Szkolenie psa

Rasy psów, zawody, szkolenia

Moderator: Cyzio

Szkolenie psa

Postprzez Marek24 » 12 października 2015, 18:39

Witam mam psa 7 miesięcznego nierasowego i moje pytania są takie czy moge go jeszcze nauczyć czegoś z zakresu polowań i jak tak to jaki artykuł czy książke opisująca nauke psa konkretnych zachowań polecacie? :)
Marek24
 
Posty: 8
Dołączył(a): 12 października 2015, 18:11

Re: Szkolenie psa

Postprzez borowik » 12 października 2015, 22:30

Nie wiadomo co to za pies i do czego go chcesz używać. Chcesz go szkolić jako płochacza, tropowca, aportera, dzikarza, norowca czy wyżła wielostronnego lub wszechstronnego? Od wyboru przyszłego sposobu uŻytkowania zależy wybór literatury.
borowik
 
Posty: 729
Dołączył(a): 5 kwietnia 2005, 13:01

Re: Szkolenie psa

Postprzez Marek24 » 13 października 2015, 14:06

Jak już mówiłem w "powitaniu" moja wiedza na temat polowań i psów myśliwskich jest dosyć ograniczona więc borowiku nie miej tego mi za złe :) ale z tego co wyczytałem chciałbym wytresować raczej tropowca wielestronnego a co do mojego psa to moge później pokazać jego zdjęcie :)
Marek24
 
Posty: 8
Dołączył(a): 12 października 2015, 18:11

Re: Szkolenie psa

Postprzez Marek24 » 13 października 2015, 17:44

a jeśli chodzi o charakter jest on bardzo żywiołowy jednym słowem wszędzie go pełno od czasu do czasu przynosi jakiegoś ptaka czy mysz sięga mi tak do kolan ale za to bardzo szybko biega a i też wysoko skacze :)
Marek24
 
Posty: 8
Dołączył(a): 12 października 2015, 18:11

Re: Szkolenie psa

Postprzez borowik » 13 października 2015, 18:16

Jaką kolwiek książkę o układaniu psów myśliwskich zastosujesz to już uzyskasz jeden plus. Jeżeli wszystko przebiegnie w szkoleniu dobrze to będziesz miał dobrze wychowanego psa. Podstawą szkolenia psa myśliwskiego jest tak zwany apel czyli nauczenie psa przychodzenia na zawolanie, siadanie, warowanie, chodzenie przy nodze na smyczy i bez itd. Dopiero potem szkoli się do konkretnego rodzaju pracy.
Poszukaj którejś z niżej wymienionych książek:
1. Jan Gieżyński "Szkolenie psów myśliwskich"
2. Erwin Dembiniok "Wyżły"
3. Erwin Dembiniok "Płochacze"
4. Jerzy Wilski "Zrozumieć psa"
5. Jerzy Woźniak "Szkolenie psów raktyczne porady"
Jest też książka o psach i szkoleniu (nie tylko psów myśliwskich) Lubomir Smyczyński "Psy rasy i wychowanie"
Część tych książek jest do dostania na stronach aukcyjnych np. Allegro.
Polecam Ci książkę Jerzego Wilskiego bo jest tam bardzo dobrze rospisany cały cykl szkolenia psa. Książkę tę jest dość trudno dostać i jest droga (bywa na allegro) ale warto ją mieć i przeczytać dokładnie.
Myślę, że uda Ci się przy pomocy którejś z tych książek dobrze wychować psa, a czy wyjdzie z tego pies myśliwski nie wiadomo.
borowik
 
Posty: 729
Dołączył(a): 5 kwietnia 2005, 13:01

Re: Szkolenie psa

Postprzez Marek24 » 13 października 2015, 18:38

dzięki :)
Marek24
 
Posty: 8
Dołączył(a): 12 października 2015, 18:11

Re: Szkolenie psa

Postprzez michaldoberman » 14 października 2015, 13:52

trudno dostać książkę, ale polecam 'nowoczesne szkolenie psów tropiących'.

a poza tym najlepsza książka jaką znam o szkoleniu psów (ogólne komendy z połuszeństwa) to 'Pies i człowiek' J.Donaldson
michaldoberman
 
Posty: 5
Dołączył(a): 14 października 2015, 12:46
Lokalizacja: Głogów, Wrocław

Re: Szkolenie psa

Postprzez Marek24 » 14 października 2015, 16:45

dziekuje jeszcze raz za odpowiedź i mam jeszcze jedno pytanie czy nie jest aby za późno na szkolenie mojego psa?bo jak pisałem ma już 7 miesięcy i jest bardzo energiczny i nawet trudno go przywołać :)
Marek24
 
Posty: 8
Dołączył(a): 12 października 2015, 18:11

Re: Szkolenie psa

Postprzez borowik » 14 października 2015, 18:50

Weź się za szkolenie jak najszybciej. Późno jest ale i tak trzeba nauczyć podstaw posłuszeństwa bo bez tego z psem ciężko się żyje. Zacznij uczyć przywoływania w domu. Smakołyk, pochwała i pogłaskanie po przyjściu psa obowiązkowe.
borowik
 
Posty: 729
Dołączył(a): 5 kwietnia 2005, 13:01

Re: Szkolenie psa

Postprzez Marek24 » 14 października 2015, 20:50

a później siad,waruj itp. ?
Marek24
 
Posty: 8
Dołączył(a): 12 października 2015, 18:11

Re: Szkolenie psa

Postprzez Marek24 » 14 października 2015, 20:55

a co zrobić z jego nadpobudliwością? wiem że z jednej strony jest to normalne bo to szczeniak ale nawet jak na szczeniaka jest aż za żywy :)
Marek24
 
Posty: 8
Dołączył(a): 12 października 2015, 18:11

Re: Szkolenie psa

Postprzez borowik » 15 października 2015, 18:54

Trzeba szkolić to się go opanuje.
Przepis jak to zrobić w książkach, których tytuły podałem.
borowik
 
Posty: 729
Dołączył(a): 5 kwietnia 2005, 13:01

Re: Szkolenie psa

Postprzez michaldoberman » 18 października 2015, 10:45

poszukaj sobie w internecie takiego tematu jak 'samokontrola u psa', 'nauka samokontroli u psa' czy coś w tym stylu i porób te ćwiczenia na samokontrolę, ucz psa cierpliwości - jak każesz mu siedzieć to policz po cichu do 5-10sekund i jak siedzie to mów 'dobrze, dobrze' a jak się ruszy to np. 'e-e' i znowu 'siad' - jak wysiedzi 5czy10sekund to daj nagrodę (przysmak lub zabawkę, albo otwórz drzwi w nagrodę), czyli nie dawaj nagrody odrazu gdy tylko na sekundę usiądzie, tylko ćwicz z nim cierpliwość, mozna pierwszy dzien zacząć od 2-5sekund i z dnia na dzień trochę dłużej.
michaldoberman
 
Posty: 5
Dołączył(a): 14 października 2015, 12:46
Lokalizacja: Głogów, Wrocław


Powrót do Psy Myśliwskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości