uniwersalny kaliber

Broń, amunicja, itp.

Moderator: Cyzio

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez kastor » 27 grudnia 2011, 14:59

Cześć Kolego,

Baaardzo dawno tu już nie byłem, bo nie chce mi się czytać popisów Latoszków i podobnych.
a teraz do rzeczy -
Ktoś, kto na forum radził Ci 308 w - całkowicie miał rację. Jeśli założymy, że nie ma absolutnie uniwersalnego kalibru - lepiej zabrzmi "najbardziej przydatny w naszych warunkach łowiska i mający stosunkowo sporo zalet i mniej wad niż inne" :) Oczywiście jeśli kupisz 7-kę czy 3006, czy 8-kę, też będziesz polował, a sukcesy zależą od Ciebie a nie od bronki.
Podaję konkrety:

zalety 308w
1. Każdy producent broni ma w ofercie 308w
2. kaźdy producent amo ma w ofercie 308w
3. Wysoka kultura strzału ( miękki odrzut - można spokojnie potrenować na strzelnicy)
4. Nie bez powodu kaliber ten jest ulubiony wśród snajperów
5. Balistykę ma bardzo mocno zbliżoną do 3006 a nie jest tak "brutalny" w obsłudze.
6. Strzelasz wszystko co w planie (nawet łosia - jeśli dopuszczą)
7. Sarny, lis - na to jest dedykowana 223-ka. Z 308 musisz strzelać na bardzo niską komorę ( serce) żeby nie podejmować mięsa mielonego - no ale każdy kaliber większy niż 223 tak robi.
Minusy 3006 :
Niska kultura strzału powoduje, że trudno nim potrenować -a bez treningu - nie pomoże lufa Kruppa jak strzelec d...pa.
Minusy 7-ki - podstawowe parametry zbliżone do 308 ale mocno głośniejszy i nerwowy kaliber, mniejszy wybór amo, wyższa jej cena.
Minusy 8-ki i 9,3 - znakomite na polowania pędzone ale do zasiadki - jakby mniej.
Broń to tylko narzędzie - Twoja pasja i trening daje rezultaty.

PS. Pomimo zachwalania 308-ki i tak 90% wyjść mam z 223-ką - no chyba, że jest zagrożenie jeleniami - wtedy sięgam po 308w.
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez celt78 » 19 maja 2012, 10:31

Jedni mówią, że jak coś do wszystkiego to od razu jest do niczego ale niekoniecznie tak jest w przypadku broni i danego kalibru. Ja posiadam Mauser MO3 w kalibrze 30-06 i uzywam kuli Norma Oryx 11,7g. Strzelam sarny i dziki róznej wielkości. Pocisk ten nie robi zniszzcenia w delikatnej tuszy sarny. Dziki też albo padają w ogniu albo max uchodzą do 20 metrów. W dużej mierze zniszczenie tuszy zależy od jakości używanej amunicji, a nie od kalibru.
celt78
 
Posty: 18
Dołączył(a): 2 stycznia 2006, 16:36

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez szymon » 19 maja 2012, 15:09

kastor napisał(a):4. Nie bez powodu kaliber ten jest ulubiony wśród snajperów

Nie wiedziałem, że snajperzy mają wolną rękę w wyborze kalibru i broni :)

kastor napisał(a):7. Sarny, lis - na to jest dedykowana 223-ka. Z 308 musisz strzelać na bardzo niską komorę ( serce) żeby nie podejmować mięsa mielonego - no ale każdy kaliber większy niż 223 tak robi.

Nie prawda. Dużo większe kalibry potrafią robić mniejszy pasztet niż 223.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez kastor » 21 maja 2012, 08:20

Szymon,

1.Doczytaj w literaturze fachowej. Czasy PRL-u i LWP kiedy było do wyboru "kopyto" czyli SWD lub "kopyto" czyli SWD już minęły. Każda szanująca się formacja dba o skuteczność strzelców wyborowych i w większości z nich strzelec ma możliwość wyboru broni, z której osiąga najlepsze wyniki.

2. No to polecam na lisy i sarny .50 BMG albo 700 Nitro :-)

Darz Bór
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez kastor » 21 maja 2012, 08:25

celt78

Skoro jest u Ciebie tak jak piszesz - oczywiście - nic nie zmieniaj.
Ja widziałem dewizowe kozły ( a właściwie ich resztki) strzelane np. z kuli 7,62 ( piszę w uproszczeniu).
Oczywiście, strzelając z ambony można precyzyjnie lokować kulę, żeby nie zdemolować tuszy. Z pastorału czy wolnej ręki bywa już różnie.

Darz Bór
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez Lupur21 » 21 maja 2012, 09:40

celt78,
nie galopuj. Ja strzelam 30-06 sarny i wyobraź sobie nie zostają z niej "resztki". Wręcz przeciwnie.
223 pędząca z ogromną prędkością niszczy tuszę, 7,62 też, to co mamy uzywać do odstrzału saren? Łuk?

Większość "specjalistów" to opowiadacze pospolici, którzy polowanie znają z książek. Zamiast pisać bzdury proponuję polować.

W polskiej armii nie ma swobody w wyborze broni wyborowej. Mamy Sako TRG i odchodzący SVD.
Niektórzy mają Alexa i jego wielokalibrowego brata.
Żaden żołnierz nie może sobie "zamówić" AW, Steyra SSG, czy Remingtona 700. Nie znaczy to, że mamy złą broń. Ja jestem za tym, aby wyposażać nasze wojsko w naszą broń wyborową. Jest nie gorsza od zachodniej, a dajemy pracę naszym firmom. Nie trzeba brać przykładu z Niemiec, które to odrzuciły swoje Mausery, Ermy, H&K, a wprowadziły AW, przez co kilka firm splajtowało.
DB
Lupur21
 
Posty: 85
Dołączył(a): 6 lipca 2011, 15:25

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez szymon » 21 maja 2012, 09:42

kastor napisał(a):1.Doczytaj w literaturze fachowej. Czasy PRL-u i LWP kiedy było do wyboru "kopyto" czyli SWD lub "kopyto" czyli SWD już minęły. Każda szanująca się formacja dba o skuteczność strzelców wyborowych i w większości z nich strzelec ma możliwość wyboru broni, z której osiąga najlepsze wyniki.
2. No to polecam na lisy i sarny .50 BMG albo 700 Nitro :-)
Darz Bór


Jasne i dlatego w każdej szanującej się formacji mają po dziesięć różnych kalibrów i bałagan w zaopatrzeniu i przy wydawaniu amunicji :)

Może dla kogoś kto słyszał jedynie o czterech kalibrach taki przeskok z 223 do 700 NE jest konieczny. Mnie się obiło o uszy, że tam po drodze jest jeszcze kilka innych popularnych kalibrów, które dają sobie radę z lisem i sarną i nie niszczą tuszy. Ale my najwyraźniej inne książki czytaliśmy bo w moich nie wspominano o 50 BMG jako amunicji myśliwskiej.
szymon
ponad 1000 postów!
ponad 1000 postów!
 
Posty: 1004
Dołączył(a): 24 lutego 2006, 11:42
Lokalizacja: Z "zagranicy" ;)

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez MichalP » 21 maja 2012, 13:44

Piszcie, piszcie! Nie szkodzi że nic mądrego nie piszecie, ale przynajmniej jest zabawnie.
Napiszcie coś więcej o tej "literaturze fachowej"
Napiszcie o tych "dedykacjach"
I koniecznie piszcie o snajperach, wojsku, brygadach antyterorystycznych itp.
Oraz o tym jak to Tom Berenger jako Becket zmienił was w lepszych myśliwych.

Bardzo mi się podobają wywody jak to 308Win to najlepszy kaliber bo snajperzy go lubią! Skoro oni go lubią a taki myśliwy to tez jakby snajper to powinien go lubić koniecznie.
Lubię też wywody jak to jest sens ucinać lufę do 40 kilku centymetrów w 30-06 ale nie w 338 LM.
Bardzo mi się podobają wasze "resztki" i "to co zostało"
I te dedykacje. Już sobie wyobraziłem mosiężna łuskę naboju 223Rem. a na niej wygrawerowana dedykacja "Nur fur Rehwild" Koniecznie w wianku z liści dębu.
MichalP
 
Posty: 159
Dołączył(a): 3 grudnia 2011, 18:27

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez kastor » 21 maja 2012, 13:59

MichalP

Czy oprócz ujadania na przedmówców jesteś w stanie coś sensownego sklecić ?

No i zajrzyj do Słownika poprawnej polszczyzny. Jest tam więcej nieco znaczeń słowa :dedykować.
Jeśli pojęcie "książka" "słownik" są Ci obce - zajrzyj do dziadka Google lub Wikipedii.
Jeśli nie rozumiesz zależności, że cechą i myśliwego i snajpera jest celne oddanie strzału - "daremne żale, próżny trud" ( Asnyk, poeta taki - żebyś nie szukał po necie).
Żeby była jasność - cokolwiek napiszesz - już się do tego nie odniosę. Miej się dobrze.
Avatar użytkownika
kastor
 
Posty: 84
Dołączył(a): 7 lutego 2007, 20:34

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez MichalP » 21 maja 2012, 15:07

Kastor, skoro znane są ci takie pozycje jak "Słownik poprawnej polszczyzny" to bądź łaskaw to wykorzystać, bo nie wiadomo czy bliżej ci do człowieka czy podwórkowego burka z tym ujadaniem.
" Daremne żale ...." też wypadałoby zacząć z dużej litery.
A ten jak powiadasz Asnyk to wyobraź sobie, że w przeciwieństwie do jakiegoś tam kastora miał imię - Adam - tak żebyś nie szukał po necie.

Szkoda że już się do niczego nie odniesiesz. Co byś nie napisał, czy to o broni czy o literaturze jest zabawne.
MichalP
 
Posty: 159
Dołączył(a): 3 grudnia 2011, 18:27

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez MichalP » 22 maja 2012, 13:26

I tak to jest jak się publiczność zachować nie potrafi. Zamiast grzecznie siedzieć i czytać "mądrości" łowieckich domaga się "jeszcze!!!"
MichalP
 
Posty: 159
Dołączył(a): 3 grudnia 2011, 18:27

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez kuki » 25 maja 2012, 09:22

No i co z tym kalibrem uniwersalnym. W czym ta uniwersalność się przejawia? Ano w tym, że kaliber przy odpowiednim doborze amunicji spełnia moje wymagania.
- strzelam z niego od drapieżnika do największego zwierza jakiego spotykam w moim łowisku,
- jeżeli bywam w innych łowiskach gdzie jest przewaga grubego zwierza (dzik, jeleń) należy pomyśleć o broni z energią min 2000 J/200 m,
- dostosować amunicję do sztuk małych i większych - nie rwie futra, nie robi spustoszenia w tuszy, daje farbę, powala w ogniu,
- stosunkowo przyjemny strzał,
Na tej podstawie dokonałem wyboru swojego kalibru i twierdzę, że jest on stosunkowo wszechstronny w łowiskach w których poluję. Nadmienia, że pierwszy mój kaliber to 308 W, drugi 7x65R i właśnie ten zmieniłem na aktualny z którego strzela mi się dobrze, przyjemnie z satysfakcją i czasami ku dyskretnie wyrażanemu podziwu dla tego kalibru ze strony kolegów. A ja wtedy odpowiadam nie trza dużego należy tylko dobrze wykorzystać swoje możliwości. A w kole przewaga 3006, 7x64, 308 W. Są i płaskotorowe i 270 WSAM magnum i inne i to w zacnych markach i niech tak zostanie.
kuki
 
Posty: 476
Dołączył(a): 16 kwietnia 2004, 00:46
Lokalizacja: Łódź

Re: uniwersalny kaliber

Postprzez MichalP » 25 maja 2012, 11:41

O! I to jest pierwszy rozsądny post w tym temacie.
MichalP
 
Posty: 159
Dołączył(a): 3 grudnia 2011, 18:27

Poprzednia strona

Powrót do Akcesoria Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 62 gości