Polowanie z łukiem

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez szymon » 20 marca 2011, 22:37

Ale do czego ci ten łuk? Jaki to ma być, sportowy? To raczej nie to forum. Myśliwski? To raczej też nie bo, póki co, w Polsce się z łukiem nie poluje a zwłaszcza w twoim wieku. Do zabawy? To można sobie zrobić samemu. Ale może archer3D ci coś doradzi (jakieś konkurencje łucznicze i sprzęt) jak sprecyzujesz do czego to ma służyć.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez richy » 20 marca 2011, 22:55

Dajrota,broń ,amunicja, luneta, lornetka itd, to wszystko waży,co hamuje podfruwanie.
jaskin , nie bierz sobie do serca ,to był taki żart .Tak jak szymon podpowiada , tutaj się nie dowiesz bo nikt łukiem w Polsce nie poluje,jedynie ci co mieszkają za granicą tam gdzie można.Wedlug katalogu który
posiadam najtańszy łuk ze wszystkim co jest potrzebne do strzelania(tak mi się wydaje) na początek
kosztuje 129 euro.Czy on jest dobry czy zły nie mam pojęcia.Tak jak z bronią ,kupi za czapkę śliwek i też trzeba zapłacić słono.
richy
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2 grudnia 2009, 13:05

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez Dajrota » 21 marca 2011, 11:11

Szymon, Nowe Brzesko, Proszowice - te okolice. Bez bicia się przyznam, że teraz to nie wiem jak granica województwa idzie, czy się coś pozmieniało czy też nie, ale parę lat temu, jak jeszcze "kieleckie istniało", szła dokładnie granicą pola dziadków mojego lubego. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Dajrota
 
Posty: 227
Dołączył(a): 29 stycznia 2010, 12:05
Lokalizacja: Kraków/Rajbrot

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez szymon » 21 marca 2011, 12:45

Niee, to teraz jesteś małopolska. Myślałem, że to może gdzieś koło mnie ale tobie bliżej do Krakowa :)
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez Dajrota » 21 marca 2011, 15:07

Tak, tak, całkowicie. Okręg krakowski, chociaż diecezja jeszcze kielecka - wiem, bo ślub braliśmy "w łowisku" :D
Avatar użytkownika
Dajrota
 
Posty: 227
Dołączył(a): 29 stycznia 2010, 12:05
Lokalizacja: Kraków/Rajbrot

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez richy » 21 marca 2011, 19:15

No tak , z tymi diecezjami teraz to też ciężko się połapać .
richy
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2 grudnia 2009, 13:05

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez Dajrota » 12 kwietnia 2011, 07:47

A'propos "polowania" z łukiem - jest w ostatnim Łowcu artykuł o ostatnich przypadkach kłusownictwa z łukami sportowymi. Do głowy mi nie przyszło, że coś takiego może się u nas dziać... No ale jak złota polska młodzież nakupiła sobie łuków sportowych, to musi na czymś testować... :evil: Nogi z miejsca, w którym plecy tracą swą szlachetną nazwę powyrywać!!! Zdjęcia żywej sarny z wbita na wylot strzałą są przerażające. Wiem, że łuk sportowy i strzały do niego nie mają się do myśliwskiego, ale ja to mogę wiedzieć, natomiast samozwańczy Robin Hood'zi już nie raczą.

Ech, a my dywagujemy nad zwiększeniem dostępu do broni dla przeciętnego obywatela...
Avatar użytkownika
Dajrota
 
Posty: 227
Dołączył(a): 29 stycznia 2010, 12:05
Lokalizacja: Kraków/Rajbrot

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez richy » 12 kwietnia 2011, 21:06

Chcąc niechcąc ,podobno powstało ,, Polskie stowarzyszenie myślistwa łuczniczego,,.Widocznie może się coś zmienić.
richy
 
Posty: 229
Dołączył(a): 2 grudnia 2009, 13:05

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez novi » 13 kwietnia 2011, 17:12

Dajrota napisał(a):Ech, a my dywagujemy nad zwiększeniem dostępu do broni dla przeciętnego obywatela...


A dlaczego dla nieprzeciętnego tak, a dla przeciętnego nie?
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez davos » 17 kwietnia 2011, 11:05

Bo przeciętny obywatel spełnił określone normy i przez ten fakt stał się nieprzeciętny, uzyskując prawo do posiadania broni :D Ładnie wymyśliłem? Jak Hubert darzy? Pilnujecie pól?
davos
 
Posty: 124
Dołączył(a): 22 września 2009, 21:33
Lokalizacja: z krzaków

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez archer3D » 10 maja 2011, 23:10

jaskin napisał(a):Witam. Domyślam się, że to nie jest ten temat, bardzo przepraszam, ale nie znam się zbytnio na forach. Czy możecie mi doradzić jaki kupić na początek łuk myśliwski. Mam 165 cm wzrostu i ważę około 60 kg. Nie jestem chucherkiem. Dysponuję około 500zł. Proszę mnie nie wyśmiać, ale na razie dysponuję tylko taką kwotą. Czy to wystarczy na początek, aby nie kupić badziewia?


łuk bloczkowy dla Ciebie, powinien mieć:
siłę naciągu - 50 funtów
dł. naciągu - 26-26.5 cala
rozstaw osiowy - 30-35 cala
wysokość cięciwy - min. 7 cali
najlepiej słabo-refleksyjny majdan
(łuki o mocno refleksyjnych majdanach, są dość trudne, dobre dla doświadczonych łuczników)

Dobrym wyborem na początek byłyby łuki f-my Fred Bear Archery, niekoniecznie najnowsze. Mają najlepszy wg mnie stosunek jakość/cena. Można znaleźć używane, np. Truth2 - doskonały, łatwy i wybaczalny łuk myśliwski z 2008 roku, którym można strzelać również dyscyplinę 3D, w kategorii HU (hunter).

Gorzej będzie z uskładaną kwotą, bo 500zł...to mniej więcej 1/4 - 1/5 z tego czego potrzebujesz.
Ale warto przyoszczędzić i nie kupować byle czego. Przestrzegam przed azjatyckim badziewiem za 300-600zł. ze sklepów wiatrówkowych, które z łukami - poza zbliżonym wyglądem, nie mają wiele wspólnego.
archer3D
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2 lutego 2011, 20:15

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez archer3D » 10 maja 2011, 23:45

Dajrota napisał(a):... No ale jak złota polska młodzież nakupiła sobie łuków sportowych, to musi na czymś testować...


Łuk sportowy może być również doskonałym łukiem myśliwskim, jeśli skonfiguruje się jego ustawienia z odpowiednią strzałą, wyposażoną w myśliwski grot.
Myślistwo łucznicze - to nie jest jednak zajecie dla każdego, kto naoglądał się filmików i ma wystarczającą krzepę by napiąć myśliwski łuk. Podobnie by być myśliwym-sokolnikiem, nie wystarczy kupić sobie sokoła.
Standardowa wiedza o polowaniu z bronią palną jest łucznikowi mniej więcej tak samo przydatna jak i sokolnikowi. Bowhunting to odrębna, choć pokrewna sztuka łowiecka, wymagająca m.in. łuczniczej pasji, wielkiej cierpliwości i pogodzenia się z faktem, że skuteczność w tej dziedzinie uzyskuje się po latach ćwiczeń i prób z łukiem,...dokładnego poznania terenu i zwyczajów lokalnej zwierzyny, umiejetności kamuflażu, zachowania się i wabienia. Nie można po prostu wyjąć łuk i strzały z walizki...pójść do lasu i ustrzelić napotkaną przypadkiem sztukę. Próby polowania z łukiem przez ciekawskich zapaleńców...są zawsze nieudane...co świetnie zademonstrował artykuł w Łowcu Polskim o dwóch karygodnych wypadkach kłusownictwa łuczniczego.

Podejdź lub przywab kozła lub byka na odległość nie większą niż 30m i wykonaj w jego obecności ruch rękami podobny do napinania łuku. Jeśli po wykonaniu tego ruchu kozioł lub byk nie zauważy Cię jeszcze przez 10-15sek. - to Twoja zdolność do polowania z łukiem jest już zadowalająca. Następnie opanuj łucznictwo w stopniu takim, byś zawsze, w każdej sytuacji, pozycji i postawie (stojąc, siedząc, klecząc,...) trafiał w papierowy talerzyk o średnicy 20cm, z odlegości przynajmniej 30m. Wtedy dopiero jesteś jako tako przygotowany technicznie i taktycznie, do bowhuntingu.
archer3D
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2 lutego 2011, 20:15

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez archer3D » 17 maja 2011, 10:19

Informujemy, że na stronie www.bowhunting.pl został utworzony nowy panel o nazwie: Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego, gdzie należy szukać wszelkich nowości związanych z działalnością PBA.
archer3D
 
Posty: 43
Dołączył(a): 2 lutego 2011, 20:15

Re: Polowanie z łukiem

Postprzez ZIEMOWIT » 6 października 2011, 11:57

Wszystkich zainteresowanych praktyczną stroną tematyki myślistwa łuczniczego, zapraszam w imieniu Polskiego Stowarzyszenia Myślistwa Łuczniczego na najbliższe warsztaty - organizowane w celu przybliżenia tej odmiany łowiectwa a także pod kątem przygotowania do kursu EBEP (European Bowhunter Education Program) – którego zdany egzamin uprawnia do polowania z łukiem myśliwskim w krajach, w których jest to dozwolone. Uczestnictwo w warsztatach jest nieodpłatne. Szczegóły w linku poniżej :

http://www.bowhunting.pl/index.php?opti ... &Itemid=17

Darz Bór
ZIEMOWIT
 
Posty: 1
Dołączył(a): 6 października 2011, 11:48

Poprzednia strona

Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 103 gości