na pędzenia, słabo kopie. Ma dość spory opad i choć zalecany dystans przystrzelania to ok 150 m, to w praktyce lepiej go skrócić do standardowych 100. Poluję głównie na dziki, jelenie i daniele. Nawet dosyć spore dziki zostawały w ogniu, na jelenia wystarczający, nigdy nic nie zmarnowałem, sarny troche mocno dziurawi. Ma swoje pewne mankamenty i na pewno nie jest to kaliber bardzo mocny, z 30.06 nie ma co porównywać na dłuższym dystansie. W kazdym bądź razie lepszy jak wszystkie 7. Acha i jeszcze jedno. czytałem, że jest bardzo przyjazny dla lufy. To by się zgadzało, te wszystkie przerabiane mosiny w 308 są nie do zdarcia przez długie lata.
Yetti
 
Posty: 38
Dołączył(a): 13 stycznia 2006, 12:20

Postprzez PiotrL » 16 stycznia 2006, 20:05

W kazdym bądź razie lepszy jak wszystkie 7...?? dość odważne stwierdzenie.... :D
.308 jest wynikiem kompromisu konstrukcyjne - ekonomiczno -politycznego. Mimo ze uwazam go za znakomity kaliber nie zaryzykowałbym stwierdzenia ze jest najlepszy czy tez lepszy od innych. Balistyka zalezy od pocisku, długosci lufy, rodzaju prochu i innych wielu czynników - w wiekszosci elaboracji róznica między 30006 a 308 jest kilku - czy kilkunasto centymetrowa na dystansach 200m.
Trwałość luf mosina w 308 nie wynika z samego kalibru - ale z wojskowej technologii produkcji lufy. Inna sprawa ze zrobienia kalibru .308 w mosinie którego srednica w bruzdach jest ponad 0.1 mm wieksza niż maksymalna srednica pocisku 308 była chorym pomysłem....
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42


Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 366 gości
cron