Jaka amunicja do 300 Win Mag?

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Jaka amunicja do 300 Win Mag?

Postprzez leszek123 » 3 września 2014, 15:31

Darz Bór. Zakupiłem niedawno broń w kalibrze 300 WM. Mam dylemat co do wyboru amunicji. Wiem, że norma w gramaturze amunicji tego kalibru wynosi 11,7 gr co mi odpowiada. Patrzyłem już na wielu producentów m.in. RWS, Winchester, S&B, Hornady, Fiocchi, Sako. W mniejszych kalibrach RWS i S&B bardzo dobrze się mi sprawują. Jednak RWS jest dosyć drogi w tym kalibrze (o Winchesterze już nie wspomne), a broń będę chciał używać również na zbiorówkach. Co do S&B to zakupiłem jedną paczkę S&B PTS 11,7 gr ze względu na jej niezłą energię oraz prędkość. Jednak nie byłem do niej zbytnio przekonany i zacząłem szukać dalej. Zainteresowała mnie amunicja Hornady SST. Jednak mało się o niej pisze. Bardzo bym prosił aby ktoś mi polecił jakąś dobrą amunicję do tego kalibru. Jestem otwarty na propozycje. Broń głównie będzie używana do strzelań z ambony na większe odległości, a jedynie sporadycznie na zbiorówkach. Pozdrawiam :)
leszek123
 
Posty: 1
Dołączył(a): 3 września 2014, 15:11

Re: Jaka amunicja do 300 Win Mag?

Postprzez PawelC » 5 września 2014, 09:33

leszek123 napisał(a):Darz Bór. Zakupiłem niedawno broń w kalibrze 300 WM. Mam dylemat co do wyboru amunicji. Wiem, że norma w gramaturze amunicji tego kalibru wynosi 11,7 gr co mi odpowiada. Patrzyłem już na wielu producentów m.in. RWS, Winchester, S&B, Hornady, Fiocchi, Sako. W mniejszych kalibrach RWS i S&B bardzo dobrze się mi sprawują. Jednak RWS jest dosyć drogi w tym kalibrze (o Winchesterze już nie wspomne), a broń będę chciał używać również na zbiorówkach. Co do S&B to zakupiłem jedną paczkę S&B PTS 11,7 gr ze względu na jej niezłą energię oraz prędkość. Jednak nie byłem do niej zbytnio przekonany i zacząłem szukać dalej. Zainteresowała mnie amunicja Hornady SST. Jednak mało się o niej pisze. Bardzo bym prosił aby ktoś mi polecił jakąś dobrą amunicję do tego kalibru. Jestem otwarty na propozycje. Broń głównie będzie używana do strzelań z ambony na większe odległości, a jedynie sporadycznie na zbiorówkach. Pozdrawiam :)


@leszek123 Pocisk wystrzelony z lufy jest tylko 9,7; 11,7 ;12,0 czy 13 gramową kulką ołowiu powleczona warstwą "plateru" i z punktu widzenia fizyki nie ma znaczenia czy wyprodukował go jakiś Anglik, Niemiec, Amerykanin, Koreańczyk czy Czech. Leci sobie kulka z prędkością ponaddźwiękową i dolatuje do celu mniej lub bardziej precyzyjnie i z mniejszą lub większą prędkością. Ważne jest takie dobranie amunicji aby miała właściwe skupienie w momencie trafienia w cel (powtarzalność) oraz odpowiednią prędkość tzw. "przycelną" - rzędu 700 m/s i odpowiednie "dżule" powalające zwierzynę.

Na świecie produkowane jest kilkadziesiąt asortymentów amunicji dla każdego kalibru i ... każda amunicja jest dobra, to przeważnie "strzelec jest d... a nie broń od Kruppa" jak głosi stare myśliwskie powiedzenie. Producenci amunicji wykorzystują pociski różnych producentów i nazywają je po swojemu, do tego stosują różne asortymenty prochu, spłonek i łusek. Przoduje w tym firma Federal, http://www.kaliber.pl/186-amunicja-federal która wykorzystuje pociski Sierra, Nosler, Speer i tylko oni wiedzą jakie jeszcze, czeski S&B wykorzystuje czasami pociski Hornady ale też i produkuje amunicję dla ..Winchestera. I bądź tu mądry co jest lepsze a co gorsze.
A teraz kilka szczegółów:

Celność broni -
Jak się dobiera amunicję do broni i do rodzaju jej zastosowania (strzelectwo, myślistwo) możesz znaleźć np. na forach poświęconych elaboracji amunicji. Na początek polecam filmik http://www.youtube.com/watch?v=GQGI6HYsTBU o co chodzi z doborem amunicji do lufy i jak poprawić skupienie. Nie musisz kupować systemu BOSS czy podobnego za 1000 czy 1500 PLN, po prostu powinieneś "poeksperymentować" na strzelnicy dobierając odpowiedni asortyment amunicji myśliwskiej dający możliwie najlepsze skupienie przestrzelin na tarczy. Cel ten osiągniesz zmieniając długość lufy w zakresie kilku milimetrów (system BOSS) albo ... zmieniając producenta i asortyment amunicji a konkretnie zmienając naważkę i gatunek prochu zastosowany do elaboracji amunicji. Każda fabryka wykorzystuje inny proch i pociski i dlatego należy przystrzeliwać broń po zmianie amunicji ale też i po zakupie amunicji tego samego producenta ale pochodzącej z innej partii. Jeżeli jesteś zainteresowany niuansami eleboracji amunicji to polecam forum elaboracji oraz książkę np. "ELABORACJA kulowej amunicji myśliwskiej i sportowej " autorstwa Pawła Morawskiego .

Dobór pocisku do celów myśliwskich -
We wspomnianej wyżej książce Paweł Morawski na stronach 26-35 opisuje pociski myśliwskie i ich zachowanie w tuszy zwierzyny w zależności od prędkości "przycelnej" . generalnie rzecz biorąc jego sugestia jest taka, aby tak dobierać amunicję aby pocisk w momencie uderzenia w cel miał prędkość 600-750 m/s i wybrać możliwie najcięższy pocisk spełniający te kryteria. Ważna jest też budowa samego pocisku, czy jest on smukły jak szydło czy raczej krótki i zaokrąglony, czy jest to ołów platerowany czy raczej pocisk typu solid - mosiężny . W tej "zabawie " jest więcej sztuki niż nauki i dlatego musisz sam sobie wyeksperymentować, najpierw na strzelnicy a potem w łowisku, który pocisk i jakiego producenta odpowiada Tobie najbardziej.
Opowieści kolegów z "zielonego" forum, że tylko Lapua Mega 13 g albo Hornady SST to jest zwykłe "zaklinanie deszczu" i narzucanie swojej opinii innym. Niestety, kolego, "zrób to sam" jak mówił Adam Słodowy w programie dla majsterkowiczów. Trochę literatury, trochę internetu i kilka wizyt na strzelnicy i będzie OK.

Cena amunicji -
Jeżeli paczka amunicji S&B w kal. np. 30-06 11,7 g SP kosztuje 90 PLN, paczka podobnej Hornady 130 PLN a paczka RWS 220 PLN to większość myśliwych kupuje najtańszą i przyjmuje do wiadomości, że jego lufa "lubi" rozrzut 5 cm na tarczy i nie usiłuje doprowadzić treningiem do 1 MOA czyli 2,5 cm/100 m bo tego się przy pomocy tej amunicji nie zawsze i nie przy każdej lufie da się zrobić. Po prostu Jak sie nie ma co się lubi...

I jeszcze na zakończenie tego, przydługiego, wykładu kilka słów na temat kalibru 300WM - jest to szybki i mocny kaliber więc, mając na uwadze prostą zależność, że im cięższy pocisk tym wolniejszy, rzeczywiście, prędkość 600-750 m/s na odległości 150-200 metrów przy pociskach 11,7 g może być trudna do osiągnięcia bo np. z kalkulatora balistycznego Federal wynika, że pocisk SP 11,7g na 200 m "zwalnia" z 903 m/s na wylocie do 763 m/s a więc na górnej granicy. Za szybki pocisk "demoluje tuszę, za wolny działa "jak szydło" i nie zostawia energii kinetycznej w tuszy.
Jak widać, masz "szybki" kaliber i dlatego w zasadzie wskazane jest stosowanie cięższych pocisków niż 11,7 g po to, aby uzyskać, na początek, właściwą prędkość przycelną na odległości polowania dopuszczalne w Polsce. Z tabel balistycznych Remingtona można wywnioskować, że da się znaleźć 11,7 g amunicję do Twojej broni ale .. nie każdego producenta i nie każdy rodzaj pocisku.
PawelC
 
Posty: 103
Dołączył(a): 26 listopada 2013, 10:21

Re: Jaka amunicja do 300 Win Mag?

Postprzez mauser98 » 6 września 2014, 03:07

Witam gratuluje wyboru 300 win mag to elita kaliber. Proponuje kolego zostawić teoretyczne dywagacje na długie zimowe wieczory . A tym czasem trzeba kupić amunicje od różnych producentów (3-4) i przestrzełac na 100 i 200 metrów
Sam zobaczysz która lata najlepiej z twojej konkretnie broni. Cięższy pocisk 180 grain wydaje się być stabilniejszy.
W tym momencie cena nie gra roli (po co ci tania amunicja która nie trzyma skupienia na papierze).
300 win mag to nie jest kaliber na strzelnice jak kupisz 2 x 20 na sezon to się nie zrujnujesz.
Jeszcze jedno amunicja to nie rewia mody nie zmieniasz jej co roku trzymaj się jednej i tej samej jak długo jest dostępna
na rynku albo zacznij sam , ładować , amunicję (duża satysfakcja).
Jeszcze raz Remington Winchester Federal S&B Hornady każda firma produkuje dobra amunicję musisz znaleźć tylko te
która lata najlepiej z twojego sztucera. Trochę ci opuchnięte ramię podczas tych experiment ale da się z tym żyć
Pozdrawiam Darz Bor
mauser98
 
Posty: 20
Dołączył(a): 6 września 2014, 01:09

Re: Jaka amunicja do 300 Win Mag?

Postprzez PawelC » 6 września 2014, 09:02

Dla podsumowania i uzupełnienia wiedzy na temat kalibru i doboru pocisków proponuję lekturę tekstu Marka Czerwińskiego http://mczbron.blog.pl/rozne-formuly-na ... e-na-lowy/ , być może teorię należy odłożyć na długie zimowe wieczory ale mimo wszystko warto poświęcić kilka minut na przeczytanie choćby po to, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków na zakup zbyt "wolnej" albo zbyt "szybkiej" amunicji i spędzania długich godzin w lesie na poszukiwaniu postrzałka mimo, że na bank trafiliśmy dokładnie tam gdzie celowaliśmy :( .
I jeszcze jedna uwaga - standardowa trwałość lufy kal 300 WM wynosi około 1200 strzałów, dla kalibrów średnich typu 30-06 jest to 3000 strzałów więc faktycznie, kalibry magnum nie bardzo nadają się na strzelnicę. 1000 celnych strzałów w łowisku to minimum 50 lat polowania więc ...spoko :wink: .
PawelC
 
Posty: 103
Dołączył(a): 26 listopada 2013, 10:21


Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 59 gości
cron