Jak dobrze zakonserwować broń przed oddaniem do depozytu

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Re: Jak dobrze zakonserwować broń przed oddaniem do depozytu

Postprzez kuki » 23 lutego 2012, 14:26

Cyzio
Procedura konserwacji Twojej broni powinna wyglądać tak:
Metalowe części są poddawane kąpieli w środku, który nazyawa się - antykor PKB. Ten proces odbywa się w gorącej kąpieli po to by antykor pokrył całość metalu łącznie z wnętrzem lufy. Po schłodzeniu całość jest owijana specjalnym papierem w kolorze brąz, który nazywa się - lik papier. Kolor brąz chyba z uwagi na to, że jest nasączony czymś w rodzaju wosku technicznego. I tak sprawiona broń można przechowywać latami. Oczywiście co jakiś czas należy sprawdzać jej stan. Po każdym rozwinięciu papieru lik powinno się czynności konserwacyjne powtórzyć.
ad Karolski
Możesz zakonserwować każdym środkiem do konserwacji broni. Ja na ten przykład od lat używam oleju pkb i z bonią nic się nie dzieje. Jeżeli składasz broń do depozytu to możesz w każdej chwili podejść i co jakiś czas przesmarówać lufę wewnątrz i zewnątrz - np. raz na pół roku. Broń jest Twoja i jak Ty o nią nie zadbasz to na policji tego nie zrobią. Myślę, że masz takie prawo. Przy okazji możesz sprawdzić warunki przechowywania. Widziałem taki depozyt broni myśliwskiej i innej. Było tam kilkaset sztuk w tym kilkadziesiąt myśliwskiej. Nawet niektóre sztuki wartościowe (kukowe i śrutowe). Cześć była w stojakach ale dla tej co stojaków nie starczyło była złożona w skrzyniach. Ale broń była akonserwowana. Tam właśnie miałem możliwość trzymania w dłoniach oryginalne parabellum (używany przez Hansa Klossa) będące na wyposażeniu oficerów armii niemieckiej w drugiej wojnie oraz mp 40 popularny "szmajser".
DB
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak dobrze zakonserwować broń przed oddaniem do depozytu

Postprzez kuki » 23 lutego 2012, 15:26

Cyzio
Uzupełniając mój poprzedni post to ten środek do konserwacji na ciepło nazywa się smar działowy a nie jak pisałem antykor pkb. Ten smar w temp. pokojowej ma konsystencję stałą i dopiero po podgrzaniu staje się płynnym. Po wyjęciu z takiej ciepłej kąpieli części metalowe broni owijano w ten wspomniany przezemnie papier lik.
Olej antykor pkb jest olejem do bieżącej konserwacji broni.
DB
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak dobrze zakonserwować broń przed oddaniem do depozytu

Postprzez Karolski » 23 lutego 2012, 18:16

Dziękuję Panowie za rady. broń złożona do depozytu, zakonserwowana smarem do broni i wazeliną techniczną.
Broń będzie znajdowała się w pokrowcach z którymi ją dostarczyłem, wiec raczej nie powinno nic złego się stać.


DB
Karolski
 
Posty: 35
Dołączył(a): 8 grudnia 2011, 21:43

Re: Jak dobrze zakonserwować broń przed oddaniem do depozytu

Postprzez klarnet11 » 23 lutego 2012, 18:47

kuki
pytanie zasdnicze : co jest podstawym składnikiem tegoż smaru działowego ?

sądzę że własnie wazelina
klarnet11
 
Posty: 277
Dołączył(a): 2 grudnia 2011, 19:21

Re: Jak dobrze zakonserwować broń przed oddaniem do depozytu

Postprzez kuki » 27 lutego 2012, 11:04

klarnet11
Pewnie wazelina jest skaldnikiem wielu substancji konserwujących. Ze względu na swoje właściwości ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Ona sama w sobie ma za zadanie wytworzyć film, który nie dopuszcza wody (konserwacja broni i części metalowych) lub zatrzymuje wilgoć w skórze (w przypadku kosmetyków).
Smar działowy jest substancją o konsystencji mazistej, zawierającą w swym składzie: petrolatum (wazelina),
cerezynę (woski i parafiny), olej cylindrowy (właściwości smarne) oraz alkalia (mające za zadanie wytwarzyć stosunkowo obojętne środowisko dla metalu oraz utwardzić wszystkie składniki). Reasumując, jedne składniki mają działanie hydroizolacyjne, inne konserwacyjne, inne utwardzające. Najogólniej chyba w ten sposób możnaby ująć ten problem.
DB
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak dobrze zakonserwować broń przed oddaniem do depozytu

Postprzez klarnet11 » 27 lutego 2012, 17:59

dzieki kuki za tak wyczerpujacą odpowiedz
Pozdrawiam
DB
klarnet11
 
Posty: 277
Dołączył(a): 2 grudnia 2011, 19:21

Poprzednia strona

Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości