Dzik sarna itd...

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez MAREK Ł » 19 marca 2011, 19:40

Wiedz Koledzy jak jest naprawdę???
Pozdrawiam...
MAREK Ł
 
Posty: 86
Dołączył(a): 22 czerwca 2008, 19:59
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez szymon » 19 marca 2011, 20:28

Jak naprawdę jest nikt niee wie, łooo!
Kornik ryję dziurę w drzeewie, łooo!
:lol:
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez MAREK Ł » 26 marca 2011, 16:44

Więc nie dowiemy się prawdy jak zwierzę widzi nocą???
Pozdrawiam...
I czekam na odzew bo jestem ciekawy jak to jest w przyrodzie ....
MAREK Ł
 
Posty: 86
Dołączył(a): 22 czerwca 2008, 19:59
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez szymon » 26 marca 2011, 23:51

Ależ my doskonale wiemy jak zwierzęta, takie jak dziki czy jelenie, widzą w nocy. Przede wszystkim posiadają tapetum lucidum (http://www.jstor.org/pss/3783989) - odblaskową powłokę położoną bezpośrednio za siatkówką, która odbija szczątkowe światło powodując, że receptory światłoczułe są naświetlane dwukrotnie. Praktycznie podwaja więc ilość światła wpadającego do oka.
Dziki mają również ośmiokrotnie więcej pręcików - receptorów światłoczułych umożliwiających widzenie czarno-białe w warunkach słabego oświetlenia, niż, wrażliwych na kolor i przydatnych w dobrych warunkach oświetleniowych, czopków: http://www.hkmj.org/article_pdfs/hkm9512p302.pdf
Ale jest to raczej mało istotne podczas nocnej ucieczki. Po pierwsze ludzie mają 20 razy więcej pręcików niż czopków więc wynik świni nie jest niczym nadzwyczajnym, po drugie dziki i jelenie mają oczy skierowane na boki co służy raczej zwiększeniu pola, jako-takiego, widzenia niż skupieniu wzroku na konkretnym obiekcie. Świadczy o tym również brak fovea centralis.
Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że zwierzęta te do nocnej orientacji w terenie wykorzystują również, a może przede wszystkim, słuch.
Wszystko to jest w dotychczasowych odpowiedziach na twoje pytanie. Trzeba tylko czytać ze zrozumieniem i używać czasem wyszukiwarki. Jakbyś rzeczywiście był "ciekawy jak to jest w przyrodzie", to dawno sam byś coś znalazł albo chociaż przeczytał to co do ciebie napisali inni forumowicze i przebiegł byś się w nocy po lesie tak jak ci proponowałem. Nie ma lepszego sposobu na zrozumienie przyrody jak przetestowanie jej praw na własnej skórze.
Teraz ja mam do ciebie pytanie - na jakiej podstawie twierdzisz, że dziki podczas panicznej ucieczki z mistrzostwem omijają przeszkody? Ktoś to sprawdził, zmierzył, opisał czy tylko tak ci się wydaje?
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez MAREK Ł » 27 marca 2011, 13:44

Witam poluje parę lat i z mojego doświadczenia i innych myśliwych starszych którzy polują nikt nie słyszał i nie widział ze dziki w nocy widzą lub nie widzą.
A ze zgrabnością omijają różne przeszkody.Mogę się mylić bo jestem tylko człowiekiem ale skoro dzik ma słaby wzrok to chyba i w nocy też słabo widzi.Tak mi się wydaje mogę się mylić oczywiście dlatego pytam jak zwierzęta widzą...Nie jestem złośliwy tylko chciał bym odpowiedzieć moim kolegą którzy mi towarzyszą w polowaniach (nie są oni myśliwymi)ale różne pytania mają.Pozdrawiam i miłego dnia życzę...
Ja teraz jestem w Niemczech w pracy i z kolegami na tematy łowieckie często rozmawiam... :o
MAREK Ł
 
Posty: 86
Dołączył(a): 22 czerwca 2008, 19:59
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dzik sarna itd...

Postprzez szymon » 27 marca 2011, 13:59

"Słabo widzą" to jest pojęcie względne. Niby dziki mają ogólnie mniej niż ludzie pręcików w stosunku do czopków ale też są one inaczej rozmieszczone, tak, żeby lepiej służyły ich trybowi życia i mają, zdaje się, nieco inną budowę. Do tego są one rozłożone na większej powierzchni i oświetlane przez większe otwory (większe źrenice). Wszystko to jest jeszcze wspomagane błoną odblaskową. Trudno to nazwać gorszym wzrokiem. Fakt, czytać się nie nauczą choćby bardzo chciały bo bez dołka środkowego i z małym polem widzenia stereoskopowego nie są w stanie skupić wzroku na jednym małym obiekcie. Ale trudno to uznać za wadę u dzika, którego najlepszą szansą na przeżycie jest zauważenie ruchu w jak najszerszym zakresie a nie skupianie wzroku na literkach.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Poprzednia strona

Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości
cron