Jak wyszkolić jagdteriera?

Rasy psów, zawody, szkolenia

Moderator: Cyzio

Jak wyszkolić jagdteriera?

Postprzez fiigo27 » 17 marca 2010, 19:09

Witam

Posiadam 15 miesięcznego jagdteriera. Widzę że ma pasję myśliwską. Nie miał jeszcze styczności z dzikami w lesie, ale w zagrodzie jest na nie cięty. Chcę aby był dzikarzem. U mnie w łowisku jest dużo saren i kiedy wypuszczam go ze smyczy kiedy je zobaczy lub dojdzie do nich po tropie muszę czekać nieraz na niego pół godziny aż wruci. Chodzi o to że w lesie nie reaguje na żadne komendy, jest w swoim żywiole i nie jest posłuszny.
Myślałem o obroży elektrycznej, ale nie wiem czy to coś da.
Proszę o rady.

Darz Bór...
fiigo27
 
Posty: 8
Dołączył(a): 17 marca 2010, 18:40

Postprzez Jager » 17 marca 2010, 19:55

Witam . Fiigo 27 ,już ten temat był na forum przerabiany. Ale powiedz z jakiej hodowli masz pieska ? Powiedz czy to twój pierwszy piesek, czy w ogóle są dziki w obwodzie to może się coś uradzi . db.
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie

Postprzez fiigo27 » 17 marca 2010, 20:06

Piesek jest po rodzicach polujących od myśliwego. To jest mój pierwszy piesek. W obwodie są dziki, ale jest ich niewiele.

Pozdrawiam
fiigo27
 
Posty: 8
Dołączył(a): 17 marca 2010, 18:40

Postprzez Jager » 17 marca 2010, 20:33

To Błąd ,Od myśliwego czyli kundel, bądź w typie jagdteriera większość jagdterierów widywanych na polowaniach tak wygląda . Dlatego nie wiem czy aby na pewno z psem rasowym mam sprawę .

Następny błąd to taki że to jest twój pierwszy pies a jgi są trudne dla żółtodzioba , chyba się nie obrazisz .

Kolejny błąd , mały stan dzików w łowisku , a te psy próżni nie znoszą . Moja rada jest taka . Obowiązkowo teraz zalicz z nim kilka zagród dziczych , Polowania indywidualne zabieraj psa ze sobą , jak trafi się okazja zawsze strzelaj tak aby pies trochę z dzikiem powalczył . Nie pozwól mu teraz samopas latać , jak umie wracać musisz go przy każdej okazji ukierunkowywać , Na zbiorówkach choć w naganę z nim na smyczy , i puszczaj go jak trafią się dziki . Wpraszaj się do innego koła na zbiorówki gdzie jest więcej dzików. Zaopatrz się w buty tropowe i ćwicz. Jak nie polujesz biegaj z nim na smyczy ,woda aby w kojcu Ci nie zgnuśniał . Można oddać psa na szkolenie ale to kosztuje . Pozdrawiam. db.
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie

Postprzez fiigo27 » 17 marca 2010, 20:43

Piesek jest od myśliwego po rodzicach rodowodowych. W obwodzie w którym poluję było sporo dzików, ale od pewnego czasu jest jakiś przestuj. Więc trudno będzie je spotkać.
Mam jeszcze jedno pytanie. Kiedy chodze z nim po łowisku indywidualnie to spuszczać go ze smyczy czy nie?
fiigo27
 
Posty: 8
Dołączył(a): 17 marca 2010, 18:40

Postprzez Jager » 17 marca 2010, 21:21

Hm - jak na mnie trafisz to się nie obawiaj , wielu się to nie spodoba ale ja wiem kiedy mogę pieska puścić żeby trochę sobie pobiegał, bez obaw dla zwierzątek no i tak żeby dymu nie było . Decyduje o tym czas , miejsce , pora roku , odległość do łowiska ,stosunki w kole i administracji LP. Jak jestem z dwoma, to poszczam pojedynczo zawsze staram się żeby po próżności nie biegały , rzucam ulubioną piłeczkę ,no a jak się trafi kot to niema zmiłuj się . Pozdrawiam DB.
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie

Postprzez Jager » 17 marca 2010, 21:30

Dobrym sposobem jest , pochwalić się pieskiem dla zarządu koła że się ma np. certyfikacje psa z konkursów dzikarzy, składasz na walnym wniosek formalny o zgodę na pol. z takim psem indywidualnie , i masz szersze możliwości spełniać pasje.
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie

Postprzez norbi » 17 marca 2010, 21:57

8) Kolego Fiigo a gdzie byłeś przez te 15miesięcy ??? :oops: że dopiero teraz pytasz ? psiaka trzeba było od małego z lasem zaznajamiać i z apelem podkładać na dzicze tropy później zagroda i było by łatwiej a teraz zoonk :idea: psiak jeśli ma pasje a nie masz dzików to sarny będzie ganiał bo go źle szkoliłeś -zamiast elektryki spróbuj z kolczatką i linką tropową :idea: i tu zgodzę się z Jagerem jak ,,strzelisz,, mu kilak dzików to może się nawróci -jeśli dziki wrócą czego życzę :wink: Pozdrawiam DB
Avatar użytkownika
norbi
 
Posty: 325
Dołączył(a): 6 listopada 2006, 20:13
Lokalizacja: Sanok Bieszczady

Postprzez butcheri » 17 marca 2010, 22:12

moze ci tym nie pomoge ale polecam ksiazke jozefa wozniaka szkolenie psów porady praktyczne.......fajnie tam opisał szkolenie dzikarzy jak dla mnie:] a psa na spacerach prowadz na smyczy np 5 min pozniej go spuszzaj i przywołuj do siebie co jakies 10 min jak przyjdzie dawaj mu smakołyk i chwal go zapinaj na smycz i idz z nim na smyczy jakies 2 min pozniej spuszczaj na jakies 10min itd ....nawet jak pies przyjdzie do ciebie nie odrazu to zawsze go chwal jak przyjdzie jak go uderzysz albo skrzyczysz to pomysli ze to za to ze przyszedł i na drugi raz bedziesz miał kłopoty.....na poczatku nauki apelu psa wołaj wtedy jak nie jest zajety np w momencie jak stanie i sie zacznie rozgladac....jak znajdziesz w lesie tropy dzików naprowadzaj go na nie i zachecaj do tropienia....ale jak np znajdziesz tropy sarny podprowadz go na nie powiedz komende ,,sarna fee'' i odciagnij i nie pozwól tropic...
butcheri
 
Posty: 88
Dołączył(a): 24 lutego 2010, 14:47
Lokalizacja: Skałka

Postprzez Mahone » 18 marca 2010, 16:59

Oj koledzy, czy wy nie wiecie że jagdterier praktycznie każdy ma taką wadę jak duże poczucie wolności? Jaga spuszcza się ze smyczy jak jest zwierzyna, chyba że wcześniej szkoliło się go trzymania przy nodze, ja ze swoimi akurat nie mam tego problemu, ale jest to normalne że one lubią biegać i uciekać, wątpię aby ktokolwiek oduczył jaga biegania za sarnami, a jak się to komuś uda to stawiam kratę dobrego piwa :)
Mahone
 
Posty: 9
Dołączył(a): 18 marca 2010, 16:23

Postprzez Jager » 19 marca 2010, 12:16

Witam a to byśmy sobie browca popili . Moje dwa pogonią bardzo krótko , i ani się obliżesz już są , szukają coś co opór stawia i można powalczyć . Inna sprawa jak pies pół roku w kojcu i świat ogląda za krat . db.
Jager
 
Posty: 580
Dołączył(a): 13 kwietnia 2008, 15:21
Lokalizacja: Nadkwisie


Powrót do Psy Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości