Dzik sarna itd...

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Dzik sarna itd...

Postprzez MAREK Ł » 29 października 2010, 10:02

Witam mam pytanko?
Może i proste ale pytałem paru kolegów i nikt nie potrafił mi tego wyjaśnić...
Jak dzik lub sarna ...która się spłoszy i z impetem wpadnie do lasu nie zabije się o drzewa skoro nic nie widać bo jest noc! :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Proszę o wyjaśnienie tego tematu.
Pozdrawiam...
MAREK Ł
 
Posty: 86
Dołączył(a): 22 czerwca 2008, 19:59
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez MARS » 29 października 2010, 18:23

Mają zapewne dużo więcej pręcików w siatkówce dzięki czemu w nocy widzą o wiele więcej niż człowiek.
MARS
 
Posty: 544
Dołączył(a): 4 maja 2004, 09:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez MAREK Ł » 29 października 2010, 20:56

Kolego dzik również????
MAREK Ł
 
Posty: 86
Dołączył(a): 22 czerwca 2008, 19:59
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez MARS » 31 października 2010, 16:54

W końcu dzik ma nocny tryb życia
MARS
 
Posty: 544
Dołączył(a): 4 maja 2004, 09:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez MAREK Ł » 31 października 2010, 18:03

Zgadzam się ale po zmroku wzrok ma bardzo słaby a jeszcze pośród drzew jak on się nie zabije o nie jak ucieka do lasu :roll: :roll: ...Może ktoś z kolegów wyjaśni jaśniej i bliżej ten temat...
POZDRAWIAM...
MAREK Ł
 
Posty: 86
Dołączył(a): 22 czerwca 2008, 19:59
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez kopik » 1 listopada 2010, 07:48

Sarny najczęściej żerują o świcie i zmierzchu, aktywne również są w noce kiedy świeci księżyc, oraz kiedy leży śnieg, poza tym zarówno sarna jak i dzik wychodzą na żer w miejscach dla nich bezpiecznych, i w razie zagrożenia wracają tą samą ścieżką, zazwyczaj za osobnikiem dorosłym doświadczonym który zna każde drzewo.
Darz Bór
kopik
 
Posty: 106
Dołączył(a): 4 grudnia 2008, 21:33
Lokalizacja: tarnów

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez mysliwy21 » 17 listopada 2010, 20:55

w montowane noktowizory abo co lep[szego :lol: :lol:
mysliwy21
 
Posty: 211
Dołączył(a): 31 stycznia 2008, 19:48
Lokalizacja: okolice przeworska

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez szymon » 18 listopada 2010, 17:58

O małe drzewa się rozbijają a duże pewnie słyszą. Taka mini echolokacja. Ludzie też by mogli gdyby poćwiczyli. Nawet bez ćwiczenia jesteśmy w stanie usłyszeć, że zbliżamy się do ściany. Niektórzy niewidomi zresztą opanowali tę sztukę do perfekcji. Nie słyszą oczywiście ultradźwięków ale słyszą echo - dźwięk odbity od przeszkód. Poza tym często uciekają znanymi sobie przesmykami. Nawet gdyby widziały w nocy lepiej niż np. ludzie, to i tak niewiele by im to pomogło bo mają oczy skierowane na boki dla zwiększenia pola widzenia. To powoduje, że nie widzą tego co znajduje się bezpośrednio przed nimi i za nimi. I owszem, czasem rozbijają się też i o duże drzewa. Nie wiem czy akurat dziki ale widziałem kilka kopytnych wpadających na różne przeszkody podczas ucieczki nawet w dzień.
Oczywiście to tylko moja hipoteza. Fajny pomysł do sprawdzenia. Akurat kiedy mam wymyślić temat projektu. Użycie echolokacji przez spłoszone dziki Sus scrofa :)
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez MAREK Ł » 18 grudnia 2010, 16:58

Koledzy może ktoś ma jeszcze jakieś konkretną odpowiedz.Wydaje mi się ze każdego drzewa w lesie to zwierzyna nie zna.Może ktoś jakiś sensowny pomysł podrzuci.Pozdrawiam
MAREK Ł
 
Posty: 86
Dołączył(a): 22 czerwca 2008, 19:59
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez Patryk100 » 12 marca 2011, 22:16

Jest taka możliwość,że Jelenie zrzucają poroże już w połowie lutego, albo nawet ciut wcześniej?
Patryk100
 
Posty: 4
Dołączył(a): 12 marca 2011, 22:01

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez szymon » 13 marca 2011, 13:36

MAREK Ł, jak biegniesz w nocy znaną leśną ścieżką, nawet wąską, to nie musisz znać każdego drzewa, żeby się w któreś nie wkomponować. Zresztą spróbuj sam przebiec kiedyś nocą przez krzaki tak szybko jak potrafisz :) Mnie się zdarzało i to jeszcze z dodatkową motywacją (najlepiej jak cię coś lub ktoś goni ;) ) Zdziwisz się jak szybko człowiek jest w stanie biegać po nocy, skutecznie omijając wszelkie niebezpieczne przeszkody i jak mało go wtedy obchodzi, że się rozbija o te mniej niebezpieczne :lol:
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez molok78 » 15 marca 2011, 20:31

Opowiadał mi kiedyś stary myśliwy jak strzelał do dzika,dzik przestraszony ruszył ze skraju lasu przez drzewa i po paru susach padł.Z tabakiery leciała farba.Zabrał warchlaka do domu,przy obielaniu okazało się że nie ma otworu wlotowego ani wylotowego po kuli.Dzik zabil się sam przestraszony hukiem wystrzału.Czy to może być prawda ?
Avatar użytkownika
molok78
 
Posty: 188
Dołączył(a): 23 stycznia 2009, 20:12
Lokalizacja: lubuskie

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez MAREK Ł » 16 marca 2011, 19:32

Witam!
Moim zdaniem to nie jest zwierzyna zapamiętać gdzie jakie drzewo jest w lesie lub gdzieś indziej pominę fakt ze człowiek lub nawet wiatr może drzewo ściąć lub złamać a wtedy zwierz nie wie jak drzewa w lesie leżą.Wiedz jak zwierzę uciekające (dzik) omija drzewa skoro ma taki słaby wzrok?????
Pozdrawiam i proszę o posty może ktoś to wyjaśni.....
MAREK Ł
 
Posty: 86
Dołączył(a): 22 czerwca 2008, 19:59
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez szymon » 16 marca 2011, 23:20

Przyznam, że trochę mnie irytuje twoje podejście do sprawy. Co najmniej kilka osób odpowiedziało ci podając możliwe przyczyny lub przecząc twoim spostrzeżeniom a ty z uporem maniaka zadajesz w kółko to samo pytanie. Chcesz otrzymać odpowiedź w miarę możliwości trafną, czy taką, która potwierdzi to co ci się wydaje?
Po co komu znać drzewa na pamięć? Nie wystarczy ci, że idziesz czy biegniesz znaną sobie ścieżką? Nigdy ci się nie zdarzyło biegać w nocy po lesie? Spróbuj i będziesz miał odpowiedź jakiej nikt inny ci nie da. Poważnie. To nie jest taki znowu problem dostrzec pień grubego drzewa z kilku metrów, nawet w nocy.
Echolokacja to też nie żart. Poszukaj sobie na www.google.pl albo tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Echolokacja
Życzę więcej inicjatywy i mniej oczekiwań.

molok78
Pewnie, że to możliwe. Nie raz widziałem jak uciekające zwierzęta rozbijają się o drzewa. Co prawda nigdy ze skutkiem śmiertelnym ale jednak. Paniczna ucieczka dzikich zwierząt jest podobna do naszej - czyli paniczna i chaotyczna. Jak się uda to się uda...
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez Dajrota » 17 marca 2011, 08:09

szymon, ja jednak myślę, że w grę mogą wchodzić jakieś moce piekielne pozwalające nadnaturalnie omijać drzewa, a nawet krzewy :evil: - obawiam się, że w całą sprawę mogą być zamieszane najwyżej postawione osoby w kraju...
Avatar użytkownika
Dajrota
 
Posty: 227
Dołączył(a): 29 stycznia 2010, 12:05
Lokalizacja: Kraków/Rajbrot

Następna strona

Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 42 gości