Początki szkolenia retrivera

Rasy psów, zawody, szkolenia

Moderator: Cyzio

Początki szkolenia retrivera

Postprzez Toller » 24 stycznia 2007, 18:05

Witam wszystkich, tych znanych i nieznanych :D

Mam problem, którego nie umiem sama rozwikłać. Mam 3.5 miesięcznego retrievera, którego chcę nauczyć przyzwoitego aportowania. Piesek nosi dobrze, początkowo przynosił wszystko bez problemu do ręki (klucze, szczenięce dummy, miękkie aporty). Potem, popełniłam błąd- w odwiedziny przyszła do mnie córka znajomej, szczeniak się z nią ługo bawił- oczywiście w aportowanie :wink: , ale po tej zabawie jak można przewidzieć, skończyło się przynoszenie do ręki.


Oczywiście, teraz pracuję nad tym, aby to zmienić- zachęcam psiaka do oddawania - no i tu właśnei pojawia się mój problem.
jak nagradzac za oddawanie dummy?

Nagradzać go nie mogę przecież jedzeniem za wypuszczenie - bo to byłby jeszcze większy błąd - wypluwałby mi pod nogi, szarpać też sie nie mogę, bo potem będzie uszkadał.
Co w takim razie?
Brać drugą zabawkę i w ten sposób nakłonić go do wypuszczenia?

I kiedy zaczęłyście ćwiczyć na dummy z lotkami czy skórkami? POwinnam najpierw wyćwiczyć do perfekcji aport koziołka (rozmaitych- z brezentu, z płotna, cięższych, lżejszych, itd) czy już doczepić do nich lotki?

U hodowcy był zaznajomiony z ptakami (dokładniej wronami- nosił) i z badylami (też nosił). Ale z tego co wiem, maluch nie powinien dostawać często w smarkatym wieku ptaków - za bardzo się nakręci i spaprze aport. (

Powinien być zaznajomiony z zapachem i teksturą - (niedługo będzie kaczka z aromatem ze sklepu, postaram sie też o świeże skrzydło), ale kiedy zacząć prawdziwe rzucanie martwych ptaków?
Toller
 

Postprzez Toller » 24 stycznia 2007, 18:07

W tutule topiku- oczywiście szkolenie ret[b]riever[/b]a, :wink: przepraszam za moją klawiaturę :roll:
Toller
 

Postprzez Cyzio » 24 stycznia 2007, 21:26

Witam.
W temacie tropowca coś wiem .Ale może sa Koledzy ktorzy pomogą.
Pozdrawiam.
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Postprzez Toller » 24 stycznia 2007, 21:37

Poczekam chętnie na opinie znawców - boję się sama coś wymyślać, żeby potem nie okazało się że jest gorzej niż było.

I przepraszam za pisownię- niestety klawiatura mi nawala, teraz już piszę z innego komputera, powinno być lepiej :oops:
Toller
 

Postprzez Cyzio » 24 stycznia 2007, 21:59

Kolego wiem że są na Forum znający się na ukladaniu psow. Troszkę trza poczekać Może dadzą podpowiedz.
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Postprzez Adrian89 » 12 lutego 2007, 18:34

Witam!
Nie bardzo rozumiem, czy pies ucieka z aportem, czy nie oddaje siedząc?
Jeśli ucieka, to warto by porzucac mu np. koziołek w korytarzu, albo pomiędzy płotami. Może pomoże... I oczywiście bardzo żywiołowo go pochwalic za samo przyniesienie.
A jeśli pies nie oddaje w pozycji siedzącej to radzę jeszcze poczekac. Mojego psa nauczyłem siadania z aportem jak miał ponad rok, gdy był już doroślejszy, w sensie budowy ciała i miał opanowany aport z wody, szuwarów i pola... Gdy już to było opanowane i gdy pies z aportem był blisko mnie kazałem mu siadac, gdy wypuścił z pyska odchodziłem metr i jeszcze raz: "przynieś", syt. się powtarza i znowu metr w tył i "przynieś". I kiedy już usiadł z aportem wtedy "daj" i nagroda.
Należy pamiętac, że siadanie z aportem to dośc duży wysiłek - skutkiem tego jest pewnego rodzaju sprzężenie powodujące otwarcie pysku w momencie posadzenia czterech liter.
Teraz nie ma z tym problemu ;-)
Pozdrawiam
Adrian89
Adrian89
 
Posty: 63
Dołączył(a): 10 lutego 2007, 19:47
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Postprzez Adrian89 » 12 lutego 2007, 18:37

Błąd w 4 wersie od dołu:
Należy pamiętac, że siadanie z aportem to dośc duży wysiłek - PRZYCZYNĄ tego jest pewnego rodzaju sprzężenie powodujące otwarcie pysku w momencie posadzenia czterech liter. - tak powinno byc.
Adrian89
 
Posty: 63
Dołączył(a): 10 lutego 2007, 19:47
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Postprzez Toller » 12 lutego 2007, 19:37

Szczęśliwie wybrnęliśmy z tego - kilka osób poradziło nam, żeby spróbować "aport od tyłu" - czyli najpierw nauczyć podnoszenia i przynoszenia do ręki, a potem dopiero włączyć aportowanie z większej odległości. No i dopiero wtedy gdy będzie idealnie przynosił w domu, wyjść z nim na pole i tam ćwiczyć.

Za radami innych, zrobiliśmy przerwę tygodniową, kiedy nie rzucaliśmy nic. Potem, powolutku, kroczkami do przodu. Obecnie, sytuacja już unormowana- Fire zostaje na "zostań", ja idę odłożyć aport, wracam, spuszczam go na komendę "szukaj", Fire biegnie, przynosi, siada przede mną, i oddaje do ręki, bez wypluwania. Na razie głównie ćwiczymy w domu, ale tu przynosi bezbłędnie- kilkakrotnie próbowałam więc na polu, poszło OK, ale musimy być BARDZO ostrożni- Fire dopiero co skończył 4 miesiące, i jest w fazie przeżuwania wszystkiego co znajdzie na polu. W związku z powyższym, moze uznać że stara butelka po Nałęczowiance leżąca opodal :wink:, jest ważniejsza niż aport. Dlatego też, na polu na razie aportujemy raz, góra dwukrotnie - ale :D za to porządnie; wolę się nie przekonać że śmieci są wazniejsze niż aport .

Przy okazji- ostrzelać go już teraz, czy czekać jak będzie starszy? U hodowcy słyszał już strzały (hodowca polujący) ale nei wiem na ile to pamięta.
Toller
 

Postprzez Adrian89 » 12 lutego 2007, 20:15

Ja myślę, że już ;-) Tylko wiadomo - BARDZO OSTROŻNIE!
Tak dla pewności można na początek użyc wiatrówki.
Później jedna osoba zostaje z psem, a druga idzie dośc daleko i strzela. Osoba z psem nie może pokazac po sobie, że stało się coś szczególnego...
Pozdrawiam
Adrian89
Adrian89
 
Posty: 63
Dołączył(a): 10 lutego 2007, 19:47
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Postprzez Toller » 12 lutego 2007, 20:20

Super- wielkie dzięki :D
Toller
 

Postprzez Adrian89 » 12 lutego 2007, 20:35

Jeśli pomogłem to bardzo się cieszę :-)
Pozdrawiam i życzę pomyślności w układaniu...
Adrian89
Adrian89
 
Posty: 63
Dołączył(a): 10 lutego 2007, 19:47
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka


Powrót do Psy Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości
cron