Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez ryjjec » 14 lutego 2015, 22:30

canoe... miłej lektury!
ryjjec
 
Posty: 837
Dołączył(a): 25 lutego 2014, 21:28

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez canoe22137 » 14 lutego 2015, 22:38

Tak, stowarzyszenie wilk. Pani doktor twierdzi, że wilki nikogo nigdy nie atakowały... Brak słów.
Znam status prawny wilka w Polsce.
Najwyższy czas to zmienić!!!
canoe22137
 
Posty: 10
Dołączył(a): 13 lutego 2015, 11:57

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez Hunter11 » 15 lutego 2015, 00:01

ryjjec Wpłaciłeś kiedyś na to konto :?:
Avatar użytkownika
Hunter11
 
Posty: 168
Dołączył(a): 5 stycznia 2014, 17:49
Lokalizacja: Żywiec

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez szymon » 15 lutego 2015, 00:45

Ależ ja mieszkałem przy lasach gdzie są wilki przez ponad 20 lat. Chodziłem tam na grzyby, jagody, ryby... Nigdy żadnych problemów. O wilkach wiedziałem bo myśliwi mi opowiadali a ostatnio znalazłem wilczego balasa. I tyle jeśli chodzi o niebezpieczeństwa.

Tak wiem. W Indiach. Ile razy mam jeszcze powtórzyć, że to inny podgatunek, inny kraj i zupełnie inne reala?

Podnosisz sprawę problemu wilków w Polsce jakoby to ostatnio w związku ze wzrostem ich liczebności, wzrosło zagrożenie dla ludzi. Pytam poraz czwarty. Ile było w Polsce potwierdzonych, śmiertelnych ataków wilków na ludzi w zeszłym roku? Rozumiesz pytanie? Możesz mi odpowiedzieć?
Nie interesuje mnie dawno, dawno temu, za górami, za lasami, w czasach wojny kiedy wilki jadały ludzkie trupy częściej niż dziczyznę. Interesuje mnie w Polsce w zeszłym roku.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez canoe22137 » 15 lutego 2015, 01:00

Ostatnio w Polsce nie było. Ale jak już pisałem - wilki wpadają na podwórka, zagryzają psy przy budzie. Ludzi się nie boją.
Jesteś uparty. Ale jak wilk kogoś zeżre, to będzie problem.
Wiesz, to tak samo, jak wpadłaby do Ciebie wataha nieobliczalnych ludzi, zarąbała psa i pobiegła dalej. W statucie mają napisane, że ludzi nie atakują. Czułbyś się bezpiecznie?
Poza tym, ja Ciebie nie przekonam, ani Ty mnie, więc bez sensu prowadzić tą dyskusję. W Iranie też jest inny podgatunek (bo też były śmiertelnie zagryzienia), na Kaukazie też? Może tamte wilki gryzą, a ten nasz tutaj to takie łagodne stworzonko.
canoe22137
 
Posty: 10
Dołączył(a): 13 lutego 2015, 11:57

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez canoe22137 » 15 lutego 2015, 01:01

Poza tym 20 lat temu wilków było mało i się bały, bo była duża presja ze strony ludzi. Co to jest wilczy balas?
canoe22137
 
Posty: 10
Dołączył(a): 13 lutego 2015, 11:57

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez szymon » 15 lutego 2015, 01:34

Tak, w Iranie występuje podgatunek Canis lupus pallipes, na Kaukazie może być np. Canis lupus campestris. Ale nie chodzi o to czy tamte wilki gryzą a nasze nie. Wszyscy wiemy, że wilk to zwierze drapieżne i ugryźć potrafi. Problem w tym, że przypadki z Indii, Iranu czy innych państw nijak się mają do nas, nie mają i nie powinny mieć wpływu listę zwierząt łownych w Polsce. A w Polsce poza odosobnionymi wypadkami ataków na psy czy zwierzęta gospodarskie, ewentualnie niegroźnymi incydentami z ludźmi, z wilkiem problemów nie ma. Więc o co ci tak naprawdę chodzi?
Co jakiś czas w górach ktoś ma bliskie i niebezpieczne spotkanie z niedźwiedziem. Czy to znaczy, że już czas włączyć niedźwiedzie na listę gatunków łownych?
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez canoe22137 » 15 lutego 2015, 03:39

NIedźwiedzie są tylko w górach i jest ich dużo mniej niż wilków. Wilki są już prawie wszędzie. I ataków na gospodarstwa jest multum, nie są to, jak to napisałeś odosobnione przypadki.
Chodzi mi o bezpieczeństwo. Bo ludzie mają się nie bać, ich strach jest irracjonalny, na pewno wilki nie zaatakują. Zaręczysz, że nie zaatakują ludzi? Co postawisz na szale? Swoją głowę? Powiesz: tak, mieszkańcy Borów Tucholskich, ja szymon z anglii zaręczam wam moją własną głową, że nic wam się nie stanie??Ja wam to gwarantuję?
Daruj sobie, tak jak Ci pisałem ileś lat temu to była zupełnie inna sytuacja. Wpadały wtedy wilki do Ciebie i zagryzały Ci psy na podwórku?
Dziwne, że większość ludzi, z którymi mam do czynienia wyraża poglądy podobne do moich. Obrońcy wilka przeważnie rekrutują z okolic, gdzie ich nie ma (duże miasta), i dodatkowo padają stwierdzenia:
1) Lepiej zabezpieczajcie swoje zwierzęta
2) Kupcie więcej psów albo nie trzymajcie ich przy budzie na łańcuchu
3) Najlepiej się stamtąd wyprowadźcie, bo lasy i te tereny to ostoja wilka
4) To normalne, że zagryzły owce, w końcu wilki muszą coś jeść
5) Wilki na pewno nie zaatakują ludzi. Wasz strach jest wyimaginowany
I to nie jest normalne.
canoe22137
 
Posty: 10
Dołączył(a): 13 lutego 2015, 11:57

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez ryjjec » 15 lutego 2015, 09:51

Hunter11 napisał(a):ryjjec Wpłaciłeś kiedyś na to konto :?:


A o co kaman?
ryjjec
 
Posty: 837
Dołączył(a): 25 lutego 2014, 21:28

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez ryjjec » 15 lutego 2015, 10:28

canoe22137 napisał(a):Tak, stowarzyszenie wilk. Pani doktor twierdzi, że wilki nikogo nigdy nie atakowały... Brak słów.
Znam status prawny wilka w Polsce.
Najwyższy czas to zmienić!!!


...W przypadku zabicia osobnika z pary rodzicielskiej dochodzi do poważnych zaburzeń w strukturze watahy.
Znane są przypadki osamotnionych samic, które aby wyżywić swoje młode napadały regularnie na inwentarz,
a potem uczyły tego podrośnięte już szczenięta. Intensywne kłusownictwo na wilkach może spowodować
wzrost szkód w zwierzętach gospodarskich w otoczeniu kompleksu leśnego...

canoe... cytat z powyższego linka. Myślisz, że oni nie wiedzą, że wilk to drapieżnik? Hehe
Jak byś swoją energię spożytkował na edukowanie społeczeństwa, na zwalczanie kłusownictwa to się
naprawdę przyczynisz do tego, że wilk nigdy nie zabije matki z dzieckiem...

Widziałeś kiedyś wilka w cyrku? A lwa lub tygrysa? O czym to świadczy? Zrobisz co chcesz...
ryjjec
 
Posty: 837
Dołączył(a): 25 lutego 2014, 21:28

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez ryjjec » 15 lutego 2015, 10:49

ryjjec
 
Posty: 837
Dołączył(a): 25 lutego 2014, 21:28

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez szymon » 15 lutego 2015, 14:07

canoe22137 napisał(a):Wpadały wtedy wilki do Ciebie i zagryzały Ci psy na podwórku?


Nie wpadały wtedy i nie wpadają teraz. Dom tam nadal stoi. Ludzie i psy nadal w nim mieszkają, a wilków jest więcej niż było.
W wypadku ataku na zwierzęta gospodarskie, hodowcom należą się odszkodowania. Teraz ze skarbu państwa. Jeśli by posłuchać twoich sugestii odszkodowania będą wypłacane z kasy kół łowieckich.

Ale w jednym się zgodzę. Jeżeli w jakimś regionie zanotowano wyjątkowo dużą liczbę ataków na zwierzęta hodowlane, domowe, czy nawet ludzi, to w tym regionie odstrzał powinien być okresowo dozwolony. Tyle, że takie decyzje były już podejmowane i nie jest to nic nowego. A strzelanie do wilków w całym kraju, w momencie gdy w niektórych miejscach jest ich tak mało, że wiedzą o nich jedynie naukowcy i co niektórzy zagorzali myśliwi i grzybiarze, jest nieporozumieniem.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez davos » 22 lutego 2015, 21:26

Czytam Wasze wypowiedzi i muszę przyznać, że bliżej mi do stanowiska canoe niż jego oponentów. Jakoś bardziej odpowiada mi las do którego wchodzę bez obaw niż las w którym latają dzikie bydlęta z paszczą pełną kłów. Po co mi wilki w lesie? Wolę las bez wilków.
davos
 
Posty: 124
Dołączył(a): 22 września 2009, 21:33
Lokalizacja: z krzaków

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez szymon » 22 lutego 2015, 23:28

A po co w ogóle las? Wszędzie albo błoto, albo jakieś trawy. Ani tam rowerem ani samochodem wjechać. Kleszczy pełno, choróbsko można złapać, komary tną jak cholera a do tego nic nie widać bo ciągle jakieś krzaki i drzewa na drodze. Niektóre to nawet potrafią na łeb znienacka spaść. Jakby tego było mało, to praktycznie wszystko co tam żyje, to w szkodę człowiekowi wchodzi. A wyciąć to w cholerę będzie widok ładny po horyzont. Asfalt ciepnąć to się motorem chociaż pojeździ. Nikt się już wtedy nie zgubi i nikogo żmija nie ugryzie.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: Wilki - może czas rozpocząć odstrzał?

Postprzez davos » 22 lutego 2015, 23:57

A grzyby? A czym bym zakąszał jakbyś mi las wyciął? Las jest trochę pożyteczny bo tam strumyk płynie z wolna, rozsiewa zioła maj, tam i ptaszek kwili w gałęziach, i żuk gnojarz dudni basem, więc sam widzisz, że las ma i dobre strony. Tam mogę sobie wystrugać spławik z kory albo z klocka wyrzeźbić Jezuska frasobliwego, co samo w sobie jest już korzyścią jeśli małą materialnie, to wielką duchowo. Wilk jako taki w lesie mi nie pasuje, bo lata z dużym uzębieniem i zagryza zajączki. O czerwonym kapturku nawet nie wspomnę, bo nikt tak do końca nie wie ,jakie były między nimi relacje. Tak czy siak, jestem przeciwny wilkom w moim lesie
davos
 
Posty: 124
Dołączył(a): 22 września 2009, 21:33
Lokalizacja: z krzaków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości