Mój wybór

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Mój wybór

Postprzez Piotr Kukier » 28 czerwca 2004, 12:05

Witam!
Wiele czytalem na forum o dylematach zwiazanych z wyborem broni. Co prawda jeszcze nie jestem myśliwym (studia 500 km od domu), ale prowadzilem rozeznanie, bo na pewno będę polowal (poluje ojciec i brat, wiec chyba mam to w genach:)) Ale wracając do broni: Srótówka: Iż 27E- bardzo dobre, niezniszczalne żelazo:) zarówno ojciec jak i brat polują z Iżami i naprawde polecają tę broń. Jeśli natomiast idzie o kule to wymarzyem sobie kniejówke Iż 94 Tajga. Broń oparta na tej samej technice co 27E, lufa kulowa podobno b dobrej jakości. Rozważalem kniejówkę z lufami śrutowymi ale sprzedawca mi odradzi: oszczędność ok 500 zl, ale podobno szybsze powstawanie luzów, to tak jakby mieć dwoje drzwi do jednej futryny:) Kaliber kniejówki 12/70x308Win, kaliber dość mocny, ale przyjemniejszy niż 30-06. Do tego luneta Meopta 1,5-6x42 (2-8x42) za troche ponad 2000 zl lub ORYGINALNE Tasco Titan 1,5-6x42 ok 1600.
I co Wy na to drodzy Forumowicze? Czekam na opinie, sugestie...
Zapraszam do dyskusji.
Piotr Kukier
 
Posty: 106
Dołączył(a): 28 czerwca 2004, 11:31
Lokalizacja: Lubartów/Kościerzyna

Postprzez PiotrL » 28 czerwca 2004, 14:10

Bardzo rozsądne - zwłaszcza wybór kalibru kuli i lunety....
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Co wybrać

Postprzez Cyzio » 28 czerwca 2004, 18:50

I co kolego :lol: masz problem. Nie Ty pierwszy i nie ostatni to tak dla
pocieszenia :cry: .Jak zostaniesz Myśliwym to sobie spraw.
:D sztucer
:D strzelbę
:D kniejówkę :lol: ew dryling.
:D dobrą do tego optykę. :D

I będziesz miał problem z głowy. :P
Co do kalibrów :P
:D sztucer od 7x64 308W 3006 i wystarczy.
:D strzelba 12x70 jest firm multum :twisted:
:D kniejówka ew dryling :D 12x70 16x70 kula 7x65R 308W i jeszcze cos tam :?
:D a i dobra OPTYKA. :D to jest wydatek i to spory ale :D będzie na lata.
Pozdrawiam :P
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Postprzez PiotrL » 29 czerwca 2004, 09:35

Nie zgadzam się - taki zestaw choć pożądany nie jest konieczny. Kniejówka z optyką wybraną przez Piotra jest w pełni uniwersalna - i na pędzeniach i jako broń na indywidualne polowania.Iż jako śrutówka - na wszystkie ptactwo , zające lisy i ew. kulą na zbiorowe. estawienie takiego kompletu jak pisze Cyzio kosztuje kupę kasy, a wykorzystanie tylko częściowe. Na broń coraz lepsza ,coraz piękniejszą czy coraz bardziej specjalistyczną przyjdzie czas w miarę doświadczeń...
Pozdrawiam
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Co kupić.

Postprzez Cyzio » 29 czerwca 2004, 12:35

Szanowny Kolego :D Piotrze.
Ja poluję :D 17 lat. :oops: I mam na składzie :D
:D kniejówkę kal 7x65R :D :D
:D dwie strzelby kal 12x70 TOZ i MERKLA
:D miałem :lol: do wczoraj VOERE kal3006 z8x56 SB :cry: poszedł do Ludzi.
Na kniejówce mam lunetę 6x42 ZEISS.
A DRYLKA :P mam na OKU :wink: kal 9,3x74R ew 8x57JRS :P
Bo takie kalibry moim skromnym zdaniem powinny mieć :P DRYLKI.
Pozdrawiam.
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Postprzez PiotrL » 29 czerwca 2004, 14:01

Mam teraz 6 jednostek - strzelam z dwóch - jednego na strzelnicy a drugiego na polowaniu - własnie drylinga 8x57IRS/16. Cała reszta ładnie wygląda i się marnuje - właśnie je wyprzedaję....
Pozdrawiam
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Postprzez Piotr Kukier » 29 czerwca 2004, 14:19

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!
Dobierając broń kierowalem sie wlasnie jej uniwersalnością, ale podczas dyskusji ze sprzedawcami nasunęly mi się jeszcze dwa pytania:
1. Czy z lunety 1.5-6x42 przy 6x powiekszeniu da sie strzelac w nocy?
Jeden sprzedawca twierdzil, ze tak bo jak jest calkiem ciemno to sie siedzi w domu, a troche śniegu czy księżyca wystarczy. Dodatkowo mówil ,że kniejówka z większą lunetą wygląda niezgrabnie.
Drugi natomiast pan twierdzil, że "przy ciemna".
2. Czy oryginalne miejsce mocowania lunety na Tajdze wytrzyma lunete, czy bedzie trzeba kupic droższy montaz i olac wystającą szynę?
Pierwszy pan (polecający 1.5-6x42) twierdzil, że to nie wytrzyma, a Drugi, że spokojnie.
Komu wierzyć?
Czekam na odpowiedzi!
I niech Bór Darzy!!!
Piotr Kukier
 
Posty: 106
Dołączył(a): 28 czerwca 2004, 11:31
Lokalizacja: Lubartów/Kościerzyna

Postprzez wuju(HUNTER) » 29 czerwca 2004, 17:59

Jestem szczesliwym posiadaczem iza 27em 12/76 straszna armata ale pozadna bron nie moge o niej napisac wiecej bo to dopiero pierwszy sezon!Kupilem nowa bron i jezeli ty masz tez taki zamiar to polecam dlluuugie poszukiwania bo kupic rosyjska bron z ładnym drewnem to duze wyzwanie :D niestety rosjanie nie przykladaja do tego zbyt duzej wagi co bron to inne drewno mnie udalo sie kupic na prawde ładniutki orzech i jeszce kilka smarowan preparatem do drewna Browlinga kolba zcezrniala i wyglada swietnie!Ja waze ponad 100kg tak ze odrzut...jaki odrzut.A mowiac szczerze strzelajac 70tkami nic nie czuc podczas strzalu swietna sprawa jak bym z wiatrowki walil.Moge jeszcze dodac ze bardzo podobaja mi sie Tozy byla reklama w lowcu jakiec 3ms temu importera tej broni z warszawy no i prosze pana jak powiedzial sztur "ładne cacko".Pozrawiam Db
Avatar użytkownika
wuju(HUNTER)
 
Posty: 139
Dołączył(a): 21 kwietnia 2004, 14:59
Lokalizacja: świetokrzyskie

Postprzez kuki » 29 czerwca 2004, 20:08

W czasach kiedy zwierzyny jest coraz mniej należy podchodzić do zakupu broni niezwykle racjonalnie. Wykluczam potrzeby związane ze strzelnicą. Najefektywniejszy oraz najbardziej ekonomiczny zestaw broni wydaje mi się będzie taki:
1. Kniejówka kal. 7x65R/12 lub 308W,
2. Dubeltówka 12/70,
Załatwia wszystkie okazje zarówno na drobnicę jak i na grubą zwierzynę. Z kuli 308W strzelałem dobrych kilka lat. Nie posiada ostrego kopnięcia a raczej stosunkowo łagodny odrzut. Coś w rodzaju mocnego "dmuchnięcia". Dobrze jest założyć około 2 cm gumową podkłądkę na stopkę.
Natomiast jakiej firmy broń kupimy uzależnione jest od kasy jaką dysponujemy.
DB
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Postprzez PiotrL » 29 czerwca 2004, 23:30

Luneta 1,5 - 6 x 42 jest klasyczna luneta na broń łamaną - kniejówka czy dryling - w duchu niemieckich klasycznych mysliwych. Oczywiście da sie polowac w nocy - ale lepiej polowac z lunety np 3-9x52 czy tez 3-9x56. Mówie to z bólem serca - bo bardzo cenię taką klasyczną 1,5-6x42. Argument że na kniejówce duża luneta wygląda niezgrabnie - to dla mnie żaden argument. Zwróc uwagę- że na sniegu czy przy księżycu każda luneta może być użyteczna - klasę poznaje sie jak snieg topnieje a chmury zasłonią księżyc....
Co do montażu z Taigi - nie mam pojęcia. Podejrzewam że jak się trafi na dobrze zmontowany - to przy mało dynamicznym kalibrze jakim jest 308 wytrzyma - ale to tylko podejrzenia. Sprawdź czy pasują na tą szynę czeskie sanki - taki montaż na pewno wytrzyma
Pozdrowienia
PiotrL
 
Posty: 815
Dołączył(a): 27 kwietnia 2004, 21:42

Postprzez Piotr Kukier » 22 lipca 2004, 19:56

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!
Troche dlugo sie nie odzywalem ale w wakacje mam utrudniony dostep do sieci :cry:
Piszac pierwszego posta zastanawialem sie jaka kupilbym bron gdybym po zakonczeniu stodiow zaczynal polowac. Ale jak to w zyciu bywa... sprzedalem motocykl (starego poczciwego Junaka), mam pare groszy wiec na nastepne posiedzenie Zarządu Kola powedruje z podaniem o starz :)
Co do broni, najpierw bedzie iż27e a potem przyjdzie pora na Tajge!
pozdrawiam!
Piotr Kukier
 
Posty: 106
Dołączył(a): 28 czerwca 2004, 11:31
Lokalizacja: Lubartów/Kościerzyna


Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 124 gości