Przydatność praktyczna lornetki noktowizyjnej

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Przydatność praktyczna lornetki noktowizyjnej

Postprzez kastor » 9 stycznia 2012, 19:20

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja - a i jakby moda nastała - na noktowizję. Póki co jeszcze nie dopuszczono celowników noktowizyjnych w myślistwie - ale znając życie - w którymś kraju to zrobią - i póóójdzie. Głupoty gadam ? Ejże... a to, że w kilku krajach dopuszcza się tłumiki - też u nas niby nie do przyjęcia.
Ale do rzeczy...

Moja teza : W obecnym stanie prawnym i zasadach etycznych- lornetka noktowizyjna jest praktycznie nieprzydatna. Dlatego, że :

1. Żeby strzelać odpowiedzialnie - czyli do rozpoznanego celu - tak naprawdę powinniśmy identyfikować (rozpoznać) cel w lunecie. Żeby nie strzelać "na plamę"
2. Zwykle jest tak, że w skrajnych warunkach - w lornetce jesteśmy w stanie rozróżnić przynajmniej gdzie przód a gdzie tył ( np. u dzika) - a przez lunetę - bieeeda. Albo nic nie widać albo plama. No więc, co bardziej nerwowi - grzeją w tę plamę a potem dochodzą godzinami, bo zwierz przyjął na miękkie albo na szynki.

Wniosek : skoro - pomimo "rozpoznania celu" przy pomocy nokto lub dobrej lornetki optycznej w lunecie widać jeno plamę - mamy strzelać - czy nie ?

W naszych warunkach prawnych - teoretycznie - można ( bo cel rozpoznany w nokto) . Etyka mówi : nooo nie bardzo. Bo szanse na skuteczny strzał są wątpliwe.

No więc - strzelać czy nie strzelać ? Oto jest pytanie.

Pozdrawiam

PS. Do tych filozoficznych przemyśleń skłoniły mnie działania praktyczne przy pomocy : nokto - Yukon, optyczna - fujinon 7 x 50 FMTR, luneta : Schmidt & Bender 2,5-10 x 56
PS II. Biorąc pod uwagę jakość obrazu w lornetce i nokto - wybieram ten z optycznej.
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Re: Przydatność praktyczna lornetki noktowizyjnej

Postprzez borowik » 9 stycznia 2012, 19:27

Stara zasada głosi że jeżeli gołym okiem widać plamę a w przyrządach optycznych (lornetka, celownik) można rospoznać cel to można stzrelac. I ja bym sie tego trzymal. Niestety obecnie nastała moda, ze jak w lunecie widac plame to się strzela. Skutki sa opłakane. Dawniej na polowaniach ginęła jedna osoba rocznie lub jedna co kilka lat. Obecnie jedna co miesiąc. Klasa sprzętu się podniosła. Więc to nie problem techniczny tylko ludzki.
borowik
 
Posty: 729
Dołączył(a): 5 kwietnia 2005, 13:01

Re: Przydatność praktyczna lornetki noktowizyjnej

Postprzez szymon » 9 stycznia 2012, 19:28

Celowników noktowizyjnych w myślistwie używa się już od dawna w co najmniej kilku krajach.
http://www.youtube.com/results?search_q ... 3.7.3l13l0
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Przydatność praktyczna lornetki noktowizyjnej

Postprzez kastor » 9 stycznia 2012, 19:33

uuuups... Szymon... zostałem w tyle :D Mooocno niedoinformowany jestem.

noooo to lada moment - "wróg u bram" :twisted:

DB
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Re: Przydatność praktyczna lornetki noktowizyjnej

Postprzez klarnet11 » 9 stycznia 2012, 19:43

Kolego kastor
uznałem ze nie ma sensu zochydzac polowania z noktowizorem na zasadzie 'lekarzu lecz sie sam "

niech każdy kto chce uzywac noktowizora do polowania sobie go kupi - tylko tym sposobem sie wyleczy

Pozdrawiam
DB
klarnet11
 
Posty: 277
Dołączył(a): 2 grudnia 2011, 19:21


Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości
cron