słonki, słonki...

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

słonki, słonki...

Postprzez przelatek » 30 kwietnia 2004, 09:18

darz bor.
juz od 1 maja wchodzimy do unii europejskiej.jest to czas wielkich zmian w naszym kraju.dotyczy to rowniez i łowiectwa.mam wiele obaw dotyczacych polskich tradycji łowieckich, korzystania z dobr przyrody.pierwsze zmiany juz sie pojawiły i co bedzie dalej...
polowanie na słonki,jakze piekne i urodziwe, dostarczajace polujacemu wielu niezapomnianych przezyc, zostaje "usuniete" z kalendarza :(, a własciwie przesuniete na termin jesienny w ktorym pozyskanie słonki graniczy z przypadkiem.jest mi bardzo przykro,ze system europejski ingeruje w polskie łowiectwo.ustala reguły, ktore nie sa dla mnie zrozumiale.gospodarowanie dobrami naturalnymi w naszym kraju,uwazam ,jest prowadzone rozsadnie,oparte o zachowanie takich stanow zwierzyny,zeby sie mogly nimi cieszyc przyszle pokolenia.obcokrajowcy przyjezdzaja do naszego kraju i moga sie cieszyc naturalnoscią naszych lowisk,ktora juz dawna zostala zachwiana w ich krajach.i to ci sami ludzie ingeruja w to co nasi dziadowie budowali od lat.mam obawy co do prywatyzacji łowisk, bo w pewnym momencie moze juz byc za pozno ,zeby cos zrobic.
kiedys wiosna polowalo sie na pizmaki i to wloasnie to polowanie bylo jakby bramą do nowego sezonu.bylo to bardzo urokliwe polowanie.przyroda budzila sie do zycia,lod puszczal na jeziorach i bagnach,a wszedzie wkolo obserwowalo sie pierwsze zwiastuny wiosny.w pewnym momencie populacja pizmaka na naszym ternie nagle znikla i nikt nie wie dlaczego. zakonczyl sie urok wiosennych polowan na tegoz zwierza.polowanie przenioslo sie z brzegow bagien i jezior,rzek do lasu.
łowy na słonki stały sie prologiem do nowego sezonu.i znowu mozna bylo sie cieszyc nadchodzaca wiosna,spedzajac czas w lowisku.
bardzo lubie to polowanie,nauczylem sie roniez wabic ow ptaki i poznac wiele miejsc ich ciagow.jesli tylko mam czas ruszam w knieje zeby tylko uslyszec charakterystyczne odglosy chrapania i psykania.niestety to juz ostatni sezon.brzmi to dla mnie strasznie, bo uzasadnienie zaprzestania polowan jest dla mnie nie zrozumiale.samo polowanie stanowi jakby odrebnosc polskiego łowiectwa, jak np.:polowanie na gluszcza czy cietrzewia w krajach za wschodnia granica.na naszych terenach poluje sie na slonki od dawna i nie obserwuje sie spadku populacji,a wprost przeciwnie z roku na rok jest coraz lepiej.jest mi przykro ze o polowaniu na slonki bede juz tylko mogl wspominac,a urok wiosennych polowan umrze.polskie lowiectwo musi sie miec na bacznosci i walczyc o to co stworzyli nasi przodkowie,bo w przeciwnym razie staniemy sie marionetkami w rekach ludzi ktorzy chca zniszczyc dotychczasowy porzadek.powinnismy tez myslec o przyszlych pokoleniach,aby i one mogly podziwiac piekno naszej przyrody.PZŁ powinien walczyc o to aby polowania na slonki mogly sie dalej odbywac i niesc emocje łowcom.jedym slowem łowiectwo polskie powinno zachowac swą odrebnosc i kulture!!
przelatek
 
Posty: 8
Dołączył(a): 30 kwietnia 2004, 08:20
Lokalizacja: Giżycko

Postprzez bodek » 30 kwietnia 2004, 20:31

W przyszłym roku słonki wrócą :D , to, że "chwilowo" wyskoczyły to nadgorliwość urzędnicza :? .
Avatar użytkownika
bodek
 
Posty: 76
Dołączył(a): 18 kwietnia 2004, 21:54
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

słonki słonki.

Postprzez Cyzio » 30 kwietnia 2004, 21:45

Szanowny Kolego.
:D Nie jesteśmy Maltą która coś sobie załatwiła w sprawie polowań
na przelotne ptactwo.Mam dla Ciebie pocieszenie zozpiepszyliśmy
tzw komunizm i UE nasi rajcowie ją załatwią. :twisted: :evil: :D
A mam troszkę latek tak Kolego :D spoko.
Dziwne że organizacja która ma ponad 100 tys ludzi daje się za
tzw NOS wodzić. :twisted: :twisted:
Spoko Kolego. :(
Pozdrawiam.
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Postprzez przelatek » 1 maja 2004, 10:17

cieszy mnie to koledzy ze jestesmy zjednoczeni i trzymamy sie razem jako brac lowiecka.mam nadzieje ze uda sie przywrocic polowania na slonki od przyszlego roku oraz ze nic nas nowego nie zaskoczy i nie pojawia sie nowe niespodzianki!!!!
przelatek
 
Posty: 8
Dołączył(a): 30 kwietnia 2004, 08:20
Lokalizacja: Giżycko

Muszą wrócić !!!

Postprzez Leon » 31 maja 2004, 16:44

Witam Wszystkich!

Mam nadzieje ze tak sie stanie lecz nie wiem czy można ufać działaczom UE.Wyobrarzacie sobie żeby za 2 czy 3 lata zakazano polowań na dziki czy jelenie???Moim Zdaniem to skandal grzebać komuś w czymś co jest przynajmniej jedna dobrze zorganizowaną rzeczą mam na myśli Polskę.Jeśli maja taką ochotę niech u siebie w kraju każdy z nich zabroni polować na jaką kolwiek zwierzyne.
Podejrzewam że skończyło by się na licznych protestach!
:evil:


Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Leon
 
Posty: 183
Dołączył(a): 31 maja 2004, 16:25

Postprzez kuki » 31 maja 2004, 21:08

Zakaz polowania ma przecież ścisły związek z okresem lęgowym słonki. Wylęgi następują po 22 dniach wysiadywania jaj. A więc jest to dokładnie koniec kwietnia oraz początek maja licząc, że przyloty następują od połowy marca.
Przesunięcie okresu polowań na słonki na miesiące jesienne (czas odlotu) wiele zmienia. Samce nie wydają charakterystycznego „chrapania”, przeloty odbywają się późnym wieczorem lub pod osłoną nocy. I to jest ta najważniejsza rzecz. Jak go nie słychać tzn., że go niema. Ciche latanie daje większe szanse zwierzynie.
Wytrawny myśliwy, znający trasy ciągów wiosennych i wykonujący tego typu polowanie od lat da sobie z tym radę. Myśliwy z krótkim stażem chyba się zniechęci, bo przecież strzelić cicho nadlatujący „odrzutowiec” z szybkością około 80 km/godz. to nie lada wyczyn.
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź


Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości