broń na początek

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

broń na początek

Postprzez sokolik » 25 grudnia 2013, 09:51

Doskonale wiem że na forach są setki tego typu pytań, ale zawsze czegoś brakuje. Zacznę od kwoty ok 10tys dudków najlepiej z tolerancja w dół :D. Za tą kwotę chcę nabyć gladkolufke bock'a i sztucer oczywiście z optyką. Zwierz do pozyskania to głównie gruby zwierz, ale lis i jenot też sie znajdą (głównie chodzi mi o dziki polowane z zasiadki). Tu też moje pytanie do Was: 1 kaliber- 308w?, 7x64?, 3006? Moje typy który warto wybrać? ?? 2 karabin- (chciałbym) mauser m12, sauer 101, tikka t3, mannlicher classic, albo chyba nie zawodna Cz550 lux??? Do tego optyka chyba 3-12x56 z podswietlanym punktem jaka firma zeby starczyło funduszy na bock'a???? 3 bok??? Prawdopodobnie wystarczy na broń prod rosyjskiej czy to dobry wybór? ?? Krytykujcie śmiało, licze na obiektywne za i przeciw. A moze macie dla mnie lepsze propozycje??? DB
Avatar użytkownika
sokolik
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 grudnia 2013, 19:53

Re: broń na początek

Postprzez sokolik » 25 grudnia 2013, 10:00

zapomniałem dodać że chciałbym kupić broń nowa :)
Avatar użytkownika
sokolik
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 grudnia 2013, 19:53

Re: broń na początek

Postprzez molok78 » 29 grudnia 2013, 17:31

Wariantów jest tyle, ilu właścicieli broni... Ja bym proponował Tikkę albo Mannlichera kal.308 i lekka kula 9,7g. półpłaszcza.Luneta Delta albo Meopta oczywiście x56.Montaż Łuszczka (solidna robota).W gładką lufę bym raczej nie inwestował,szkoda kasy.I tak więcej będziesz chodził ze sztucerem.
Avatar użytkownika
molok78
 
Posty: 188
Dołączył(a): 23 stycznia 2009, 20:12
Lokalizacja: lubuskie

Re: broń na początek

Postprzez kuki » 29 grudnia 2013, 21:58

Jeżeli chodzi o kaliber pierwszej broni to masz odpowiedź w tym wątku:
----------------------------------------------
Re: uniwersalny kaliber

Post przez kuki » maja 25, 2012 9:22

No i co z tym kalibrem uniwersalnym. W czym ta uniwersalność się przejawia? Ano w tym, że kaliber przy odpowiednim doborze amunicji spełnia moje wymagania.
- strzelam z niego od drapieżnika do największego zwierza jakiego spotykam w moim łowisku,
- jeżeli bywam w innych łowiskach gdzie jest przewaga grubego zwierza (dzik, jeleń) należy pomyśleć o broni z energią min 2000 J/200 m,
- dostosować amunicję do sztuk małych i większych - nie rwie futra, nie robi spustoszenia w tuszy, daje farbę, powala w ogniu,
- stosunkowo przyjemny strzał,
Na tej podstawie dokonałem wyboru swojego kalibru i twierdzę, że jest on stosunkowo wszechstronny w łowiskach w których poluję. Nadmienia, że pierwszy mój kaliber to 308 W, drugi 7x65R i właśnie ten zmieniłem na aktualny z którego strzela mi się dobrze, przyjemnie z satysfakcją i czasami ku dyskretnie wyrażanemu podziwu dla tego kalibru ze strony kolegów. A ja wtedy odpowiadam nie trza dużego należy tylko dobrze wykorzystać swoje możliwości. A w kole przewaga 3006, 7x64, 308 W. Są i płaskotorowe i 270 WSAM magnum i inne i to w zacnych markach i niech tak zostanie.
--------------------------------------------
A jeżeli chodzi o markę broni to:
- gładkolufowa - rosyjska w zupełności spełni wymagania każdego łowiska - nawet dość przyjemnie wygląda IŻ ze srebrną baskilą (ok. 2500),
- kulowa - CZ (ok. 3000) lub TIKKA (ok. 4500),
- optyka - zmienny kahles (ok. 4000 - 5000) lub S&B.
I masz ok. 10000. Całość nowa wedle życzenia. No chyba, że jesteś fanem broni firm renomowanych.
Ale muszę powiedzieć, że wiele przyjaźniej dla oka wygląda, a przede wszystkim w praktyce, lepiej wypada zestaw np.: CZ lub TIKKA ze Svarowskim jak mauser czy mannlicher z Deltą.
DB
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Re: broń na początek

Postprzez kuki » 30 grudnia 2013, 00:14

I jeszcze jedno - kupujesz broń, lunetę i montaż solidny. Sam montujesz i po trzech góra pięciu strzałach masz już przystrzelną broń.
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Re: broń na początek

Postprzez molok78 » 30 grudnia 2013, 13:39

Z całym szacunkiem,ale trzecią kulą to rusznikarz złapie dziesiątkę,a czasami to i pięć nie starczy...Wracając do kalibru to największe sukcesy odniosłem w 6,5x57.I kto wie może jeszcze wrócę do tego.
Avatar użytkownika
molok78
 
Posty: 188
Dołączył(a): 23 stycznia 2009, 20:12
Lokalizacja: lubuskie

Re: broń na początek

Postprzez sokolik » 30 grudnia 2013, 13:55

Dziękuję za odpowiedzi. Powiedzcie mi drodzy koledzy, jak to jest z tymi mauserami- warto??? M12 strasznie mi się podoba, prosiłbym posiadaczy o opinie na temat tego sztucera. DB
Avatar użytkownika
sokolik
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 grudnia 2013, 19:53

Re: broń na początek

Postprzez molok78 » 30 grudnia 2013, 18:21

Jak kupisz nowego to lufa i zamek nie do zdarcia.
Avatar użytkownika
molok78
 
Posty: 188
Dołączył(a): 23 stycznia 2009, 20:12
Lokalizacja: lubuskie

Re: broń na początek

Postprzez sokolik » 1 stycznia 2014, 09:48

ad molok
i właśnie o to mi chodzi, zeby ten pierwszy sztucer był do konca..., nie mam zamiaru się z nim rozstawać i dlatego chcę go w dobrym kalibrze( w tym jest problem- na dziś chyba wybrałbym 308w). z biegiem czasu może kupię coś małokalibrowego.
Avatar użytkownika
sokolik
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 grudnia 2013, 19:53

Re: broń na początek

Postprzez kuki » 1 stycznia 2014, 11:22

Każdy z nas tak na początku przygody łowieckiej mówi - pierwsza i jedna do końca. Po kilku latach strzelania przychodzi chwila do zmiany na inną broń, może lepszy kaliber, bardziej dopasowany do łowiska i potrzeb itd. Każdy kto poluje dluzej już to przerabiał. Ja mam trzecią kulową natomiast tego samego iża od początku. No chyba, że bardzo mało ktoś strzela to jedna broń na całe życie myśliwskie wystarczy.
DB
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Re: broń na początek

Postprzez sokolik » 2 stycznia 2014, 22:43

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :D
Zachęcam do udziału w forum.
DB
Avatar użytkownika
sokolik
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 grudnia 2013, 19:53

Re: broń na początek

Postprzez kuki » 3 stycznia 2014, 16:26

Ohoo, zbyt późno za mobilizowanie się zabrałeś ;-)
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Re: broń na początek

Postprzez sokolik » 3 stycznia 2014, 20:48

Chciałbym żeby większe grono włączyło się do debaty :wink:
Avatar użytkownika
sokolik
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 grudnia 2013, 19:53

Re: broń na początek

Postprzez borowik » 4 stycznia 2014, 20:52

Na początek, moim zdaniem, najlepsza będzie dubeltówka, także w wersji bock. Jest to najbardziej uniwersalna broń myśliwska, z którą można polować prawie na wszystkie garunki zwierząt łownych. Byki jelenie i łosie początkującego myśliwego i tak nie dotyczą. Z najlepszym sztucerem ciężko będzie polować na grzywacze czy kaczki, a z dubeltówką na dziki, kozy czy łanie owszem.
Uważam również, że zalet dubeltówki nie posiadają śrutówki samopowtarzalne czy pompki bo zmiana rodzaju ładunku (śrut/kula) jest w nich kłopotliwa i długotrwała.
borowik
 
Posty: 729
Dołączył(a): 5 kwietnia 2005, 13:01

Re: broń na początek

Postprzez sokolik » 5 stycznia 2014, 08:20

Odnośnie wypowiedzi kolegi borowik, z miłą chęcią na będę bock'a. Nie wyobrażam sobie początku myśliwskiej przygody bez srutowki, ale tu wybór jest prosty trwały i nie zawodny IZ to na dzień dzisiejszy mój wybór. Problemem jest za to wybór broni kulowej, bo jak na początku pisałem będę polował głównie z zasiadki i to po ciemku :wink:, a to dubeltowke trochę dyskryminuje jak sądzę.
Avatar użytkownika
sokolik
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 grudnia 2013, 19:53

Następna strona

Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 41 gości