Czy wspomaganie polowania elektroniką jest ok!

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Noktowizja w łowiectwie

Postprzez sylwian38 » 15 stycznia 2008, 18:01

Witam! dołacze sie do dyskusji ja osobiście uzywam lornetki noktowizyjnej 2 generacji i robię to świadomie bo nie ma zakazu ani przepisu zabraniającego obserwaci zwierzyny przez noktowizor.konstrukcja mego sprzetu wyklucza użycie go jako celownika.CELOWNIKI NOKTOWIZYJNE ;;;NIE;;; lornetki TAK.Cała troska i problem z noktowizją opiera się na trosce o losy jeleniowatych i tu tkwi gwóżdż do trumny,kłusówa i jeszcze raz kłusówa żadnej selekcji to by była katastrofa.Za dużo w naszych szeregach jest mięsiarzy i oszołomów. :?:
sylwian38
 
Posty: 61
Dołączył(a): 15 stycznia 2008, 14:26
Lokalizacja: BEŁCHATÓW

Postprzez novi » 15 stycznia 2008, 18:48

Sylwian - to ty zwykły kłusol jesteś. Nigdzie nie ma rozgraniczenia na srodki do obserwacji i do celowania.

Muflon, nie wazne jest co było powodem stworzenia takiego zapisu latarki, ogniska, latarnie na pegerowskim polu czy filmy SF. Wazne jest ze ten zapis jest na tyle jsny ze zabrania uzywania noktowizji, termowizji, telewizji itd... bez względy czy uzywasz emiterów podczerwieni, światła szczatkowego czy promieniowania kosmicznego.

Kastor - ojcze - chyba cię sponiewierałem bo bredzisz :) :) :)
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

lornetka noktowizyjna

Postprzez sylwian38 » 16 stycznia 2008, 11:58

ad.novi a rozważmy ten temat czym sie różni lornetka noktowizyjna od latarki oraz samochodu samochodem w nocy jadę na światłach dojeżdżając do ambony latarką sobie przyświecam dojście do ambony lub gdy szukam postrzałka noktowizorem obserwuje teren na nocnym polowaniu broń mam wyposażoną w celownik optyczny ,posiadam też zwyklą lornetkę samochód ,latarka,lornetka noktowizyjna do zwierzyny nie strzela ani nie bierze udziału w procesie strzału to tylko sprzęt pomocniczy strzela broń przy pomocy celownika optycznego nie noktowizyjnego.Któraś ustawa mówiła jasno że do polowania nie uzywa się celowników laserowych,noktowizyjnych,termowizyjnych,Najnowszy regulamin polowań dopuszcza używanie wyłącznie przyżądów optycznych umożliwiających postrzeganie celow w naturalnym świetle.TERAZ TRZEBA BY ODDZIELIĆ czy samochodem mogę jechać tylko bez światel a latarką nie świecić skoro lornetka noktowizyjna to już kłusówa.
sylwian38
 
Posty: 61
Dołączył(a): 15 stycznia 2008, 14:26
Lokalizacja: BEŁCHATÓW

Postprzez novi » 16 stycznia 2008, 17:06

A co tu oddzielac? Ty poprostu nie rozumiesz co to polowanie tak samo jak nie rozumiesz zapisu który zabrania uzywania pewnego rodzaju sprzetu do wykonywania okreslonych czynności.
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez kamel » 16 stycznia 2008, 22:39

Polak ma już we krwi.... kombinuje jak ominąc ustawę.

DB

K
kamel
 
Posty: 210
Dołączył(a): 18 maja 2005, 13:54
Lokalizacja: Radom

Postprzez SHR970 » 18 stycznia 2008, 10:46

Novi wg. Ustawy Prawo łowieckie polowanie oznacza "1)tropienie, strzelanie z myśliwskiej broni palnej, łowienie sposobami dozwolonymi zwierzyny żywej, 2)łowienie zwierzyny przy pomocy ptaków łowczych". Czyli do obserwacji zwierzyny mogę używać lornetki noktowizyjnej i nikt mi tego nie zabroni :wink: :lol: .


Jeszcze tylko tak dla przypomnienia dodam, że ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania. Rozdział 2. paragraf 4 punkt 2 mówi: "Dopuszcza się dochodzenie postrzałka przy użyciu sztucznego światła."


Pozdrawiam Adam
DB
SHR970
 
Posty: 17
Dołączył(a): 8 maja 2007, 18:46

Postprzez novi » 18 stycznia 2008, 11:58

No to się robi forum domorosłych kłusoli :)

SHR tu nikt Ci niczego nie zamierza zabraniać, poprostu ustalamy kto jest kim :)
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez wizard » 18 stycznia 2008, 11:59

SHR970 - poczytaj i to - ja bym nie ryzykował, w/g mnie nie warto
(że masz latarkę z sobą to normalka, ale noktowizyjna lornetka wzbudza wśród ludzi mieszane uczucia).

USTAWA z dnia 13 października 1995 r.
Prawo łowieckie.
[jednolity tekst Dz.U. 2005 Nr 127 poz. 1066]
Tekst z uwzględnieniem zmian z dnia 26.07.2001 r. [Dz.U. 2001 r. Nr 125 poz.1366],
z dnia 20.06.2003 r. [Dz.U. 2002 r. Nr 113 poz.984], z dnia 16.04.2004 r. [[Dz.U. Nr 92, poz. 880].
oraz zmian
z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 92 poz. 880), obowiązuje od 1 maja 2004 r.
z dnia 17 czerwca 2004 r. [Dz.U. 2004 r. Nr 172 poz.1802] obowiązuje od 19 sierpnia 2004 r.
z dnia 2 lipca 2004 r. [Dz.U. 2004 r. Nr 173 poz.1808] obowiązuje od 21 sierpnia 2004 r.
z dnia 29 lipca 2005 [Dz. U. z dnia 12 września 2005 r.] obowiązuje od 1 stycznia 2006 r.
Rozdział 10

Przepisy karne
Art. 53. Kto:

5) wchodzi w posiadanie zwierzyny za pomocą broni i amunicji innej niż myśliwska, środków i materiałów wybuchowych, trucizn, karmy o właściwościach odurzających, sztucznego światła, lepów, wnyków, żelaz, dołów, samostrzałów lub rozkopywania nor i innych niedozwolonych środków,
… - podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Art. 54.1. W razie skazania za czyny wymienione w art. 52 i art. 53, sąd może orzec przepadek broni, pojazdów, narzędzi i psów, przy użyciu których dokonane zostało przestępstwo, a także przepadek trofeów, tusz zwierzyny i ich części.

Pozdrawiam
DB
Avatar użytkownika
wizard
 
Posty: 636
Dołączył(a): 16 grudnia 2006, 17:44

Postprzez muflon123 » 18 stycznia 2008, 15:15

ad.sharkq
obawiam się , że laserem nie oświetlisz celu . bo to malutki punkcik taki sam jak ten w lunecie. Po drugie dopuszczamy pewne modelowanie obrazu poprzez umieszczenie na nim świecącego punktu ( to nie jest naturalne postrzeganie , bo dzik nie ma świecącego punktu na komorze ), nie wspomnę , że czy na obrazie , czy na celu - jest to sztuczne światło.I tak jak w nokto - czy oświetlony cel , czy wytworzone w urządzeniu - to ciągle sztuczne światło wykorzystywane do postrzegania. Teraz to już podzieliłem g....o na atomy , ale przy aptekarskim podejściu , kto wie ?

Jeśli chodzi o definicję polowania to trzeba ją po prostu uszczegółowić , bo pojęcie obserwacji powinno zostać zdefiniowane.

co do nokto w celach obserwacji - dziwne , ale czekałem i nikt nie podniósł problemu bezpieczeństwa na polowaniu - tu widzę gwóźdź do trumny. Bezpieczeństwo jest i będzie coraz bardziej nośnym tematem i jeżeli coś jest w stanie podnieść poziom bezpieczeństwa to się przebije.
Jeśli okaże się (a okaże) , że choćby w jednym przypadku udało by się uniknąć nieszczęśliwego wypadku w nocy + mocny lobbing producentów to osobiście nie mam złudzeń.
muflon123
 
Posty: 67
Dołączył(a): 15 czerwca 2007, 12:09
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez novi » 18 stycznia 2008, 20:02

No i mamy popis wiedzy i pogladów panujacych w "PZŁ 2000"
Panowie, powiem wprost - wymiotować się chce! Noktowizory, lasery - sprzet szczególnie niebezpieczny po to by było bezpiecznie.
Bleeee.

Panowie skoro nie czujecie się bezpieczni podczas wykonywania tego tego jak to nazywacie "polowania" to zakupcie sobie takie mocne latary. Jak juz musicie zabić to mięsko a nie jesteście pewni czy to napewno to miesko na które wlasnie macie ochote to mysle ze ta latarka bedzie zdecydowanie lepsza niz wymyslna technika noktowizyjno - laserowa a z pewnością tańsza.

Choc tu tez historia mówi ze oswietlanie celu silna latarką nie ma wpływu na bezpieczeństwo czego dowodem jest wypadek w WKŁ Cyranka z Orzsza.
Jak pokazało zycie -jak ktos ma nieodparta chęc zabicia jelenia to bez względu na co swieci tego jelenia w oswietlonym zobaczy.
novi
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1696
Dołączył(a): 3 stycznia 2006, 22:41

Postprzez Henryk Roch » 18 stycznia 2008, 23:20

Całą ta dyskusje o kant dupy rozbić...

Nie jestem pewien, nie strzelam i juz. Pisanie że przy pomocy noktowizora rozpoznaje zwierzyne jest idiotyzmem. Przeciez jak polujemy na dziki w nocy to chyba podczas księżyca. W każdej dobrej lornetce widac o niebo lepiej niz w noktowizorze, a czemu, ano temu ze na polach w księżycową noc wypatrze dziki z odległości kilometra przez lornetke, a z noktowizora nawet tego bardzo dobrego może do 200m. Po co komu noktowizor, co on ma wage wbudowana że od razu zwazy Ci dzika, czy on ma 50kg czy 70kg?? Zastanówcie sie o czym wy mowicie....

ps Własnie wróciłem z lasu z dwoma przelatkami i nie miałem żadnego noktowizora, tylko dryling i lornetke 8x56
Henryk Roch
 
Posty: 269
Dołączył(a): 18 października 2007, 14:37

Postprzez Zdzisław » 19 stycznia 2008, 19:41

a tu pełnia za niedługo...
Zdzisław
 
Posty: 68
Dołączył(a): 9 stycznia 2008, 22:45

Postprzez TomekK » 19 stycznia 2008, 20:49

Fakt pelnia tuz tuz, szkoda tylko ze sniegu brak....
Avatar użytkownika
TomekK
 
Posty: 45
Dołączył(a): 1 października 2007, 13:10
Lokalizacja: Tomaszow lub

Postprzez przewodnik » 22 stycznia 2008, 09:23

Mnie stosowanie sprzętu typu noktowizory trąca "nielegalnym polowaniem", bo w czas gdy w lesie i polu panują ciemności, koledzy myśliwi zwykli siedzieć w domu i rozwijać kulturę łowiecką w obszarze np. nalewek albo doskonalenia sztuki gotowania i konsumpcji bigosów myśliwskich. Zaś dla kogoś kto ma niecne zamiary to doskonała okazja by oddać strzał o którym nikt nie będzie wiedział.

Może przy zasadzce na kłusowników noktowizory są zasadne, ale niech ich używają odpowiednie służby do tego powołane.
przewodnik
 
Posty: 13
Dołączył(a): 19 stycznia 2008, 15:12

Postprzez muflon123 » 25 stycznia 2008, 18:59

Rozporządzenie MSWiA 20.03.2000r. DzU Nr.19 poz. 240 2000r w sprawie broni i amunicji szczególnie niebezpiecznej i Ustawa o broni art. 10 ust.2
broń szczególnie niebezpieczna to taka która ma zamontowany przyrząd noktowizyjny lub laserowy do celowania - na taką nie dostanie pozwolenia osoba fizyczna(art.10ust 2.Ustawy o broni). Więc o używaniu takiego zestawu mowy nie ma !
muflon123
 
Posty: 67
Dołączył(a): 15 czerwca 2007, 12:09
Lokalizacja: lubuskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 55 gości