broń na początek

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Re: broń na początek

Postprzez Cyzio » 5 stycznia 2014, 17:41

Witam.
Temat ,,ocean,, miałem 3006,7x64,7,62x53R, mam 7x65R, 16/70 ,kniejówka 8x57JRS 16/70, dryling, i 12/70 bock Merkel który stoi w szafie i się ,,byczy,, i na ,,oku,, jakiś sztucer w kal 8x64S ew 9,3x62, a co kupię ?/ jedynie św Eustachy wie :D Trafnego wyboru kupna broni zycze.
Darz Bór.
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Re: broń na początek

Postprzez sokolik » 5 stycznia 2014, 22:13

Ad Cyzio
Witam.
Dlaczego trzy pierwsze kalibry miałeś a nie masz??? Może masz chęć je trochę opisać- dlaczego, po co na co?
Db
Avatar użytkownika
sokolik
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 grudnia 2013, 19:53

Re: broń na początek

Postprzez Cyzio » 5 stycznia 2014, 23:13

Witam.
No to temat ,,ocean,, a czemu sprzedalem? nadszedł ich czas i znalazł sie chętny.Bez chwalenia się jestem członkiem PZŁ 24 lata,i szperamy za czymś ciekawym,marka broni kaliber itp .
Darz Bór.
ps. nie jestem fanem kalibru 30
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Re: broń na początek

Postprzez sokolik » 21 stycznia 2014, 21:39

Witam ponownie, jeśli ktoś ma chęć podzielania się ze mną swoim doświadczeniem to serdecznie zapraszam :D
Szczególnie prosiłbym o obiektywne opinie na temat wyżej wymienionych jednostek i kalibrów,
Pozdrawiam DB
Avatar użytkownika
sokolik
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 grudnia 2013, 19:53

Re: broń na początek

Postprzez molok78 » 21 stycznia 2014, 22:58

Kaliber,broń,wybór kuli raczej nie ma znaczenia bo jeden z 6.5 strzeli byka a drugi z 375 H&H strzeli lisa i wszyscy bendą chwalić to co mają... Temat rzeka...
Avatar użytkownika
molok78
 
Posty: 188
Dołączył(a): 23 stycznia 2009, 20:12
Lokalizacja: lubuskie

Re: broń na początek

Postprzez kuki » 2 lutego 2014, 12:15

Najlepsi strzelcy wyborowi drugiej wojny światowej strzelali z Mosinów lub jego wersji. Fin Simo Hayha czy rosjanie Pawliczenko (kobieta) i Zajcew. Fin strzelał bez przyrządów optycznych - tylko mechaniczne. I trafiali na 200 m, 300 m i dalej. A oddawali tylko jeden strzał, i prawie zawsze celny, i szybka zmiana stanowiska by swój tyłek uratować.
Hayha i Zajcew byli myśliwymi przed wcieleniem do armii. I te najlepsze cechy nabyte podczas polowań: skryte podchodzenie do zwierzyny, śledzenie, tropienie, maskowanie swojej obecności w łowisku, precyzja strzału i niesamowita cierpliwość i czujność przenieśli na grunt żołnierza - strzelca wyborowego. I to przynosiło efekty zarówno na polowaniu jak i w trakcie wykonywania zadań na froncie.
Wniosek: nie broń markowa i kaliber zacny kładzie zwierzynę na polowaniu a nasza wiedza praktyczna oddawania pojedynczego strzału, konsekwencja i powtarzalność naszych czynności oraz eliminacja błędów. Opanowanie emocji. A więc nie ważne czy to będzie 6,5 mm, 7 mm czy 8 mm ważne by trafić precyzyjnie za pierwszym tak by zwierzyna padała w ogniu.
DB
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Re: broń na początek

Postprzez Hunter11 » 2 lutego 2014, 21:11

kuki.Nic dodać Nic ująć
Avatar użytkownika
Hunter11
 
Posty: 168
Dołączył(a): 5 stycznia 2014, 17:49
Lokalizacja: Żywiec

Re: broń na początek

Postprzez molok78 » 2 lutego 2014, 21:47

To radziłbym więcej zainwestować w lunetę niż w broń.
Avatar użytkownika
molok78
 
Posty: 188
Dołączył(a): 23 stycznia 2009, 20:12
Lokalizacja: lubuskie

Re: broń na początek

Postprzez kuki » 2 lutego 2014, 22:54

Co kupić z wyższej półki, broń czy lunetę.
W aktualnych czasach już broń z niższej półki nie ustępuje celnością broniom markowym. Moim zdaniem nie należy się prężyć i wydawać zbędną kasę, sięgającą nawet do kilku tyś. złotych, na zakup drogiej broni. CZ lub Tikka i inne marki z tej półki w zupełności spełnią wymagania strzelców w kwestii celności. Natomiast przyjemniejsza praca zamka w np. Tikki i jej mniejsza masa to kwota tysiąca i trochę więcej do wydania ponad cenę np. CZ.
Uważam, że luneta na tym przedziale broni, którą wyżej wymieniłem, powinna być zamontowana od poziomu doctera w górę. A korzystniejsza opcja to zestaw z kahles lub S&B. I taki zestaw mieścił by się w granicach 7 - 9 tyś. złotych. I to jest komplet nowy z gwarancjami producentów na długie lata.
DB
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Re: broń na początek

Postprzez sokolik » 4 lutego 2014, 21:31

Cześć.
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Napiszę takie małe podsumowanie może się przyda dla potomnych.
Fora to dobra, a nawet bardzo dobra rzecz, bo można sobie uświadomić w jakim kraju żyjemy. Przeczytałem prawie wszystkie wątki na wszystkich forach o tematyce myśliwskiej dotyczące zakupu broni, wyboru kalibru, dobraniu optyki, itp. wniosek który sam się nasówa "każda sójka swój ogonek chwali", dla przykładu (z życia) czy któryś z waszych znajomych po kupnie czegokolwiek np. samochodu powiedział o nim źle, że się wrąbał na mine, że jest rozczarowany i drugi raz by go nie kupił???? Oto najważniejsza wiadomość dla wszystkich przeszukiwaczy for takich jak ja i TY otóż NIE nikt w Polsce nie powie nic złego na posiadany sprzet (oczywiście są wyjątki w naturze). Może to i straszne ale takie jest życie.
Wybór broni to nie kupno pistoletu na kulki na festynie i bardzo dobrze koledzy radzą, że sam zainteresowany musi sobie przyłożyć do barku kilkanaście jednostek i zobaczyć która mu LEŻY. Nie powinno się sugerować żadnymi podpowiedziami, wybór to sprawa indywidualna i nikt za ciebie nie podejmie decyzji bo nikt oprócz ciebie ( CZYTELNIKU) nie bedzie nosił- użytkował tej broni. Można się oczywiściezastanowić nad opiniami kolegów ale ja polecam raczej branie pod uwagę opinii negatywnych a nie pochlebnych( bo każda sójka...) wiadomo jak jest.
Cieszy mnie to że mój wątek jest odwiedzany bo naprawdę naświetliło mi to sprawę z wyborem.
Uważam, temat za nie zakończony i gorąco zachęcam do udziału.
Z myśliwskim pozdrowieniem Darz Bór :)
Avatar użytkownika
sokolik
 
Posty: 23
Dołączył(a): 24 grudnia 2013, 19:53

Re: broń na początek

Postprzez Simo Hayha » 21 kwietnia 2014, 16:09

Bardzo rzadko wypowiadam się na forum, ale Kolego sam się wpędziłeś w maliny swoim pytaniem. Otóż z podanych przez Ciebie kalibrów i firm produkujących broń, nie ważne co wybierzesz. To tylko kwestia gustu. Jeśli ktoś jest w stanie powiedzieć czy lepszy jest mauser, czy sauer, albo 30-06 czy 308, to znaczy, że nie ma go co słuchać, bo najzwyczajniej nie ma on zielonego pojęcia o broni i amunicji.

Pozdrawiam
Simo Hayha
 
Posty: 35
Dołączył(a): 27 grudnia 2007, 18:21

Re: broń na początek

Postprzez jagus998 » 7 stycznia 2015, 08:43

Kolego sokolik.
Ja z tym tematem borykałem się 3 lata temu. Kupiłem Sauera 202 w kal.308W i luneta zeiss victory HT 3-12x56T* na stałym montażu od pana Łuszczka.
Broń jak dla mnie po prostu cudo. zamek masło, bezpiecznik cichutki, spust miękki, skupienie super. Kaliber jak dla mnie też b.dobry, dzik 134kg w skupie. strzał na komorę (rozerwane serce) odszedł na 20m reszta mniejszych do 80kg w miejscu lub do 10m. Łania 104kg strzał na komorę odejście ok 40m. sarny wszystkie w ogniu w sumie 9szt. kilka lisów. Pieniędzy worek kosztował ten zestaw ale wiem ze jeśli jeszcze raz bym był w tym miejscu co Ty teraz to kupiłbym np. CZ 550,555.. lunetę zeeis chyba "diatal" tą ze stałym powiększeniem i podświetlaniem. i do tego tańszą biegówkę np. delta 1-5,8x24.
A co do śrutówki to kup iża obojętnie czy boka czy horyzontalną.

Darz Bór
jagus998
 
Posty: 6
Dołączył(a): 6 stycznia 2015, 12:27

Re: broń na początek

Postprzez lowczy88 » 8 stycznia 2015, 17:15

Witam kolegów,

Chyba każdy nemrod boryka się z takimi rozterkami. Jeśli chodzi o dubeltówkę - wydaje mi się, że wielu kolegów się ze mną zgodzi, że na początek IŻ jest świetnym wyborem. Używaną jednostkę w dobrym stanie można nabyć nawet i za 500 PLN.
Jeśli chodzi o sztucer to z tego co mi wiadomo większość luf do sztucerów produkowana jest w 3 fabrykach na świecie.
Dobrze wszystkim znana CZ'tka myślę, że na początek jest świetnym wyborem chyba że kolega chce poczekać i odłożyć troszkę grosza wtedy jakiś Sauer bądź Blaser :)
Osobiście uważam, że dużo większą uwagę należy zwrócić na optykę - osobiście używam Schmidt&Bender'a i szczerze polecam koledze tą lunetę. Do wyboru 2,5-10x56 bądź 3-12x50. Seria Zenith bądź teź klassik.

Kwestia kalibru - odwiczny spór. Ja strzelam z 7x64 i szczerze polecam - głównie poluję na dziki, sarny, a czasami jelenie.
Aczkolwiek tutaj znalazłem ciekawe porównanie kalibrów - http://olowiectwie.pl/bron/przeglad-kalibrow/ - może pomóc w wyborze :)

Darz Bór
lowczy88
 
Posty: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2015, 17:04

Re: broń na początek

Postprzez kastor » 11 lutego 2015, 10:14

Generalnie, to co Ci napisali Koledzy wyzej - powinno wystarczyc.

Moja sugestia ( nie oczekuj uzasadnienia bo jest ich tysiace w necie) - 308w. Rownie dobrze moglem napisac 7 x 64, 6,5 x 55 SE itd itp. Omijaj 243 - bo to jedno wielkie nieporozumienie. Ni pies ni wydra.

Generalnie - chcialem sie odnie
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Re: broń na początek

Postprzez kastor » 11 lutego 2015, 10:20

cd - niechcacy wyslalem a widze, ze nie mozna edytowac..

generalnie chcialem sie odniesc do stwierdzen na stronie 'olowiectwie' : plaski tor lotu.... g.. prawda.

Na ktoryms forum zebralem dane balistyczne z kilku kalibrow : 223, 243, 308, 30-06, 7 x 64... zblizona amunicja - i wylazi jak byk ! ze roznice pomiedzy tymi 'plaskimi' i rzekomo 'nie plaskimi' kalibrami na dystansach 50, 100, 150, 200, 300 m ! roznia sie o KILKA ! mm. wg mnie, blad strzelca jest znacznie wiekszy niz roznice wynikajace z balistyki.
Jesli trzeba - znajde to zestawienie i wrzuce tutaj.

Darz Bor -
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości