Patron św. Hubert

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Patron św. Hubert

Postprzez artemidka » 4 lipca 2014, 17:23

Witajcie!
Interesuje mnie legenda o patronie świętym Hubercie. Znam jej historię, znam parę faktów na temat postaci, nie wiem jednak jak powstała legenda. Czy ktoś z Was wie gdzie są jej źródła? I jak ją rozumieć? Święty Hubert został w końcu świętym wtedy, kiedy porzucił polowania i hulankę a stał się duchownym. Dlaczego właśnie do niego należy się modlić o powodzenie na łowach? Jak myślicie?
artemidka
 
Posty: 3
Dołączył(a): 4 lipca 2014, 17:20

Re: Patron św. Hubert

Postprzez borowik » 4 lipca 2014, 17:38

Taka sama legenda dotyczy św. Eustachego, który w Polsce przed św. Hubertem patronowal myśliwym. św. Hubert przywędrowal do Polski w czasach saskich.
Jak powstaja legendy - nie wiadomo.
Jak np. powstala legenda o św. Florianie patronie Polski i strażaków?
Dlaczego woły ciągnące z Rzymu wóż z ciałem św. Floriana stanęły na Kleparzu i stały tak długo aż obiecano wybudować kościół św. Floriana i dopiero po tem poszły dalej do Krakowa i na Wawel. Dlaczego pożar tego kościoła osobiście zgasił św. Florian lejąc na niego wodę z dzbana czy stągwi.
Jak powstała legenda o Piotrowinie zeznającym pięć lat po swojej śmierci na procesie? A o św. Jerzym i zabijaniu smoka ?
borowik
 
Posty: 729
Dołączył(a): 5 kwietnia 2005, 13:01

Re: Patron św. Hubert

Postprzez artemidka » 4 lipca 2014, 19:58

No tak, faktycznie trudno o źródła legend.
Zastanawiam się po prostu dlaczego ktoś mógł uznać św. Huberta patronem myślistwa skoro on przestał być myśliwym po objawieniu...?
artemidka
 
Posty: 3
Dołączył(a): 4 lipca 2014, 17:20

Re: Patron św. Hubert

Postprzez borowik » 4 lipca 2014, 21:27

W legendach dość trudno o logikę. Nawet myślę, że logiczna legenda nie jest legendą.

Św. Weronika ( czyli Vera ikona czyli, prawdziwy obraz) została świętą i patronką fotografów chociaż tylko raz w życiu wykonała odbitkę.
A św. Hubert się sporo napolował zanim porzucił hulaszczy tryb życia i zostal biskupem.
borowik
 
Posty: 729
Dołączył(a): 5 kwietnia 2005, 13:01

Re: Patron św. Hubert

Postprzez bock » 5 lipca 2014, 08:04

Super że borowik wspomniał o kulcie Eustachego, który jest trochę w ,,cieniu'' miłościwie nam panującego św. Huberta :wink:
Warto wspomnieć także o patronie sokolników św. Bawo (Bawon). Barwna postać!
Avatar użytkownika
bock
 
Posty: 244
Dołączył(a): 13 lutego 2008, 19:01
Lokalizacja: http://giwera.ubf.pl/news.php

Re: Patron św. Hubert

Postprzez Cyzio » 5 lipca 2014, 12:10

Witam.
A tak na nieśmiało wspomnę :oops: Św Eustachy jest patronem mojego Koła.
Darz Bór.
Cyzio
ponad 2000 postów!
ponad 2000 postów!
 
Posty: 2336
Dołączył(a): 19 kwietnia 2004, 22:42
Lokalizacja: Sudecka Kraina Łowiecka.

Re: Patron św. Hubert

Postprzez bock » 5 lipca 2014, 15:25

Cyzio bez urazy ale odrobinę zazdroszczę! :D
Avatar użytkownika
bock
 
Posty: 244
Dołączył(a): 13 lutego 2008, 19:01
Lokalizacja: http://giwera.ubf.pl/news.php


Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości