Kopiowanie ogonów

Rasy psów, zawody, szkolenia

Moderator: Cyzio

Kopiowanie ogonów

Postprzez Jager » 5 marca 2010, 18:07

Czy można w Polsce legalnie kopiować ogony co niektórym psom zwłaszcza myśliwskim ? Jeśli nie to czy istnieje legalny sposób ominąć ten przepis ?db.
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie

Postprzez MARS » 5 marca 2010, 19:19

Ustawa o ochronie zwierząt nie mówi jednoznacznie że ogonów ciąc nie wolno. Mówi że zabiegi lekarsko-weterynaryjne można wykonywać tylko dla ratowania zdrowia lub zycia. Nie ma natomiast określenia czym jest zabieg lekarskow-weterynaryjny. Obcinanie ogonów prosiakom wygląda identycznie jak psom, nikt tam lekarza wet nie woła, robi to zootechnik lub sam hodowca. Samym lekarzom natomiast zabraniać kopiowania ogonów mogą uchwały poszczególnych izb czy też krajowej izby lek. wet. Z departamentu ministerstwa rolnictwa wyszło zresztą pismo według którego kopiowanie ogonów szczeniętom nie jest zakazane.
MARS
 
Posty: 544
Dołączył(a): 4 maja 2004, 09:12
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Jager » 5 marca 2010, 19:47

Witam . Tak właściwie liczyłem na Marsa opinie , zatem jak Marsie myślisz czy terierowi irlandzkiemu pasuje być z długim naturalnym ogonem , czy wzorem innych terierów z kopiowanym ?
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie

Postprzez MARS » 5 marca 2010, 19:49

Jak mu nie obcięli w pierwsze dni życia to musi mu pasować :) Ja na przykład do ogoniastych foksów na ringach już się przyzwyczaiłem.
MARS
 
Posty: 544
Dołączył(a): 4 maja 2004, 09:12
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Jager » 6 marca 2010, 10:52

Witam . Nie obcięli mu ogonka w pierwszym dniu życia nie że mu tak pasuje, , tylko że jest zabronione tak mnie poinstruowano . Zatem Marsie jeśli bym się zdecydował teraz w wieku pieska 10 tygodni ogonek kopiować to komplikacji nie będzie zdrowotnych,prawnych,czy regulaminów PZK ?
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie

Postprzez MARS » 7 marca 2010, 20:20

W wieku 10 tygodni to już nie kopiowanie a amputacja. Musi być wykonana w narkozie, z zachowaniem odpowiednich zasad itd. Skoro w narkozie to z zastosowaniem weterynaryjnych leków, czyli jest to już typowy zabieg lekarsko-weterynaryjny. Nie ratuje on ani zdrowia ani życia. Według mnie w tym wieku jest to już niezgodne z prawem. Nie mówiąc że zabieg mało lubiany przez wetów. Czasem ze względów zdrowotnych (nowotwór itp) amputuje się ogony i nie jest to miły zabieg.
MARS
 
Posty: 544
Dołączył(a): 4 maja 2004, 09:12
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Jager » 8 marca 2010, 10:29

Witam . W takim razie niech tak zostanie , .można się nawet do niego przyzwyczaić . A skoro już mówimy o zabiegach kosmetycznych to czy ty Marsie swoim szczeniakom też kleisz , plas trujesz uszy ? Moja Irlandka miała wkoło łba owinięty plaster aby uzyskać pożądany efekt tzn. ucho do przodu szpic ucha równo z początkiem oka. Teraz uszy ma tak jak zamierzał hodowca ale nie wiem czy zabiegu nie powtórzyć ? Pozdrawiam db.
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie

Postprzez MARS » 8 marca 2010, 10:33

Ja się w to nie bawię. U maluchów kilkutygodniowych które ode mnie wychodzą to jeszcze nic na temat uszu się nie powie, natomiast jak pies ma u mnie zostać to klejenie to trochę oszukiwanie samego siebie. Co z tego że na przykład mojemu psu uszy by nie stanęły, bo były klejone, ale tę wadę by przeazywał dalej. Potem jakby 1/3 szczeniąt ode mnie miała stojące ucho to tylko wstyd dla hodowli... Eros jak był młody to miał nierówno uszy, myślałem że będzie problem, a jak zmienił zęby to wszystko się unormowało i jest oki.
MARS
 
Posty: 544
Dołączył(a): 4 maja 2004, 09:12
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Jager » 8 marca 2010, 11:10

No właśnie . Z tego co się dowiedziałem , sędziowie ringowi preferują uszy do przodu. Irlandczyki często mają uszy opadające na boki , ale czy to jest wada, czy uroda nie jestem pewien db.
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie

Postprzez norbi » 8 marca 2010, 20:59

8) Kolego Jager to jest eksterier tak jak u jagów :wink: Pozdrawiam DB
Avatar użytkownika
norbi
 
Posty: 325
Dołączył(a): 6 listopada 2006, 20:13
Lokalizacja: Sanok Bieszczady

Postprzez Jager » 8 marca 2010, 23:24

Witam . Tak mówisz , to pewnie tak jest choć eksterier nie zawsze kojarzy się z czymś naturalnym . Często jest to wymysł ludzki ale oczywiście nie mam nic przeciwko . Pozdrawiam db.
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie

Postprzez Szila » 15 marca 2010, 17:57

Witam,
ogólnie kopiowanie ogonów u irlandów nie jest pożądane,(choć nie zabronione)
jest wiele za i przeciw, w związku z tym, że dużo psów jedzie za granicę hodowcy w Polsce ich nie obcinają. Osobiście mając te psy mogę stwierdzić, że ogony w niczym im nie przeszkadzają(co innego foksy czy welshe pracujące w norach, dla których kopiowanie ogonów jest przydatne, aby psa łatwiej było odciągnąć itp).

Uszy to niestety zmora rasowa, wszyscy kleją i tak się przyjeło. Osobiście mając miot nie kleiłam. Choć uczulałam nowych właścicieli , że gdyby coś stosuje się taką metodę,zeby nikt nie miał pretensji ze nie został o takiej metodzie poinformowany. Zostawiając sobie szczeniaka również jej nie kleiłam, moje dorosłe też nie miały klejonych. Niestety nie trzymają uszu jak na obrazkach hihi,ale mają dobrze osadzone, może kiedyś przestanie się kleić,do tego dążymy,wiem również,ze 1 hodowca z Niemiec nie klei,na szczęście w polowaniu stojące uszy nie przeszkadzają hihi


pozdrawiam Ania
Szila
 
Posty: 55
Dołączył(a): 22 stycznia 2005, 15:04
Lokalizacja: Pomorze

Postprzez Jager » 15 marca 2010, 18:31

Witam . Jest mi milo że Szila zdanie w temacie zabrała , więc korzystając ze sposobności spytam Jak to jest z tym trymowaniem u Irlandów , kiedy najlepiej jest to robić, i ile razy w roku / Pozdrawiam . db.
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie


Powrót do Psy Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości