Jak ujarzmić foxa??

Rasy psów, zawody, szkolenia

Moderator: Cyzio

Jak ujarzmić foxa??

Postprzez Raks Sharki » 10 kwietnia 2008, 12:23

WItam, mam prawie roczną sukę foxteriera szorstkowłosego. Piesek ma wielkie zacięcie łowieckie, w łowisku jest karny i słucha poleceń. Jednak staram się utrzymać jego sierść i skórę w jak najlepszym stanie, żeby nie dopuścić do jakichś infekcji i chorób. Ale tu tki problem, albowiem suczka, gdzy widzi mnie ze szczotką lub wannę z wodą staje się nieprzyjemna i wręcz panicznie próbuje się jakoś wywinąć z czesania czy też kąpieli. Czy mają Koledzy jakieś rady, co do tego jak mam się zachowywać podczas wykonywania czynności higienicznych?? Bardzo proszę o podpowiedzi


DB
Raks Sharki
 
Posty: 19
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 17:24
Lokalizacja: okolice Mogilna

Postprzez norbi » 10 kwietnia 2008, 19:14

8) Kolejny post z serji ,,co zrobiłem -robie ,źle,, co z wami koledzy ? bierzecie psy a czytać książki i szkolić zaczynacie w wieku 8miesięcy -roku i później :oops: szczeniaki kąpiąc , ja trzymam [podtrzymuje] głowe jedną ręką w górze tak aby głowa psiaka była wyrzej od lini grzbietu -mówie do nich spokojnie polewając [na początku] lekko wodą z gąbki ,nie zalewam wodą oczu ani uszu psiny ,gdy psina zaczyna się ,,denerwować ,, nie szarpie się z nią tylko przestaje na chwile polewać wodą -szampon -,,masarz,, spłukanie też delikatnie :) od cała historia , z psiakiem nie ma co się szarpać i nie wolno go za młodego przestraszyć , psa biorąc do kąpieli wszystko ma być gotowe a nie w czasie kąpieli szukamy szamponów lub czegoś tam ? :wink: Pozdrawiam DB
Avatar użytkownika
norbi
 
Posty: 325
Dołączył(a): 6 listopada 2006, 20:13
Lokalizacja: Sanok Bieszczady

Postprzez Raks Sharki » 10 kwietnia 2008, 19:59

No i właśnie Kolego na tym polega problem, jeśli chodzi o fachową literaturę to ja ją pochłaniam całymi tomami! i leksykalnie spokojnie przygotowuję kąpiel itd wegłud najlepszych zaleceń specjalistów a alpa i tak się tego boi
Raks Sharki
 
Posty: 19
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 17:24
Lokalizacja: okolice Mogilna

Postprzez norbi » 10 kwietnia 2008, 21:28

8) A gdy ją kąpiesz, jak ją trzymasz? moim wystarczy że trzymam pod dolną szczęką [jak byś psa na wystawie prezentował] :) psiak czuje się bezpiecznie a ja mam kontrole nad nim - do tyłu nie wycofują :wink: Pozdrawiam DB
ps .trzymam jedną ręką ,,masując,, szczenke i gardło
Avatar użytkownika
norbi
 
Posty: 325
Dołączył(a): 6 listopada 2006, 20:13
Lokalizacja: Sanok Bieszczady

Postprzez MARS » 11 kwietnia 2008, 09:28

Moje psy kąpię bardzo rzadko, tylko przed wystawami. Oba nie lubią tej czynności, mimo że jak im latem wystawię balię z wodą to potrafią do niej wejść i się położyć.
Co do czesania, to nie wiem jakiej szczotki używasz. Do zarośniętego foksa w pierwszej kolejności trzeba wziąć grzebień z metalowymi, szeroko rostawionymi zębami, które są na końcówkach zaokrąglone tak by nie drażnić skóry, potem jak wstępnie psa rozczeszesz to drugi raz to samo tylko grzebieniem gęstym. Jak jest porządnie rozczesany włos okrywowy to przychodzi pora na szczotke. Ja używam czegoś podobnego do tego: http://www.allegro.pl/item342894240_71_ ... a_p_n.html
Szczotka ta usuwa nadmiar podszerstka kiedy pies jest mocno zarośnięty.
Kolejna sprawa, od której należałoby może nawet zacząc to taka że foksa nie powinno się strzyc tylko trymować. Wtedy sierść ma inną strukturę i jest łatwiejsza do rozczesania.Kiedy pies jest wytrymowany, to podszerstka już nie usuwam szczotką tylko trymerem czesząc nim psa jak grzebieniem.

Na początkach czesania psy również próbowały się bronić. Zwykle przytrzymuję wtedy mocno za skórę na karku lewą dłonią a prawą czeszę. Po kilku czesaniach pies się do tego przyzwyczaja. Psy zarośnięte czeszczę minimum 1-2 razy w tygodniu żeby nie doszło do sytuacji że powstaną kołtuny które trzeba rozcinać.
MARS
 
Posty: 544
Dołączył(a): 4 maja 2004, 09:12
Lokalizacja: Łódź

Postprzez MARS » 11 kwietnia 2008, 09:30

Jeszcze co do kąpieli. Jak pies się boi wanny z wodą to tej wody tam po prostu nie wlewaj. Niech stoi w pustej wannie, i polewaj go tylką lekko ciepłą wodą którą od razu spływa.
MARS
 
Posty: 544
Dołączył(a): 4 maja 2004, 09:12
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Jager » 1 maja 2008, 08:30

[quote="MARS"]Jeszcze co do kąpieli. Jak pies się boi wanny z wodą to tej wody tam po prostu nie wlewaj. Niech stoi w pustej wannie, i polewaj go tylką lekko ciepłą wodą którą od razu spływa.[/quote]

Ja swoje psy nie kąpie kiedyś to robiłem Moje psy są w kojcu,natomiast w lecie bardzo często się pławią w wodzie Bardzo to lubią wręcz przepadają za wodą
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie

Postprzez MARS » 1 maja 2008, 12:37

Moje psy też w kojcu mieszkają, ale przed wystawą trzeba przywrócic foksowy śnieżną biel :)
MARS
 
Posty: 544
Dołączył(a): 4 maja 2004, 09:12
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Jager » 2 maja 2008, 10:54

[quote="MARS"]Moje psy też w kojcu mieszkają, ale przed wystawą trzeba przywrócic foksowy śnieżną biel :)[/quote]

Mojego NTM jak wystawiałem nie musiałem kąpać,czysty kojec,dużo ruchu po prostu nie ma przy nim roboty Teraz go nie wystawiam tylko poluje,foks jak się wybiera na wystawę powinien mieć sierść zadbaną
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie


Powrót do Psy Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości