BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Postprzez Umberto » 30 listopada 2011, 21:28

Witam !!!

Niebawem otrzymam pozwolenie na broń po zdanych egzaminach. Chcę zakupić boka w kalibrze 12/76. Rozważam kupno nowego IŻ-a lub używanego niezniszczonego. Ale mam dylemat jaki model wybrać. Podoba mi się sporting, ale nie wiem na ile będzie sprawdzał się w łowisku. Zastanawia mnie również czy jest duża różnica w użytkowaniu między bokiem z selekcją spustów a bokiem z dwoma spustami. Chciałbym zakupić taką śrutówkę żeby była jak najbardziej praktyczna i skuteczna, oraz wytrzymała.

Z góry wszystkich dziękuję i liczę na cenne porady.
Pozdrawiam!
Umberto
 
Posty: 6
Dołączył(a): 30 listopada 2011, 12:46

Re: BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Postprzez D@N » 1 grudnia 2011, 10:56

Jeżeli tylko łowisko, czyli bez strzelnicy, a do tego polowania "mieszane" - gruba i drobna to zdecydowanie 2 spusty. Niestety Iż na beznadziejny selektor. Widziałem już kilkakrotnie jak odpalał z obu luf jednocześnie. Jeżeli natomiast broń z nieco wyższej półki - taka żeby miała selektor w bezpieczniku, to do łowiska jak najbardziej.
http://images38.fotosik.pl/1234/e8d4497dea8b909egen.jpg

Darz Bór
D@N
D@N
 
Posty: 122
Dołączył(a): 31 października 2006, 16:46
Lokalizacja: pomorskie

Re: BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Postprzez taros998 » 1 grudnia 2011, 13:26

Co do spustów to jest to kwestia przyzwyczajenia, postrzelaj i z tego i z tego zobacz co Ci będzie bardziej pasowało ale generalnie jeden spust na strzelnice, jak pisał D@N mieszane polowania podwójny (stoisz z jednym spustem i czekasz co wyjdzie masz ustawione na kule a tu lisek wychodzi robisz KLIK żeby przełączyć a tu myk i lisa już nie ma hehe), co do broni idź do sklepu weź parę sztuk w łapę i zobaczysz jak Ci leżą nie napalaj się na konkretne modele po oczytaniu się, pożycz od kolegi niech da Ci strzelić, złożyć się, itd. Strzelałem z Buchaga było OK kupiłem Kettnera- lekki, ogólnie super ale niestety coś w niej jest nie tak i nic mi z niej nie wychodzi.
Czyli -> jak łowisko 2 spusty (ale sam porównaj), sklep, koledzy-> organoleptycznie w łapę i pomacaj różne a znajdziesz tą co Ci pasuje... DB
taros998
 
Posty: 47
Dołączył(a): 16 listopada 2011, 22:54

BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Postprzez Umberto » 2 grudnia 2011, 10:03

Darz Bór!

Dziękuję bardzo koledzy za cenne wskazówki. Miałem kilka boków w rękach i jak dla mnie są bardzo składne dlatego zastanawiam się nad ich zakupem. Co prawda wcześniej na strzelnicy strzelałem z dubeltówki merkel którą ma ojciec i szło mi rewelacyjnie, ale bok bardziej mi odpowiada. Jednak z takimi detalami jak selektor nie miałem do czynienia w praktyce, więc pytam bardziej doświadczonych.

Pozdrawiam!!!
Umberto
 
Posty: 6
Dołączył(a): 30 listopada 2011, 12:46

Re: BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Postprzez klarnet11 » 2 grudnia 2011, 19:53

z uzywanych proponuje znależć strzelbe z napisem "Made in CCCP"
są bardziej składne i lepiej wykonane ale niestety tylko dwuspustowe

co do spustow to kiedys także uwazałem ze bok powinien jak najbardziej byc dwuspustowy
od czasu gdy uzytkuje strzelbe z jednym spustem twierdze że jest to o wiele lepsze rozwiazanie
dlaczego
-spust jest zawsze w tym samym miejscu i nie trzeba macać szukając drugiego (szkoda czasu)
-bezpiecznik w obu przypadkach trzeba włączyć przesuwając do przodu i uzywając kciuka -a ze w jednospustowej trzeba lekko w prawo lub w lewo to nie robi wielkiej róznicy i zadnego KLIK przy tym nie slychać
Pozdrawiam :D
klarnet11
 
Posty: 277
Dołączył(a): 2 grudnia 2011, 19:21

Re: BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Postprzez taros998 » 2 grudnia 2011, 22:46

Jak pisałem sam musisz wybrać...
twierdzenie przez klarnet11 ze coś jest bardziej składne to bzdura no może akurat dla niego nie, jak pisałem na przykładzie kettnera-wielu leży a mnie np. nie więc to sprawa indywidualna a CCCP to może sierpy były dobre teraz jest tyle rodzajów i produkcji że o CCCP to już piosenki są przestarzałe... kolego szkoda czasu na szukanie drugiego spustu właśnie na strzelnicy w strzelectwie sportowym a nie w polowaniu, jest mnóstwo czasu na jak to piszesz namacanie drugiego spustu podczas składania się po pierwszym chybionym :D i mowa była o dwóch rodzajach zwierzyny no chyba że lisa poprawiasz kulą to już inna historia, np.kaczki jeden spust już prędzej... co do KLIKA to właśnie przy przełączaniu luf on występuje a przy odbezpieczaniu chodzi to miękko...
taros998
 
Posty: 47
Dołączył(a): 16 listopada 2011, 22:54

Re: BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Postprzez klarnet11 » 3 grudnia 2011, 08:28

co to za marka broni ? ten Kettner czyzby znana siec sklepow na zapleczu klepala jakieś fuzje :D :D

aby wyeleminowac ten KLIK wystarczy odrobina oleju do broni
klarnet11
 
Posty: 277
Dołączył(a): 2 grudnia 2011, 19:21

Re: BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Postprzez taros998 » 3 grudnia 2011, 10:00

No nic widać tylko że kolega zatrzymał się na CCCP a olej proponuje wlać gdzie indziej, Umberto może tu coś znajdziesz http://translate.google.com/translate?u ... l=de&tl=pl
taros998
 
Posty: 47
Dołączył(a): 16 listopada 2011, 22:54

Re: BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Postprzez klarnet11 » 3 grudnia 2011, 10:43

kolego taros 998
To ze mamy róznice zdan nie upwaznia cie do sobistych wybiegów pod moim adresem
Forum słuzy do tego aby wyrażać swoje zdania i opinie

Lektura twoich postow jednoznacznie wskazuje że jesteś jeszcze bbbbardzo ale to bardzo mlodym mysliwym lub stazystą -to drugie jest bardziej prawdopodobne
klarnet11
 
Posty: 277
Dołączył(a): 2 grudnia 2011, 19:21

Re: BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Postprzez Umberto » 3 grudnia 2011, 12:56

Szanowni Koledzy!!!

Dziękuję bardzo za linki. Każdego opinia jest dla mnie jakąś informacją do rozważenia. To zrozumiała sprawa, że każdy z nas może mieć różne zdanie na tematy tu poruszane ponieważ posiada różną broń poluje w innym łowisku, ma inne priorytety itp.... Tak samo jest z bronią może być dobra broń, ale komuś po prostu nie leżeć i nie można od razu tego krytykować. Dlatego proszę was nie obrażajcie się tylko piszcie swoje opinie o konkretnym sprzęcie. Przecież jesteśmy "Bracią Łowiecką" hehe....

Pozdrawiam!!!
DB
Umberto
 
Posty: 6
Dołączył(a): 30 listopada 2011, 12:46

Re: BOK IŻ jakiego wybrać ?????

Postprzez klarnet11 » 3 grudnia 2011, 18:21

No ale niestety Kolego wypada powiedzieć glosno to o czym wspomnial D@N

Wśród Iży trafiaja sie egzemplarze wadliwe -moze częściej niz przy innych markach
o problemach ze spustem i selektorem wspomnial juz kolega ale szczególnie jesli chodzi o pokrycie śrutem z wymiennych czoków -z tym bywa różnie
ma zielonym forum jeden kolega z Wałbrzycha opisywał że rozlutowały mu sie lufy po okolo 1500 strzałów czyli po miesiacu uzytkowania intensywnego na strzelnicy

Osobiscie miałem dwa Iże 27 kal 12 dwuspustowe na stałych czokach -jeden własnie Made in CCCP i ten byl zarąbisty - skladny celny solidnie wykonany -nie wiem co mnie podkusilo aby go sprzedać

Wiedziony nostalgią przed 10 laty zwłaszcza po nabyciu Browninga (brakowalo mi broni do polowań z pasem i bączkami ) kupilem nowego IŻa 27 ale juz Made by Russia
i tu moje rozczarowanie bylo ogromne -jedyne co mial wspólnego z poprzednim to tylko celnosc =ogólnie strasznie nieskładny kołek z wypadajacymi ezektorami tlukacy mnie niesamowicie kabłąkiem po paluchach
po dwoch sezonach sprzedałem bez zalu za 1/4 ceny (bo i akcyzę na broń wtedy zniesli)

i tak zakończyła sie moja przygoda z rosyjskimi Iżami
Pozdrawiam
klarnet11
 
Posty: 277
Dołączył(a): 2 grudnia 2011, 19:21


Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 74 gości
cron