Polowanie z łukiem

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez archer3D » 6 lutego 2011, 20:24

szymon napisał(a): Przeczytałem też ostatnio raport, dość tendencyjny, krytykujący łucznictwo za niewystarczającą skuteczność. Słownictwo tam użyte i dość dziwna interpretacja wyników i podawanych przykładów wskazuje raczej na niewielką znajomość tematu i dość jasno określoną proweniencję autorów. To też argument obosieczny bo świadczy o tym, że raport czy analizę może napisać ktokolwiek. Zwykle dobrym wskaźnikiem wartości takich opracowań jest miejsce ich publikacji bo o ile napisać można wszystko, o tyle z publikacją w szanowanym medium już trudniej.


Racja,...wg mnie najbardziej miarodajne raporty - pochodzą z krajów, gdzie nie toczy się akurat wojna propagandowa. Jeśli chodzi o polowanie z łukiem...np. w USA - gdzie łowiectwo łucznicze ma swoją ugruntowaną pozycję od wielu lat i jest w opinii myśliwych czymś w rodzaju wyższego stopnia umiejętności łowieckich. Jest dostępnych dość dużo statystyk dla poszczególnych Stanów w zestawieniu z "fire arms". Inny, bliższy kraj to Francja, gdzie bowhunting statystycznie plasuje się zaraz po USA. Francuscy myśliwi po odstrzale, zmuszeni są do wypełnienia dość obszernej tzw. "karty strzału"... http://www.ffca.net/newffca/index.php?o ... Itemid=101 , co stanowi idealny materiał do statystycznego raportu. Dość dużo statystyk przedstawił w Łowcu Polskim p. Adam Całka, w artykule "Łuk w Europie".
A przy okazji szymon - jeśli masz dostęp,... naprowadź jakoś na wspomniany przez Ciebie raport.
Pozdrawiam
archer3D
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2 lutego 2011, 20:15

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez novi » 6 lutego 2011, 21:24

No to jakoś mnie nie przekonałeś o tym przymierzu :)
Jeżeli tu komuś coś takiego potrzebne to nie wy nam a my wam.

To może do rzeczy bo trochę mnie znudziło to pieprzenie o cudowności strzał, o etyce, i innych pieprzotach.

Żeby wprowadzić łuk do łowiectwa trzeba zmienić ustawę o ochronie zwierząt tak? Tak.
Ciekawe który z polityków postawi się animalsą i coś takiego poprze? Ilu zagłosuje za nowelizacja dopuszczajaca taka formę uśmiercania?
Który z prezydentów podpisze coś takiego?
Żaden! Dlaczego? Dlatego że to w tym kraju była by bardzo niepopularna decyzja i samobójstwo polityczne.

Tak więc o to że nie będziemy mieli myśliwych łuczników to ja jestem spokojny.
I to w zasadzie mogłoby zamknąć temat, ale...

Ale ja bym się chciał dowiedzieć jak i gdzie Panowie łucznicy widzą swoje miejsce w łowiectwie polskim?
Pytam bo może jest jakiś argument przemawiający za potrzebą wprowadzenia tego sprzętu?
Chciałbym wiedzieć co skłania ludzi do bycia łucznikiem-myśliwym (bo nie myśliwym-łucznikiem... żebyśmy się dobrze zrozumieli )
Póki co to widzę tu atak na myśliwych że zazdrośnie strzegą... a myśliwym to właściwie lata.
O co panowie wam chodzi? O to żeby móc zabijać? Czy zabijać w ten konkretny sposób?
Mówicie o badaniach i statystykach. Możecie sobie te badania w buty wsadzić.
Ludzie niczego nie robią za darmo więc badania dają wyniki zależnie od tego kto je zleci.

Ja bym chętnie wziął udział w konfrontacji broni palnej i łuku. Nawet nielegalnej, (co mi tam) gdzie można by porównać skuteczność jednego i drugiego sprzętu. To który szybciej uśmierca przy takich samych trafieniach.
Obrażenia, drogę ucieczki itd.

Szymon.
Łowiectwo nie polega na uśmiercaniu zwierząt. To że tego nie wiedza moi adwersarze jest zauważalne, ale ty chyba to wiesz?
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez szymon » 6 lutego 2011, 23:03

novi napisał(a):Mówicie o badaniach i statystykach. Możecie sobie te badania w buty wsadzić.
Ludzie niczego nie robią za darmo więc badania dają wyniki zależnie od tego kto je zleci.


Za darmo nie. Ale to nie znaczy, że tak bezczelnie na zamówienie. Niektórzy mają taką pracę. Jeszcze nie udało mi się znaleźć czegoś na temat łucznictwa w Cambridge Journal - http://journals.cambridge.org/action/di ... aid=297240
czy Journal of Applied Ecology -
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 519.x/full, ale w takich miejscach można się spodziewać publikacji na spokrewnione tematy. Niespecjalnie szukałem (mam teraz sporo innej roboty).

Ja myślę, że archer3D ma raczej na myśli łucznictwo oparte o "rozszerzony zakres kompetencji" PZŁ. W końcu wielu myśliwych wyraża zainteresowanie takim polowaniem i to raczej ich inicjatywa, więc to z pewnością nie jest spór z kimś z zewnątrz. Nie wiem jakby to miało wyglądać bo niespecjalnie znam się na przepisach ale nie ma wątpliwości, że to się da zrobić. Już się przecież w paru miejscach zrobiło. Wiele osób traktuje to pewnie trochę jak dodanie do listy amunicji bocznego zapłonu czy coś w tym stylu.
Ja wiem, że nie chodzi jedynie o uśmiercanie ale nie bardzo rozumiem do czego zmierzasz. W końcu sam chcesz porównywać skuteczność. Trochę się może domyślam ale nie chce zgadywać co ktoś miał na myśli.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez archer3D » 7 lutego 2011, 00:10

Łuk to tylko inna broń myśliwska, a nie inne łowiectwo. Inne, lepsze łowiectwo - to odrębny temat, baaardzo potrzebny,... ale nie ma bezpośredniego związku z taką czy inną bronią. Kilka razy wyraźnie to zaznaczyłem...więc Pan novi, powinien już to przyswoić.
Pan novi, podobnie jak w "aspekcie medycznym" będzie teraz rzucał świece dymne w "aspekcie chęci zabijania" :roll:
Dlatego by ten dym nie zasłonił sensu tego o czym rozmawiamy, jeszcze raz podkreślę - że nie chodzi o dopuszczenie do łowiectwa - jakiejś niezidentyfikowanej grupy łuczników :!: . Chodzi o umożliwienie korzystania z tej broni - uprawnionym myśliwym. Co ma łowiectwu do zaoferowania łuk - napisałem jasno i konkretnie w pierwszym poście, więc nie odpowiem Panu, Panie novi inaczej jak przez odesłanie kilka stron wstecz. Namawiałem Pana do komentarzy tych "bzdur" (które obecnie analizują całkiem poważnie - nasi zachodni sąsiedzi) - ale nie podjął Pan dyskusji. A teraz brnie Pan w wypisywanie obraźliwych stwierdzeń, o żądzy zabijania...itd.

Co do legalizacji - to w każdym cywilizowanym kraju dziesiątki ustaw z różnych dziedzin wzajemnie się zazębiają. Nie jest i nigdzie nie było ani nie będzie możliwe - jednorazowe skorygowanie wszystkich na raz - by dostosować je dla nowelizacji jednej z nich.
We Francji przykładowo, Ministerstwo Środowiska bez uszczerbku dla funkcjonujacego tam łowieckiego prawa - wydało odrębny dekret o wykonywaniu polowania z łukiem, określając ściśle zasady doboru sprzętu i jego używania, a także program szkolenia, kursów i egzaminów dla zainteresowanych myśliwych. Dekret ten nie ingeruje ani nie zmienia adekwatnych postanowień, funkcjonujących dla broni palnej,...i obowiązuje wyłącznie w trakcie szkolenia i wykonywania polowania łuczniczego. Nie jest to takie skomplikowane, jak chcieliby widzieć to oponenci. Jeśli zaś ktoś ma możliwości - czy udaje się to również w takich chorych systemach i zwyczajach prawnych - jakie pozostały po komunie...to podam przykład Bułgarii i Węgier - gdzie łuk jest w łowiectwie legalny, na równych prawach z bronią palną.
archer3D
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2 lutego 2011, 20:15

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez archer3D » 7 lutego 2011, 00:14

szymon napisał(a):... Jeszcze nie udało mi się znaleźć czegoś na temat łucznictwa w Cambridge Journal - http://journals.cambridge.org/action/di ... aid=297240
czy Journal of Applied Ecology -
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 519.x/full, ale w takich miejscach można się spodziewać publikacji na spokrewnione tematy. Niespecjalnie szukałem (mam teraz sporo innej roboty).


szymon,.. w wyszukiwarkach na podanych przez Ciebie stronach,...wpisz słowo BOWHUNTING. Wyskakuje nie mało tematów.
Pozdrawiam.
archer3D
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2 lutego 2011, 20:15

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez archer3D » 7 lutego 2011, 00:32

novi napisał(a):Ja bym chętnie wziął udział w konfrontacji broni palnej i łuku.


Ciekawe...
Nie słyszałem, by któryś samobójca dysponujący bronią palną - strzelał sobie w serce, natomiast słyszałem, że wielu otwiera sobie żyły...wybierając dość długie odejście.

Co do konfrontacji łuk - broń palna, taki pojedynek odbył się na strzelnicy sportowej w Warszawie. Chodziło o kryterium celności. Dwaj sportowcy: jeden -strzelec ze sportowego pistoletu małokalibrowego, drugi - łucznik ze sportowym łukiem bloczkowym. Dystans 20m. W aspekcie celności - więcej zależy akurat od strzelca niż od broni, ale zgadnijcie kto wygrał :) ?
archer3D
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2 lutego 2011, 20:15

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez novi » 7 lutego 2011, 01:02

Bo ty jak widać niewiele słyszałeś i widziałeś chyba też :)
Pojedynek się odbył... tylko co do tego tematu ma pistolet małokalibrowy?

Ale podoba mi się zaciekłość w jaki łucznicy chcą nas uszczęśliwić i oczywiście to jak autorytatywnie o łowiectwie wypowiada się ktoś kto jak już ustaliliśmy nie ma o nim zbyt wielkiego pojęcia.
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez archer3D » 7 lutego 2011, 01:45

novi napisał(a):... tylko co do tego tematu ma pistolet małokalibrowy?

dygresja z pojedynkiem, nie ma zbyt wiele wspólnego z łowiectwem, chociaż była to forma konfrontacji broni palnej i cięciwowej :)... a dla ignorantów nauka o precyzji trafień z łuku bloczkowego.

Co do wypowiadania się o łowiectwie... to czasy gdy do wypowiedzi uprawniała klanowa legitymacja - już dzieki Bogu minęły.
Masz moje posty na tacy, ...możesz je sobie krytykować, podważać, ośmieszać, byleś podawał rzeczowe kontrargumenty.
A ja chętnie odbiorę naukę od bardziej doświadczonego, ...ale styl "wojskowej fali" i impertynencje, które lubisz najbardziej - to po prostu oznaka niemocy.
archer3D
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2 lutego 2011, 20:15

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez szymon » 7 lutego 2011, 02:26

archer3D napisał(a):szymon,.. w wyszukiwarkach na podanych przez Ciebie stronach,...wpisz słowo BOWHUNTING. Wyskakuje nie mało tematów.
Pozdrawiam.


Fakt. Zapomniałem kazać wyszukiwarce przeszukać wszystko. Ale nie zmienia to faktu, że nie miałbym czasu tego teraz przeczytać. Wstawiłem na szybko linki do...( nie bardzo wiem jak to na polski przetłumaczyć ale każdy widzi do czego to są linki ;) :oops: ) bo wiem, że ludzie tam publikujący zajmują się podobnymi zagadnieniami. Takimi jak, wstawione prze ze mnie, relacje drapieżnik ofiara czy wpływ polowań na populacje dzikich zwierząt. Osobiście niczego jeszcze o łucznictwie z tych stron nie ściągałem ani nie czytałem, a jedynie spodziewałem się tam znaleźć. No i proszę... Kto by pomyślał, że aż tyle :)
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez szymon » 7 lutego 2011, 02:47

Odnośnie pomiaru stresu przed śmiercią
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/article ... 447728.pdf
Wprawdzie niebezpośrednio związane z tematem ale jednak rzuca trochę światła na metodologię i daje jakieś możliwości do ewentualnych porównań.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez archer3D » 7 lutego 2011, 10:20

Dzieki szymon, spróbuję się wczytać, chociaż z angielskim idzie mi trudniej niż z francuskim :oops: :wink: .
Pozdrawiam.
archer3D
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2 lutego 2011, 20:15

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez richy » 7 lutego 2011, 12:39

Też znam dobrze hiszpanski i z Ukraincami dobrze się dogaduje.Tak troche chciałem sie pochwalić.
richy
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2 grudnia 2009, 13:05

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez archer3D » 7 lutego 2011, 12:45

richy napisał(a):Też znam dobrze hiszpanski i z Ukraincami dobrze się dogaduje...


:) Gratulacje. Hiszpański to podstawa na Ukrainie i w Kazachstanie... :wink:
archer3D
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2 lutego 2011, 20:15

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez richy » 7 lutego 2011, 13:02

Może nie podstawa ,ale jest ich dużo w Hiszpani.
richy
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2 grudnia 2009, 13:05

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez szymon » 7 lutego 2011, 13:24

W bibliografii pod tym tekstem jest też sporo ciekawych rzeczy na podobne tematy.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 77 gości
cron