łajka

Rasy psów, zawody, szkolenia

Moderator: Cyzio

łajka

Postprzez brtek15 » 7 stycznia 2006, 09:37

Czy może ktoś wie coś o szkoleniu łajki? prosze o informacje na ten temat :)
Avatar użytkownika
brtek15
 
Posty: 52
Dołączył(a): 6 stycznia 2006, 18:16
Lokalizacja: września

Postprzez Przemek » 27 stycznia 2006, 14:07

Jeśli chodzi o szkolenie podstawowe typu PT, to szkoli się zwyczajnie, tak jak inne "normalne" psy. Trzeba tylko trochę więcej cierpliwości i opanowania. Nie można traktować psa za ostro bo się zniechęci, a łajki potrafią się "obrazić" na dobre. W momencie gdy pies przestaje słuchać, trzeba przerwać wydawanie poleceń, żeby nie nauczył się, że może je ignorować. Tak czy inaczej sprawa szkolenia, nawet podstawowego posłuszeństwa jest trudna. W każdym razie mi się nie udało zaliczyć z psem PT, mimo, że w pewnym momencie szkolenia wykonywał większość ćwiczeń. Dzisiaj wydaje mi się, że przedobrzyłem z ilością powtórzeń, pies zaczął się buntować i efekty szkolenia poszły na marne. Podobno z posłuszeństwem u suk jest trochę lepiej.
Jeśli chodzi o szkolenie myśliwskie, to niestety nie potrafię nic powiedzieć, bo nie poluję z psem. Polecam artykuły w ostatnim numerze "Psów Myśliwskich" (i wcześniejszych numerach), gdzie jest prezentowany aktualnie cykl artykułów o łajkach włącznie z opisem ich zachowania na polowaniu.
Mam też w domu książkę (właściwie broszurkę) "Szpice myśliwskie", Edwarda Frankiewicza, z lat 80, gdzie są opisane metody szkolenia łajek. W razie potrzeby mogę przesłać ksero, tej broszurki. Jest to chyba jedyna polska pozycja na temat szkolenia szpiców myśliwskich.
Przemek
 
Posty: 4
Dołączył(a): 8 czerwca 2005, 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postprzez Przemek » 16 lutego 2006, 17:58

W "Psach Myśliwskich", luty-marzec 2006, jest kolejna część artykułu o łajkach autorstwa pana Tadeusza Kolbusa. Tym razem sporo o szkoleniu. Warto poczytać.
Przemek
 
Posty: 4
Dołączył(a): 8 czerwca 2005, 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postprzez Przemek » 16 lutego 2006, 17:58

W "Psach Myśliwskich", luty-marzec 2006, jest kolejna część artykułu o łajkach autorstwa pana Tadeusza Kolbusa. Tym razem sporo o szkoleniu. Warto poczytać.
Przemek
 
Posty: 4
Dołączył(a): 8 czerwca 2005, 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postprzez rogacz10 » 5 grudnia 2006, 17:38

Ja jestem szczęsliwym właścicielem łajki zachodio-syberyjskiej ma 19 miesięcy w tamtym roku zabierałem ja na polowania zdiorowe jak i na indywidualne teraz zaczynam sie zastanawiac co jest z nia nie tak :)
poniewasz gdy inne psy głoszą dziki w miocie(jamniki)leci w to miejste oblatuje dziki do okoła ale ich nie głosi martwie się czy wkońcu wydobedzie z siebie jakis głos. chociasz na ostatnim obchodzie po lesie znikneła mi z oczu a po krutkim czasie głosiła dziki w mołodniku.
może to poprostu jeszcze nie jej czas(oby)

a jak spisują sie wasze łajki
rogacz10
 
Posty: 15
Dołączył(a): 3 października 2006, 16:47
Lokalizacja: wrocław


Powrót do Psy Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości