Breneka

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Breneka

Postprzez synek1221 » 27 stycznia 2015, 23:33

Witam forumowiczów. Mam takie pytanie mianowicie doradźcie jeśli możecie jaką brenekę dobrać do Simson & Suhl z 1955...
z W8 całkiem nieźle się strzela, ale to jeszcze jednak nie to...

Jakieś sugestie poza tym, że celną?
synek1221
 
Posty: 7
Dołączył(a): 27 stycznia 2015, 23:16

Re: Breneka

Postprzez kuki » 31 stycznia 2015, 00:52

Jeżeli chcesz koniecznie strzelać z brenek z dubeltówki czy boka lub broni kombinowanej to warto się rozeznać jakie masz dokładnie czoki w swojej broni. Ja stosowałem zasadę, że z lewej lufy nie strzelałem nigdy z breneki mimo, że to był tylko Iż 43 (1980 rok prod.). Tak mi od dziecieństwa tłumaczył ojciec i najstarszy brat. I tego się trzymam do dziś. Ale jak już musisz dubeltówkę użyć jako "ekspres" to używaj lepiej brenek takich które posiadają ożebrowanie (coś w rodzaju inwersu gwintu w broni kulowej). Do takich należą polskie breneki z Pionek. Jak zapytasz w sklepie to sprzedawca podpowie , które to są. Te są tańsze ale na dystansie do 40 m skuteczne. To raczej graniczna odległość strzału i nie chodzi o przepis ale o bezpieczeństwo na polowaniu. Odległości między myśliwymi około 40m - 50 m. Bywa, że nieco mniej lub więcej. Przy strzale 10 do 15 m przed lub za linią to do zwierzyny masz około 30 - 40 m. I do tego dystansu jest skuteczna. Pewnie jak zaczniesz wykreślać na papierze trójkąty to wyjdzie nieco inaczej ale na polowaniu jest na około i wtedy wychodzi lepiej jak na papierku w zeszycie.
Są jeszcze breneki w sabocie. Ale te są droższe ale można celniej strzelać na dalsze odległości. Za wschodnia granicą są niezłe. Tam z breneką polują od zawsze więc muszą mieć dobre. Sama firma Brenneke produkuje wiele odmian sabotowych pocisków z których można z powodzeniem strzelać nawet do 100 m i to celnie.
Sabot to nic innego jak pocisk o kalibrze mniejszym jak przewód lufy i oblany tworzywem. I to tworzywo powoduje dopasowanie całego pocisku do średnicy lufy. Można powiedzieć, że to pocisk podkalibrowy. Ten plastik czy tworzywo po opuszczeniu pocisku przez lufę odpada i środek, właściwy pocisk, zmierza do celu. Te "breneki" są droższe i kosztują nawet w granicach 20 zł za sztukę i więcej. Tydzień temu kolega pokazywał mi francuskiego sabota i bardzo go sobie chwalił (myślę, że dlatego bo był drogi - około 18 zł.). Takie saboty produkują firmy znane i uznane, poza firmami w krajach za wschodniej granicy, jak np. Barnes, Winchester, Brenneke itp. Powoli tradycyjna, klasyczna "breneka" jest wypierana przez te nowoczesne konstrukcje sabotowe. I tylko patrzeć jak to się stanie oficjalnie u nas.
Proponuję zakupić pociski sabotowe te będą bezpieczne do luf Twojej broni jednak muszą to być fabryczne i klasyczne wiercenia luf. I nie przeszkadza czy to cały czok czy 1/2. Powodzenia na polowaniu.
Pzdr i DB


.
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Breneka

Postprzez bock » 4 lutego 2015, 15:14

[quote="synek1221"]Witam forumowiczów. Mam takie pytanie mianowicie doradźcie jeśli możecie jaką brenekę dobrać do Simson & Suhl z 1955...
z W8 całkiem nieźle się strzela, ale to jeszcze jednak nie to...

Jakieś sugestie poza tym, że celną?[/quote]

Dlaczego to jeszcze nie to? Celność potwierdzona na strzelnicy czy efekt strzału? Strzał kulą po szynie to zasada ,mniej więcej'' Dobór kuli jest tak samo trudny jak dobór śrutu, chociaż sprawa może wyglądać zupełnie błaha. Każda broń i czoki inaczej będą układać kule. Używaj amunicji odpowiedniej do rodzaju posiadanej broni.
Przeczytaj- http://www.ciupis.pl/porady/pr26/pr26.htm
Ważne! Ciśnienie 690 bar! Spotyka sie amunicję o ciś. 1050 bar. To tak informacyjnie dla trwałości pięknej Simsonki :wink:
Kolejna rzecz ważna amunicja w sabocie odpada! Wyraźnie pisze na opakowaniach, że pociski w sabocie , o których kolega pisze wyżej są przeznaczone do luf gwintowanych,, the rifled slug barrel'' lub ,,only rifled barrel''.
Pzdr. i polecam- http://giwera.ubf.pl/news.php

DB
Avatar użytkownika
bock
 
Posty: 244
Dołączył(a): 13 lutego 2008, 19:01
Lokalizacja: http://giwera.ubf.pl/news.php


Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 90 gości