Skrypt egzotyczny

Rozmowy na tematy aktualne, problemowe, niewygodne

Moderator: Cyzio

Skrypt egzotyczny

Postprzez Quatl » 19 kwietnia 2022, 08:53

(odc.1) Meandry wiedzy o ssakach na Czarnym Lądzie
A może monitoring zwierząt w Ngel Nyaki Forest Reserve (wschodnia Nigeria) przy wsparciu jakiejś polskiej ekipy naukowej?
6 marca 2022 ekipa projektu Nigeria Montane Forest Project uchwyciła na zboczu leśnego rezerwatu Ngel Nyaki stworzenie podobne do psa, które okazało się zwierzęciem znanym jako szakal pręgowany Lupulella adusta. 3 lutego stwierdzono tam również jakieś bliżej nieznane zwierzę z rodziny Galagidae, pozyskane przez kłusowników. Pomimo tych rekordów potrzebne są akademickie badania nad zwierzętami z tego rezerwatu, przy współudziale z gremium myśliwych, które podróżuje do Afryki. Mogą to być wręcz przełomowe badania populacji tych przeoczonych ssaków w Afryce Zachodniej. Inne gatunki (np. przez włoskich naukowców) stwierdzone w niezbyt znanych kompleksach tej części Nigerii to m.in. małpy cercopithecus, duże gryzonie, małe drapieżniki np. bdeogale i leśne kopytne. Projekt badawczy, którego podstawami może być ocenienie zespołu ssaków drapieżnych tego regionu Afryki. Docenione może być finansowanie kosztów paliwa i transportu, zakup osprzętu i fotopułapek, wyposażenie w odzież ochronną, GPS-sy i laptopy z takich funduszy jak Prince Bernhard Nature Fund. Dane z fotopułapek mogą być opracowane w labie, potrzebne będą suche racje żywnościowe i napoje izotoniczne dla zespołu. Zasoby naturalne są obiektem badawczym w tej części świata. Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Nigerii jest szanowane przez europejskie akademie nauk. gnhi projekt. Wpis opublikował tomek pietrzak (league-scientifique, biolog i autor). Kontakt: thomasquatl@gmail.com. Tekst jest projektem popularnonaukowym, dotyczącym wiedzy o bioróżnorodności i dzikiej przyrodzie. Research is for sharing!!
Quatl
 
Posty: 3
Dołączył(a): 28 stycznia 2009, 22:14

Re: Skrypt egzotyczny

Postprzez Quatl » 25 kwietnia 2022, 15:54

Skrypt egzotyczny
(odcinek 2) Zrozumienie natury Carnivora na chronionych i niechronionych obszarach środkowych Chin.
Istnieje beletrystyczna opowieść o rzadkich mieszkańcach, którymi są psowate zagrożone wyginięciem. Zwierzęta te przez długi czas przetrwały w wiecznie zielonych lasach gór Daba i innych regionach, takich jak góry Mufu, pasmo południowego Taihang i masyw Nanshan. Główne zagrożenia dla dzikich psów (Cuon alpinus) to wyczerpywanie się bazy żerowej, prześladowania, utrata siedlisk i przenoszenie chorób. Te psowate są przeoczonymi, średnimi drapieżnikami aktywnymi w ciągu dnia; żyją w grupach zwanych klanami o luźnej hierarchii i przyjaznych stosunkach. Nie są znane przypadki ataków na ludzi, jednak w dalekiej Rosji albo w interiorze Chin istnieją niepotwierdzone doniesienia. Zwierzęta te wolą polować na średnie i duże zwierzęta kopytne. Cyjony są znane pod różnymi nazwami, takimi jak czerwone wilki aka dzikie psy azjatyckie. W Chinach nazywa się je 豺 (chai). Te psowate są identyfikowane ze względu na gwiżdżącą wokalizację oraz oddawanie moczu stając na przednich kończynach. To bardzo atletyczne stworzenia, potrafią skakać na wysokość 3 metrów. Zwierzęta te są mniej terytorialne niż wilki. Potrzebne jest więcej informacji na temat ich ekologii i historii naturalnej w środkowych Chinach, gdzie brakuje bardziej szczegółowych danych naukowych. Pierwsze badania nad pochodzeniem tych zwierząt doprowadziły do ​​wniosku, że pochodzą one od plejstoceńskich zwierząt podobnych do szakala złocistego, ale w przeszłości znane są pewne hybrydyzacje z Likaonem. Wiadomo, że cyjony mają pewne zmiany w uzębieniu, przystosowane do diety mięsożernej.
W tym opisanym regionie należy zbadać historię naturalną innych charyzmatycznych gatunków, takich jak łaskun chiński Paguma larvata, ryjonos piżmowy Melogale moschata i balizuar Arctonyx collaris, a także nieopisane dotąd taksony, które zamieszkiwały kiedyś te rozległe obszary. Wzorce aktywności i zachowania tych gatunków mogą zostać określone przez badanie fotopułapkowe. Bardziej szczegółowe badania można by przeprowadzić na teriofaunie, takiej jak zwierzęta kopytne, naczelne i na reliktowych gryzoniach z chińskiej dziczy. Strefa ochrony przyrody może być programem umożliwiającym wgląd w tajemnicze życie rzadkich mieszkańców Shennongjia lub gór na północ od Ichang.
Nowe innowacyjne projekty z Biosphere Expeditions oraz IFVZ (grupa włoska) mogą być tutaj skoncentrowane w nieznanej części naturalnego środowiska Chin. To jest świeży powiew w historii naturalnej z tej części świata. Bardzo ważny może być projekt pilotażowy mający na celu zrozumienie drapieżników w wiecznie zielonych lasach Gór Daba, z naciskiem na zagrożony gatunek cyjona jako gatunek docelowy. Biolog dzikiej przyrody jest na tropie tych drapieżników.
Opracował biolog i autor popularnonaukowy / tomasz pietrzak. @gnhi projekt oraz league/scientifique. Dostępne dzięki wglądowi w świat nauki i technologii.
Quatl
 
Posty: 3
Dołączył(a): 28 stycznia 2009, 22:14


Powrót do O Czym Szumią Knieje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości