Mysliwskie zwyczaje

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Mysliwskie zwyczaje

Postprzez Dajrota » 17 kwietnia 2012, 19:07

Witam!

Mam do Was ogromną prośbę - ponieważ zainteresowały mnie ostatnio wszelkie zabobony, gusła i tajemne tradycje łowieckie, chciałam Was prosić, abyście zamieścili tutaj te, które sami znacie (może z powodzeniem stosujecie?). Szczególnie zależy mi na mniej znanych, zapomnianych, skomplikowanych czy regionalnych, które ciężko znaleźć w literaturze tematu. Może macie jakieś własne? Może ktoś opowiadał Wam o jakichś wyjątkowo dziwnych? Będę bardzo wdzięczna za każdy wpis na ten temat.

Z góry dziękuję!

Darz Bór!
Avatar użytkownika
Dajrota
 
Posty: 227
Dołączył(a): 29 stycznia 2010, 12:05
Lokalizacja: Kraków/Rajbrot

Re: Mysliwskie zwyczaje

Postprzez D@N » 17 kwietnia 2012, 19:22

A "Mity i przesądy myśliwskie" Edwarda Szałapaka znasz?

Darz Bór
D@N
D@N
 
Posty: 122
Dołączył(a): 31 października 2006, 16:46
Lokalizacja: pomorskie

Re: Mysliwskie zwyczaje

Postprzez kuki » 23 kwietnia 2012, 23:32

Mój ojciec mawiał, że pecha na polowaniu przynosi kobieta (czyt. baba) w okularach spotkana jako pierwsza osoba po wyjściu myśliwego z domu w drodze na polowanie. Pamiętam, po powrocie jak nic nie strzelił to czesto mówił "to przez tą babę w okularach". Pamiętaj także jak mówił: na polowaniu naboju nie pożyczaj bo sobie przypisane szczęście drugiemu myśliwemu wraz z tym nabojem oddajesz.
Popularne kolanko już w XX wieku sie nie sprawdzało. Po dość wysokim "braniu kolanka" sięprzeważnie nic nie strzeliło. A gdy kolanka nie było najczęściej się wtedy zwierza dopadało. Nie pomogą odymiania, okadzania, pełne wiadra wody, osławione kolano i ta flinta krupa kiedy strzelec ino doopa. Jednak to dobrze,że dla ogólnego okraszenia naszej łowieckiej przygody miejsce na tajemną wiedzę myśliwską także się znajdduje.
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź


Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 110 gości